1. web sitesinde kendini $öyle anlatan, begenerek takip ettigim ara$tirmaci;

caner taslaman istanbul’da doğdu; ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu şehirde bitirdi. kimya mühendisi bir annenin ve doktor bir babanın oğlu olarak küçük yaşlardan itibaren doğa bilimleri ile ilgilendi. boğaziçi üniversitesi sosyoloji bölümü’nde üniversite eğitimini tamamladı. üniversite eğitimi sırasında antropoloji, din sosyolojisi, bilgi sosyolojisi gibi alanlarla ilgilendi. ardından marmara üniversitesi felsefe ve din bilimleri bölümünde, big bang teorisinin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle yüksek lisans çalışmasını bitirdi. daha sonra ise yine aynı bölümde, evrim teorisi’nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle doktora derecesini kazandı. istanbul üniversitesi’nde siyasal bilimler eğitimi aldı, ingiltere’de cambridge üniversitesi’nde bilim-din ilişkisi üzerine seminerlere katıldı, japonya’da tokyo üniversitesi’nde “misafir akademisyen” olarak bulundu. türkçe, ingilizce ve boşnakça olarak yayımlanmış kitapları ve makaleleri bulunmaktadır. şu anda “modern bilim,felsefe ve din ilişkisi” ile “küreselleşme ve islam” konuları üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. "küreselleşme ve islam", "hurafeler ve din", "kuran ve bilim", "türk halkının din algısı", "modern fiziğin felsefi ve teolojik sonuçları", ''din felsefesi'', ''bilim felsefesi'' "biyoloji felsefesi" ile özellikle ilgilenmektedir.

http://www.canertaslaman.com/
  2. dünyadaki en önemli birkaç düşünür ve yazardan biri.
  3. bu an itibariyle klasmandaki yeri meçhul kişilik.
  4. kendisinin pozisyonu "teolojik agnostisizmdir". evrim yanlıştır demiyor. sanırım tanrıya inanıyor, ancak tanrı'nın evrende canlılığı doğal evrimsel yöntemlerle mi, yoksa doğa-dışı yoktan var etme yolu ile mi vücuda getirdiği sorusunun cevabının dinlerin bu konudaki tavrının net ve bilimsel delillerin yeterli olmaması gibi sebeplerle bilinemeyeceğini düşünüyor. bu nedenle "evrime çamur atamadığı için bilinemezci takılıyor" diyecek birine ben "evrim doğrudur deme konusunda çekingen, utangaç bir evrimcidir kendisi" demeyi tercih ederim.

------------------------
    ara edit: yeni gördüm ki "the quran: unchallengeable miracle" şeklinde bir kitabı da mevcut imiş. ben üstteki ve aşağıdaki şeyleri linki verilmiş 10-15 sayfalık bir makalesine dayanarak yazdım. onun dışında farklı ve benim okuduklarımla tutarsız görüşleri varsa benim hatam olarak görülmesin; arz ederim
    -----------------------

(1) http://www.evrim.gen.tr/articles.asp?id=6
    "bu konuyu vurgulamamın asıl sebebi kendimi de ‘evrim teorisi’ne karşı bilinemezci-teist’ sınıfın içinde görmem. eğer böyle bir sınıfın varlığını kabul etmeseydim, ‘evrim teorisi’ni reddeden teist’ veya ‘evrimci teist’ kategorilerinden birini seçmek zorunda olduğum gibi yanlış bir hisse kapılabilirdim."

buradan kendisinin "teistim ama, evrim teorisi reddeden bir teist değilim" dediğini çıkarabiliriz. kendisine göre reddetmemek kabul etmek anlamına da gelmiyor tabi.
  5. hristiyan koktendincilerin kitaplarinin tercume ve ozetini harun yahya'dan daha iyi yapmak suretiyle docent olmus buyuk dusunur
  6. bana göre tanrının varlığını önkabul alarak düşünürlük yapmaktadır. bir düşünür için hayırlı bir özellik değildir. makalelerindeki "tanrısal müdahaleyi, mucizelerin ve özgür iradenin varlığını ispat ettiğini söylemiyoruz; yani doğal teoloji yapmıyoruz." türevi cümleleri ciddiye almayınız.
  7. öğrencisi olana kadar hakkında hiçbir şey bilmediğim fakat ilk dersten itibaren kendisine hayran kaldığım, sohbet edilesi insan.

edit:
    bu entry yazıldığı vakitlerde kendisi yandaş televizyon programlarında "allah süper lan" tarzı konuşmalar yapmamaktaydı.
    zamanın ötesine gönderilmeme rağmen öğretmekle yükümlü olduğu dersi* olabilecek en iyi şekilde anlattığı konusunda fikrimi değiştirmiş değilim. bilin hani.
  8. kendisiyle ilk ve şu ana tek görüşmemizde beni kendine hayran bırakan muvahhid. ilgilendiği her konuya hakimiyeti müthiş olan bu insanın ülkemin yarınlarına allah'ın izniyle damga vuracağına inanıyorum.

zaten ne çıkarsa balkanlar'dan çıkıyor be kardeşim.

caner taslaman hakkında bilgi verin