şükela:  tümü | bugün
 • m.o. 216'da gerceklesen,roma imparatorlugunun kartaca kralı hannibal 'e yenilmesiyle olusan buyuk bozgun.
 • hannibal trebbia ve trasimene muharebelerinde iki roma ordusunu duman etmiş roma üzerine yürümeye karar vermiştir. ancak senatör fabius'un tavsiyesi üzerine elde kalan roma güçleri vurkaç harekatına başlar. hannibalin yürüyüşü bunun sonucunda epey yavaşlar, güçleri aşınır. erzak da azalmıştır. bunun üzerine hannibal romayı pas geçip güneye cannae şehrindeki buğday depolarına saldırmaya karar verir, ayrıca takviye yollamaları için kartaca senatosuna haberciler gönderir. hannibalin elinde toplam kırk bin askeri vardır. bunun on bini piyade kalanı da süvaridir. kendisini izlemekte olan romalılar paniğe kapılırlar zira güney italyada roma hegemonyasından hoşnutsuz birçok latin şehir devleti mevcuttur ve hannibal'in buraya yürümesi bu devletlerin italyan birliğinden ayrılmasına neden olabilecektir. roma açık savaşa karar verir. sekiz bini süvari olan yetmiş beş bin kişilik roma ordusu cannae önünde mevzi alır. hannibal süvarilerini kanatlara piyadelerini ise merkeze koyarak savaş düzeni alır. niyeti romalıları merkezine çekip piyadelerle oyalarken süvarileriyle çevrelerini sarmaktır. bu bir kumardır zira kendi piyadesi disiplinli lejyonlarla başa çıkabilecek kadar iyi olmadığı gibi süvarisinin de başarısı garanti değildir. bir anlık gecikme felakete neden olabilir. savaş öğleyin başlar ve iki saat içinde biter. hannibalin planı saat gibi işlemiştir. tüm güçleriyle merkeze yüklenen romalılar çevrildiklerini anlamazlar bile. karataca süvarisi arkalarında belirdiğinde feci bir paniğe kapılırlar. birçok lejyoner kargaşa sırasında kaçışan arkadaşlarının ayakları altında ezilerek, hatta havasız kalıp boğularak ölür. yetmiş bin romalı savaş meydanında kalmıştır. romalıların parmaklarından çıkartılan yüzükler üç büyük çuvala doldurulup hannibal'in en küçük kardeşi mago ile beraber kartacaya yollanır. bu savaş tarihin en eksiksiz imha harekatlarından birisi olarak kayıtlarda yerini alır. güney italya devletleri beklendiği gibi hannibal'in tarafına geçerler. ancak bu son değildir, savaş on dört yıl daha devam edecektir.
 • bu savaşın askeri olarak anlamı çok büyüktür. hannibal adını en büyük komutanlar arasına yazdırırken, roma cumhuriyeti kendi askeri doktrinini değiştirmiştir. hannibal'ın bu savaştaki taktiği çağlar boyunca komutanlara ilham kaynağı olmuştur.

  peki bu zafer hannibal'a yaramış mıdır ? hayır. hiç bir boka yaramamıştır. bundan sonraki ömrü saklambaç oynamakla, romalılardan köşe bucak kaçmakla geçmiştir.

  (bkz: zama)
 • (bkz: #18293634)
  ___

  "izmir hattı ve bağdat demiryolu'nun birleştiği noktada bulunan afyonkarahisar'da taarruza geçtim. çünkü orada taarruza geçmek gerekirdi. yunan yığınağı esasen beni bu surette hareket etmeye yöneltiyordu. tan ağarırken düşmanı ansızın avlamak için bütün gece yürüyen askerlerimiz temizlendikten sonra - elli kilometrelik bir uzaklığı aldıktan sonra taarruza geçebilecek birlikler azdır - atlı birlikleri yunan ordusu'nun gerilerine sarkıttım."

  "düşmanın sağ kanadını çevirmek mi istiyordunuz?" diye sordum. "hayır. çok daha geniş bir manevraya girişmiştim. düşmanı tamamiyle kuşatmak istiyordum ve bunu başardım." ve sesini alçaltarak ilave etti: "annibal'in cannae'de uyguladığı manevra." "
  ___
  http://www.tekadamdevrimi.com/…r/tad_aanilar_20.htm
 • savaş denen olayda amaç düşmanı bütünüyle imha etmek değildir. daha ziyade düşmanı püskürtmek, belli stratejik yerleri ele geçirmektir. bu çerçevede kurulacak askeri üstünlükle düşmanın kaçırılıp ordunun dağılması sağlanır. bu taktirde ya askerlerin toplu olarak kaçmasıyla ordu dağılır ya komutan geri çekilme emri verir ya da komutanın kendisi savaşın kaybedileceğini anlayıp herkesten önce kendisi kaçar.

  büyük politikacı olduğu kadar büyük bir stratejist olan machiavelli savaş sanatı kitabında düşmanı kaçması için bir yol bırakılması gerektiğini söyler. çünkü kaçan düşman zaten yenilmiş demektir, bir de canını kurtarmak için can havliyle size vereceği zararı çekmek gereksizdir. zaten tarihteki bir çok savaşta yenilen taraf gerçekte ordunun çok az bir kısmını kaybetmiştir. örneğin kösedağ savaşında anadolu selçuklunun yaklaşık 80.000 kişilik ordusunun 20.000 kişilik öncü kuvveti yenilince -bu kuvvetin dahi tamamı imha olmamıştır- padişah ve geri kalan ordunun kaçmasıyla savaş kaybedilmiştir. hatta kazanan taraf daha büyük kayıp vermiş olabilir (örneğin çanakkale savaşında türklerin asker kaybı daha fazladır)

  işte cannae savaşı bütün bu kuralların işlemediği bir olaydır. maksat düşmanı yenmek, kaçırıp püskürtmek filan değildir. amaç tamamen imhaya yöneliktir. bu yüzden 70-80.000 kişilik roma ordusunun neredeyse tamamı kıyma makinesinden geçirilir gibi kıtır kıtır doğranmıştır. cannae savaşını tarihte eşi benzeri olmayan bir savaş kılan işte bu durumdur.
 • yamulmuyorsam hilal taktiği denen pincer movement'ın ilk uygulandığı savaştır...
 • aslında taktiksel açıdan incelendiğinde iddia edildiği gibi büyük taarruzla çok fazla bir benzerliği bulunmamaktadır. ortak payda sadece imha muharebesidir ve süvari üstünlüğünün iyi kullanılması olabilir. eğer ki, sakarya meydan muharebesinde, türk ordusunun süvari sayısı biraz daha fazla olsaydı ( olsaydı diyorum - varsayım ) muhtemelen süvariler sakarya torbasının etrafından ilerleyerek yunan ordusunu kuşatıp imha edeceklerdi. nitekim bu yapılmıştır. ancak süvari sayısının yetersizliği yüzünden imha gerçekleşememiştir. bu benzerliği biraz daha ayrıntıya indirecek olursak; hannibalin merkez kuvvetleri keltlerden oluşmuştu. bu keltlerin özelliği esnek savaşçılar olmasıydı. çok profesyonel olmayıp, inatçı bir şekilde direnen askerlerdi. sakaryadaki türk ordusuna baktığımız zaman bu benzerlik göze çarpmaktadır. üstelik muharebe tam da keltlerin bilmem kaç sene önce geldiği galat topraklarında yapılmış olması da dikkate değerdir.
 • roma ordusunun; afrikalı piyadeler ile ispanyol ve galli süvarilerden oluşan kartaca merkezine yüklendiği ve merkezin kontrollü geri çekilme taktiğine kanarak daha da ilerlediği, bu esnada kartaca'nın sağ ve sol kanat süvarilerinin başarılı bir kuşatma manevrası ile roma ordusunun gerisine sarkıp çemberi birleştirdikleri ve örs-çekiç taktiği ile bütün roma ordusunun imha edildiği savaş.
 • hannibal, tarihin gördüğü en büyük komutanlardan biridir. ancak muharebelerdeki başarısını stratejik ve siyasi bir zafere dönüştürememiştir. bu onun iyi bir asker fakat kötü bir stratejisyen ve politikacı olduğunu gösteriyor sanırım.

  cannae savaşındaki başarısı ise muazzamdır. 70-80 bin kişilik disiplinli roma ordusunu toptan imha etmek, sözün kifayetsiz kaldığı yerdir.

  cannae savaşını aşağıda videodan izleyebilirsiniz:

  https://www.youtube.com/watch?v=iy-hcr4bb3u
hesabın var mı? giriş yap