şükela:  tümü | bugün soru sor
 • deniz tarafına değil de yukarı tarafa, sultanahmet tarafına bakılırsa, sivillerin giremediği jandarma birliği'nin geniş dış sahası göze çarpar. merakla bakılır, neler var diye. dikkatlice bakanlar bizans tarihi açısından son derece kritik bir bölge olan bahçede ilginç materyaller görebilir.
 • deniz tarafında ise toprak bir futbol sahası vardı eskiden, hala var mı bilmem. şanslı yolcular trenin istasyonda durakladığı bir dakikalık süre içinde içinde bir amatör küme maçının heyecanlı bir enstantanesine denk gelebilirdi.
 • bu istasyonun yakınında bir de deniz feneri bulunur. çocuk dünyasında deniz feneri, denizin altını görmeye yarayan düzeneğe sahip bir yapı demektir.

  o toprak futbol sahası henüz oradadır ve hafta içi idmanlara, haftasonu da maçlara ev sahipliği yapmaktadır.

  marmara denizi ve haydarpaşa değişmez manzarasıdır cankurtaran'ın.

  sirkeci'den yola çıktıysanız eğer, bir sonraki istasyon kumkapıdır.
 • sirkeci halkalı banlıyö trenihattı üzerinde yer alan cankurtaran semtindeki istasyon. hattın en güzel istasyonudur bence. burada tren beklemek güzeldir. deniz manzarası (ki bu hattakı çoğu istasyonda vardır aslında) ve istanbul surları manzarasının yanısıra kara tarafına bakıldığında bir sürü eski istanbul evi, cankurtaran'ın şirin meydanı, bayır yukarı bir sürü tarihi yapı, hatta ve hatta bir de askeri birlik manzarası vardır. tren beklerken sıkılmaz insan. hatta deniz tarafında bir de toprak top sahası vardı eskiden, amatör küme maçı filan olurdu, hala var mı bilmem.
 • ayrıca rahmetli erol taş'ın kahvehanesi de bu istasyonun tam karşısındadır. nisan ve mayıs aylarında bir başka güzel olur bu istasyon. deniziyle, surlarıyla, asırlık ağaçlarıyla tam olarak istanbul'da olduğunuzu hissettirir size ve kanınıza girer. trene atlayıp küçükcekmece istikametinde okula falan gitmekten vazgeçersiniz, vurursunuz kendinizi turistlerle beraber sultanahmet'in sokaklarına...
 • marmaray projesinde yer almayan artik issiz olan bir istasyon.digerleri;

  (bkz: kumkapi)

  (bkz: samatya)

  (bkz: yedikule)