şükela:  tümü | bugün
 • web sitesinde kendini $öyle anlatan, begenerek takip ettigim ara$tirmaci;

  caner taslaman istanbul’da doğdu; ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu şehirde bitirdi. kimya mühendisi bir annenin ve doktor bir babanın oğlu olarak küçük yaşlardan itibaren doğa bilimleri ile ilgilendi. boğaziçi üniversitesi sosyoloji bölümü’nde üniversite eğitimini tamamladı. üniversite eğitimi sırasında antropoloji, din sosyolojisi, bilgi sosyolojisi gibi alanlarla ilgilendi. ardından marmara üniversitesi felsefe ve din bilimleri bölümünde, big bang teorisinin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle yüksek lisans çalışmasını bitirdi. daha sonra ise yine aynı bölümde, evrim teorisi’nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle doktora derecesini kazandı. istanbul üniversitesi’nde siyasal bilimler eğitimi aldı, ingiltere’de cambridge üniversitesi’nde bilim-din ilişkisi üzerine seminerlere katıldı, japonya’da tokyo üniversitesi’nde “misafir akademisyen” olarak bulundu. türkçe, ingilizce ve boşnakça olarak yayımlanmış kitapları ve makaleleri bulunmaktadır. şu anda “modern bilim,felsefe ve din ilişkisi” ile “küreselleşme ve islam” konuları üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. "küreselleşme ve islam", "hurafeler ve din", "kuran ve bilim", "türk halkının din algısı", "modern fiziğin felsefi ve teolojik sonuçları", ''din felsefesi'', ''bilim felsefesi'' "biyoloji felsefesi" ile özellikle ilgilenmektedir.

  http://www.canertaslaman.com/
 • kendisinin pozisyonu "teolojik agnostisizmdir". evrim yanlıştır demiyor. sanırım tanrıya inanıyor, ancak tanrı'nın evrende canlılığı doğal evrimsel yöntemlerle mi, yoksa doğa-dışı yoktan var etme yolu ile mi vücuda getirdiği sorusunun cevabının dinlerin bu konudaki tavrının net ve bilimsel delillerin yeterli olmaması gibi sebeplerle bilinemeyeceğini düşünüyor. bu nedenle "evrime çamur atamadığı için bilinemezci takılıyor" diyecek birine ben "evrim doğrudur deme konusunda çekingen, utangaç bir evrimcidir kendisi" demeyi tercih ederim.

  ------------------------
  ara edit: yeni gördüm ki "the quran: unchallengeable miracle" şeklinde bir kitabı da mevcut imiş. ben üstteki ve aşağıdaki şeyleri linki verilmiş 10-15 sayfalık bir makalesine dayanarak yazdım. onun dışında farklı ve benim okuduklarımla tutarsız görüşleri varsa benim hatam olarak görülmesin; arz ederim
  -----------------------

  (1) http://www.evrim.gen.tr/articles.asp?id=6
  "bu konuyu vurgulamamın asıl sebebi kendimi de ‘evrim teorisi’ne karşı bilinemezci-teist’ sınıfın içinde görmem. eğer böyle bir sınıfın varlığını kabul etmeseydim, ‘evrim teorisi’ni reddeden teist’ veya ‘evrimci teist’ kategorilerinden birini seçmek zorunda olduğum gibi yanlış bir hisse kapılabilirdim."

  buradan kendisinin "teistim ama, evrim teorisi reddeden bir teist değilim" dediğini çıkarabiliriz. kendisine göre reddetmemek kabul etmek anlamına da gelmiyor tabi.
 • hristiyan koktendincilerin kitaplarinin tercume ve ozetini harun yahya'dan daha iyi yapmak suretiyle docent olmus buyuk dusunur
 • bana göre tanrının varlığını önkabul alarak düşünürlük yapmaktadır. bir düşünür için hayırlı bir özellik değildir. makalelerindeki "tanrısal müdahaleyi, mucizelerin ve özgür iradenin varlığını ispat ettiğini söylemiyoruz; yani doğal teoloji yapmıyoruz." türevi cümleleri ciddiye almayınız.
 • öğrencisi olana kadar hakkında hiçbir şey bilmediğim fakat ilk dersten itibaren kendisine hayran kaldığım, sohbet edilesi insan.

  edit:
  bu entry yazıldığı vakitlerde kendisi yandaş televizyon programlarında "allah süper lan" tarzı konuşmalar yapmamaktaydı.
  zamanın ötesine gönderilmeme rağmen öğretmekle yükümlü olduğu dersi* olabilecek en iyi şekilde anlattığı konusunda fikrimi değiştirmiş değilim. bilin hani.
  şimdi görsem rencide ederim o ayrı.
  ne ara bu hale geldi bu adam anlamadım ki...
 • ytü'deki gerici kadrolaşma örneklerinden biri olduğu söyleniyor. şahsen tanımıyorum ama bilim insanı ya da felsefeci gibi tanımlamalardan önce muvahhid denen birinin bilim felsefesi dersini ne kadar nesnel anlatabileceği ciddi kuşku götürür.

  http://haber.sol.org.tr/…amci-skandali-haberi-19310
 • http://video.ntvmsnbc.com/…018251130166151144176089 linkinden izlenebilecek videoda görülebileceği üzere, abartılı el kol jestleriyle, pompalanmış bir kendine güvenle, karşısındaki insan haklı dahi olsa üste çıkmayı deneyen ve dar bakışlı bir adam. kendisini tanımıyorum, bu videoyu izledikten sonra hakkında biraz araştırma yaptım ve kendisinden zerre kadar hoşlanmadım.
 • fizik ve bilim hakkinda hiçbirşey bilmeden çok şey konuşabilen bir insanmış kendisi. bilimsel konuları merak edip okuması oldukça güzel ama keşke konuştuğu şeylerin matematiği hakkında da atıp tutabilse.
 • yine yüzeysel bir bakış açısı, yine araştırmadan ortaya atılan delilsiz iddialar: caner taslaman ytü'deki gerici kadrolaşmanın örneklerinden biriymiş...

  haberdeki gerici kadrolaşmadan kasıt sanırım en çok oyu alan kendisi olmamasına rağmen cumhurbaşkanı abdullah gül tarafından atanan rektör ismail yüksek.

  hazreti google'dan aratılır kimmiş bir önceki rektör: durul ören. kendisi sosyal demokrat ayrıca abdullah gül tarafından en çok oyu almasına rağmen atanmayan isim.

  bu da veda yazısı:

  "sevgili yıldızlılar,
  6 ağustos 2004 tarihinden bu yana sürdürmüş olduğum rektörlük görevini 6 ağustos 2008 tarihi itibariyle atanan yeni rektör prof. dr. ismail yüksek' e devrederken görev yaptığım 4 yıl içinde üniversitemizde oluşturmaya çalıştığım demokratik, katılımcı, barış ve huzurun egemen olduğu, bilimsel çalışmaların önemsendiği ve desteklendiği ortamın devam ettirileceği inancıyla hepinize tekrar teşekkür ediyor, daha iyi bir yıldız teknik üniversitesi için çalışan ve üreten tüm arkadaşlarımı saygıyla selamlıyor ve yeni dönemde üniversitemize hizmet edecek olan rektör prof. dr. ismail yüksek ve çalışma arkadaşlarına başarılar diliyorum.
  prof. dr. durul ören "

  peki ne zaman bırakmış görevi durul ören? 6 ağustos 2008.

  şimdi de google'a "caner taslaman ytü" yazıp aratın bakalım. ders programları, ne zaman ders vermiş, hangi dersi vermiş kolayca ulaşılacaktır. ve bulduğunuz tarih ismail yüksek'ten önce çıkacaktır.

  demek ki neymiş öyle her habere araştırmadan, soruşturmadan inanılmamalıymış.

  taslaman'a gelince kendisini şahsen tanımıyorum ama kitaplarının çoğunu beğenerek okudum; evet monoteist ve hayır hiç te yobaz, gerici falan biri değil. sadece gerçeğin peşine düşmüş, keşke kendisinden binlerce olsa dedirtecek cinsten birisi. o zaman türkiye daha yaşanası bir yer olurdu.