şükela:  tümü | bugün
 • 1991'de zonguldakin her yerinden çoluk çocuk, kadin erkek, genç yasli demeden yürüyüse geçen, adimlariyla egemenlerin durdugu zemini sarsarak ankaraya akan onbinlerin coskuyla haykirdigi slogan. evet 12 eylul buldozer gibi geçmisti belki, ama uyuyan dev uyanmisti artik. önce bütün sehir dolasildi. tüm sokaklar bu sloganla uyandi. yola çikti isçiler. bu slogan gerede yakinlarindan duyulmaya basladiginda çoktan dobermanlari salmisti adi geçen sisman kisi sirça köskünün bahçesine. korktugu basina gelmedi evet, isciler ankaraya yaklasamadilar bile, ama bir tarih yazildi, bir destan yazildi yine de zonguldak sokaklarindan akan selle beraber. zonguldakta yillarca cocuklar tekerleme diye bildiler bu slogani, çogu katilmislardi bu yürüyüslere, ve ögrenmislerdi ekmek kavgasinin ne demek oldugunu. bütün bir sehir nasil tek yumruk olurmus görüldü. ve egemenler o kadar korktular ki zincirini yitirmis dev üstlerine yürüdügünde, o zamandan beri kapatmaya çalisiyorlar maden ocaklarini.
 • turkiye'nin en buyuk isci eyleminin eylemle ozdeslesen slogani. 30 kasim 1990'da toplu sozlesme gorusmelerinin anlasmazlikla sonuclanmasi uzerine madenis sendikasi grev karari alir ve zonguldak'ta her gun onbinlerce kisi gosteriler duzenleyip yuruyusler yapmaya baslar. 4 ocak 1991'de iscilerin otobuslerle ankara'ya gitme girisimini onceden haber alan polis araclarin ankara'ya girmesine engel olur. bunun uzerine sendika baskani semsi denizer 'o zaman biz de yuruyerek gideriz' der ve bu kez 80 bin kisilik grup zonguldak'tan ankara'ya dogru (268 km) efsanevi yuruyuse baslar. eylemler sonunda yeni bir sozlesme imzalanir.
 • (bkz: çankaya'nın şişmanı laiklik düşmanı)

  uğur mumcu'nun cenaze töreninde yaklaşık yüzbin kişi tarafından söylenmiştir...
 • 12 eylül'ün özeti...

  (bkz: 24 ocak kararları)
 • (bkz: 100 bin kişiydiler)

  belgeselin izlenmesini şiddetle tavsiye ederim. ilk olarak burada sloganlarda ve pankartlarda kullanılmıştır. belgesel, kitle kültürü ve kitleleri yönetmek adına iyi bir örnek teşkil eder, sloganın ise alt anlamları çok fazladır.
 • zamanın çok popüler protesto sloganı idi.
  mahkeme meraklısı özal bile buna tahammül edip, bu slogandan dolayı kimseyi mahkemeye vermedi.