şükela:  tümü | bugün
  • -canlıların , tüm eylemlerini kendi çıkarları doğrultusunda gerçekleştirdiğini düşünüyorum. gerçekleştirecekleri eylemlerini bilinçli veya bilinçsiz olsun beklentilerine göre şekillendirirler.

ayçiceği faydası olmasa dönüp güneşe bakar mı? bencil olmasak, tanrı cennet'i vadedip cehennem'le caydırır mıydı ?

aslanın avlanması da çıkar için , bakterinin hareketleri de .
    maaşlı-ssklı bir işte çalışmamızda çıkar için, bir delinin bağırması ,saldırması da çıkar için . bir hırsızın çalması da , bir annenin çocuğuna gösterdiği sevgi de çıkar içindir. ne kadar ağır gelse de seri katilin eylemleriyle , bir insanın ibadeti de çıkar noktasında çakışır.

bu benzetmeleri adaletsiz , kabullenilmez görmemizi sağlayan bu eylem arasındaki ince çizgidir. eğer bir canlının eylemi , başka bir canlının çıkarını kötü yönde etkiliyorsa bu etik olmayan (kötü) çıkardır.avlanmak,gasp,cinayet gibi eylemlerin yanında günlük hayatta menfaatçi diye sövdüğümüz kişilerin eylemleri örnek olabilir.

fakat bir annenin çocuğuyla olan ilişkisi böyle değildir. anne duyduğu sevgi,merhamet sayesinde mutluluk duyar tatmin olur. bu tatminlik çocuğunu beslemesi,koruması,temizlemesi gibi eylemleri için vereceklerinden üstündür. bu yüzden o eylemleri gerçekleştirmeyi seçer.çocuk ise var olmaktan başka bir eylem gerçekleştirmediği halde hayati gereksinimlerini karşılamış olur. yani tam bir win-win durumu vardır.

(ben bu duyguları , nasıl ve neye göre ortaya çıktıklarını tartışmalı olduğunu düşündüğüm için ''soyut kazanç'' olarak isimlendirdim.acıkma,barınma gibi yaşama güdüsünden doğan ihtiyaçların karşılanmasına da kendimce ''somut kazanç'' diyorum.)

sevginin , aşkın , merhametin , sadakatin kutsallığı da bu yüzdendir kanımca.

söz konusu sadece somut kazançlar olduğunda canlılar , başka canlıların çıkarlarını önemsemez. (bkz: çöpe atılan bebekler) . soyut kazancın her canlıda bir olma garantisi olmadığı için hukuk doğmuştur. hukukun caydırıcılığı olmadığı yer ve zamanlarda güçlü olan en çok çıkarı sağlamıştır. hukuk insanların sigortasıdır , antlaşmasıdır.

canlıların bencil olması, aslında herkesin bildiği , fakat dillendirmediği temel fizik kanunları gibi gerçek geliyor bana. insanlar canlılar ilişkisini bu kanunla temellendirse birbirini daha iyi anlayacakmış gibi geliyor.en azından ''ben bu eylemi niye yapıyorum?'' diye sorgulayarak egomuzun samimiyetisiz kötü taraflarına farkında olmamıza yardımcı olacağını düşünüyorum.

not: bu konu hakkında muhtemelen bir çok kaynak vardır. bilen duyan paylaşırsa sevinirim.bu arada entryi girmem de çıkar için kbyın.
  • hayatta kalma dürtüsünün sonucudur.