• güngör dilmen yale'de doktora tezi için oyun düşünürken orda yabancı öğrenciler bi yemek düzenler güngör dilmen de katılır. konu döne dolaşa yöresel yemeklere gelir güngör dilmen tabi bi türk olarak döktürür efendim yaprak sarma kebap falan filan sıra çinli bi çocuğa gelir o da canlı maymun beyninin hazırlanışı ve yemesini anlatır. o gün güngör dilmen'in beynine kendi tabiriyle bir hançer saplanır, ve canlı maymun lokantasını yazarak yine kendi tabiriyle bu hançeri çıkarır. bu oyunu doktora tezi olarak verir yani oyun orjinal olarak ingilizce yazılmıştır. oyun yazın anlamında sağlam abilerin beğenisini kazanır.

oyun hong kong'da turistlere (garson: siz çinlilerin hergün maymun beyni yediğini mi sanıyorsunuz.) canlı maymun beyni servis eden bir lokantada baslar. amerikalı bir petrol milyarderi eblek eşiyle birlikte balayında dünyanın bütün tadlarını alma düşüncesiyle yola çıkarlar ve maymun beyni gibi egzantrik birşeyi denemeden geçip gitmek istemezler (bay jonathan: yenecek bir maymun beyni varsa hong kong'ta yemeli). bu yüzden hong kong'ta konaklarlar. diğer karakterler çinli bir ozan olan wong, garson, avcı coo(coo: joe değil coo!) ve ne olduğu tartışmalı matmazel lülü. neyse jonathan çifti için yakalanan maymun kaçar ve bunun üzerine wong kendi beynini sunar jonathanlara. mekanın hong kong olması bilinçli olarak seçilmiştir arada kalan, kultur dejenerasyonunun doruk noktasıdır. güngör dilmen beyin sömürüsünü bir anlamda somutlaştırarak anlatmıştır. wong için bir çıkış yoktur tek umudu kafasının kesilmesiyle ortaya çıkacak ejderdir ama maalesef o da coo'nun elindedir, arada bir yüreğini sızlatsa da zong zong böceği, o da doğası dışında sistemin dönüştürdüğü bi ucubedir. lülü ise takılmıştır bir köhnemiş sarı nehir sevdasına kim öle kim kala pekde umrunda değildir ki geçmişi ile ilgili ip uçları pek parlak değildir (lülü: ben de sizin gibiydim bir zamanlar bayan jonathan). bn. jonathan ise bu tatilden en çok tatmin olan kişidir maymununu da yer, coo ile işi pişirir bunların karsılığında ödediği fatura da bellidir fatura bay jonathan'a ödenir (ne olduğu malum). bay jonathan arada bir maymun olsa da ne istediğini bilen ne yapması gerektiğini bilendir, ki wong beyni üzerine bile pazarlık etmesini bilir.

oyunun ayrıntılarına girilse çıkılması sayfalar alır. turk tiyatro yazınındaki en iyi oyunlardan biridir
  • ba$rolunu oktay sozbir'in oynadigi ilginc bir oyun. ilginc, guzel degil...
  • hali hazırda her salı ankara sakarya eskiyeni'de değişim atölyesi oyuncuları tarafından sahnelenen güngör dilmen oyunu.
  • güngör dilmenin bir oyunu.
  • hey bitchezlar yine cinde olan bir restaurant sandim. lanet fotograflar ve vidyolar eklediniz diye korkarak girmis agiz dolusu kufurlerimi hazirlamistim ki bir de ne goreyim... neyse simdi siir yazan arkadasin duygularini incitmek istemiyorum. cok guzelmis siir bro cok duygulandim.....
  • galatasaray üniversitesi tiyatro topluluğu tarafından 4, 11, 17, 25 ocak ve 15, 22 şubat saat 19:30'da fransız kültür merkezinde sahnelenecek olan oyun.
hesabın var mı? giriş yap