*

şükela:  tümü | bugün
 • ki$inin olumsuz bi durum karsisinda sevinmesi sonucu sarfettigi ilginc laf kalibi.
  ozellikle cocukken pek bi soylenildigini duyardim ki hala da bazi insanlar tarafindan kullanilir.
  ooh canima degsin vs gibi turevi de vardir.
 • (bkz: oh olsun)
 • kucuk kisi oooh canima deeğsiiinnn derdi , karsi taraftaki ise canina degerse ölürsün kiiii diyerek onu alt etmenin hazziyla ortamdan uzaklasirdi.cana degmek nedir , cana degilince neden ölünür oralari düsünülmezdi cocuk akliyla.
 • '' benimle aynı yaştaydı.daha süslü daha püslü. paçaları kısaltılmamış kotu vardı, topuklu ayakkabısı. kaşlarını da alıyordu. annesi makyaj yapmasına da izin veriyordu,hem gece de dışarı çıkıyordu. özenilecek çok şeyi vardı o zamanlar. okuluda bırakmıştı, bütün gün çarşı- pazar geziyordu. böyle bir büyüklük havası vardı. ablalık taslar tavırları, beni ve benim gibi olan arkadaşlarımızı zamanla begenmemeye,yaşından çok büyük kişilerle takılmaya başladı. zamanla koptuk, ben artık ona özenmekten çok sinir oluyordum ve özendigim şeylerini komik buluyordum.
  bigün çarşının göbeginde karşılaştık. bu yine giymiş dar kotu, topuklu ayakkabıları, sürmüş sürüştürmüş, saçları fönlemiş, küçük dagları ben yarattım edasıyla dikiliyor yanımda. nasılsın,faslındayız, benimle konuşuyor ama benden başka herkese bakıyor. böyle bir cilveler, durduk yerde gereksiz kahkahalar... yüzünü tam anlamıyla göremiyorum bile. dönse azcık nasıl sürmüş farı gözüne, kalemi nereye çekmiş bakıcam filan diye düşünürken ben birden yüzünü bana çeviriyor ve burnundaki kocaman sümüğü görüyorum. gülmemek için kendimi zor tutuyor, yoluma devam etmek için kısa cümleler kuruyorum. yoldan geçen bi çocuk selam veriyor buna o ona derken '' hadi görüşürüz'' diyerek yoluma devam ediyorum.
  çocukca bir mutlulukla, canıma degsin çekiyorum içimden.'nasılda söylemedim bunundaki sümüğü, şimdi çocuga resil olmuştur kesin'' diyerek gülümüyorum kendi kendime. mahalledeki arkadaşlara bahsediyorum durumdan onlarında canına degiyor.gülüyoruz da gülüyoruz avuçlarımızda çekirdeklerle...
  yıllar geçiyor, bu konuyu konuştugumuz arkadaşlarla görüştügümüzde hala bunu anlatıp gülüyoruz cahilliğimize. kötü niyetli degiliz biliyoruz hepimiz. yoksa aslının burnundaki sümükten banane, size ne. anı olarak aklıyor zihinlerde olup olacagı bu oluyor''

  canıma degsini kullandıgın yıllarda bu söz,düşmanından intikam almış gibi sevindirir seni.
  yıllar geçtikce canına degenler seni sevindirmekten çok üzer.
 • bu lafın, eli göğüs üzerinde yukarıdan aşağıya gezdirmek suretiyle yapılan bir hareketi vardır. aynı anda ağız da yuvarlatılarak "ooh ooh" dermiş gibi oynatılır.
 • ingilizcesi için: (bkz: eat your heart out)
 • kuzenlerden biri ufakken bu lafı afiyet olsuna karşılık olarak modifiye etmişti:

  - ooohh göbişime değsin...
 • buram buram haset kokan, intikamın intikamı alanın içine sindiğini anlatan masum görünümlü şeytan sözcük öbeği
 • grup hepsi'nin geri dönüşüm albümünde yer alan şahane bir şarkı. nakaratı şöyle:

  "ooh, canıma değsin
  yapacak hiçbir şeyin yok
  ooh canıma değsin
  ağla ağla yakışır sana
  ooh canıma değsin
  keyfin bilir ben bilirim
  ooh canıma değsin
  tencereyle kapak olduk"

  lan o değil de sözlükte bi' tek ben mi hepsi dinliyorum amk. hem şu sözlere bak.

  ama güzel yaaa.
 • en son askerde dinlemiştim, ki yazmışım da buraya. aradan 3 yıl geçti, winamp'ta denk geldi, yine ilk defa dinliyormuşum gibi çok sevdim. şahane şarkı.