şükela:  tümü | bugün soru sor
 • marijuananın etken maddeleri.en bilinenleri delta-9 ve dalta-8 thc dir.
 • kobaylarda nöron oluşumuna neden olmuşlardır.
 • aynı zamanda bir reseptördür.

  1980'lerden önce cannabinoidlerin psikolojik efektleri, geçirgen hücre zarları ile spesifik olmayan etkileşimler(yani her hücre ile rastgele) üzerine tartışılıyormuş. ama 1980'lerde bilim adamları bu maddelerin sadece cannabinoid ile etkileşim gösteren reseptörler tarafından emildiğini, bu reseptörleri keşfederek ıspatlamışlar. ingilizce bilenler için şöyle demiş wikipedia;

  "before the 1980s, it was often speculated that cannabinoids produced their physiological and behavioral effects via nonspecific interaction with cell membranes, instead of interacting with specific membrane-bound receptors. the discovery of the first cannabinoid receptors in the 1980s helped to resolve this debate."

  daha sonra araştırmalar ilerledikçe bu reseptörün memelilerde, balıklarda, kuşlarda ve sürüngenlerde bulunduğu keşfedilmiş, daha fazlası tahmin edilmesine rağmen şimdilik iki tanesi (cb1 ve cb2) keşfedilmiştir. cb1 ağırlıklı olarak beyinde bulunmakla beraber limbik sisteme ve özellikle hipokampus'a yayılmıştır. ayrıca beyincikte(cerebellum) kadın ve erkeklerin üreme sistemlerinde de bu reseptörlere rastlanmıştır. cb2 ise ağırlıklı olarak dalakta ve daha az şekilde dağınık olarak bağışıklık sisteminde bulunmaktadır.

  http://en.wikipedia.org/wiki/cannabinoid
  http://en.wikipedia.org/wiki/cannabinoid_receptor

  özetle, insanlarda ve bazı hayvanlarda sadece cannabinoid için çalışan mekanizmalardır. yani doğa bu maddenin emilimi için sadece bu maddeye özel yapılar geliştirmiştir.
 • http://www.salk.edu/…ers-proteins-from-brain-cells/

  alzheimer hastalarının beyin hücreleri çevresindeki plağı temizlediklerini belirlemiş bilim insanları.
 • (bkz: endocannabinoid)

  spor esnasında vücutta salgılanan endocannabinoidle kimyasal yapısı ve gösterdiği etki aynı olan madde. yani spor bağımlıları, bir nevi esrarkeş.

  kaynak: bbc