şükela:  tümü | bugün soru sor
 • canon'un sarsıntı önleme sistemine sahip telefoto lensi. amerika satış fiyatı 1600usd olarak belirlenmiş.

  https://www.usa.canon.com/…to/ef-85mm-f-1-4l-is-usm

  focal length & maximum aperture
  85mm f/1.4
  lens construction
  14 elements in 10 groups
  diagonal angle of view
  28° 30'
  focus adjustment
  af with full-time manual
  closest focusing distance
  2.79 ft. / 0.85m
  filter size
  77mm
  max. diameter x length, weight
  ?3.5 x 4.1 in., approx. 33.5 oz. / ?88.6 x 105.4mm, approx. 950g
 • canon tarafından üretilmiş, 29 ağustos 2017 tarihinde resmi duyurusu yapılmış ve 16 kasım 2017 tarihinde 1.599 usd fiyat etiketiyle satışa sunulmuş yeni nesil prime lens.

  canon ef 85mm f/1.4l is usm lens, geniş diyafram açıklığı ve görüntü sabitleme özelliği ile en kapsamlı portre lensi olmayı başarmış görünüyor. 85mm. odak uzaklığı sayesinde yüz özelliklerini bozmadan, izleyiciyi etkileyen hoş bir portre perspektifi oluşturuyor. ultra geniş diyafram açıklığı ile son derece düşük ışık koşullarında çalışabilmeyi ve dikkati dağıtan-istenmeyen konuların oluşturduğu karışık arka planı objeden ayıran güçlü bir bokeh oluşturuyor. premium "l" serisi olduğunu her koşulda hissettiren bu lensin sunduğu 4 durak'lık görüntü sabitleme özelliği ise mükemmel iş çıkartıyor. bu sayede düşük ışık koşulları altında elde yapılacak her türlü çekimde en keskin sonuçlar alınabilirken, halka tipi usm af (netleme) motoru ile son derece hassas ve hızlı bir şekilde odaklama yapabiliyor.

  canon ef serisinde 85mm f/1.2l ıı usm ve 2017 itibariyle 25 yaşını doldurmuş olan 85mm f/1.8 usm lensin "arasına" koyduğu bu yeni ef 85mm f/1.4l is usm lens ile esasen seriyi birleştirmiş oldu. yani aslında değiştirmedi. canon, mevcut 85mm. f/1.2l ıı lensi, bundan 12 yıl önce piyasaya sürdüğünde, sigma, tamron ve zeiss gibi diğer lens üreticileri de buna benzer hamleler yapmış ve geniş diyafram açıklıklı 85mm lenslerini piyasaya sürmüşlerdi.
  özellikle görüntü kalitesinde etkileyici olan bu lenslerin çoğu ile en son 2016 yılında sigma tarafından piyasaya sürülen sigma 85mm f/1.4 dg hsm art lens ile birlikte bu klasmanda yer alan "lens piyasası" iyice kızışmış ve bu konuda geride kalan canon tarafından beklenen hamle ise görüntü sabitleme özelliği eklenerek geliştirilmiş canon ef 85mm f/1.4l is usm lens ile yine canon tarafından verilerek rekabet bir adım ileriye taşınmıştır. zaten son derece hassas ve profesyonel kullanım gerektiren bu tarz lenslerde görüntü sabitleyiciye alışkın olmayan kullanıcılar düşünüldüğünde bunun, ne kadar güzel bir alternatif olduğu açıkça görülmektedir. ayrıca bu lensin piyasaya sürülmüş olması neticesinde mevcut ef 85mm f/1.2l ıı usm lensin üretimi sonlandırılmamıştır.

  genel olarak özellikleri:
  -ef-mount ile full frame ve aps-c uyumlu,
  -en büyük ve en küçük diyafram değeri: f/1.4 ve f/32
  -bir adet gmo (geniş diyaframlı cam-kalıplanmış) asiferik element,
  -air sphere ve fluorine kaplamalar,
  -halka (ring) tipi usm ile netleme (af),
  -is-optik görüntü sabitleme (4 durak),
  -su ve toz gibi dış etkilere karşı dayanıklı yapı,
  -9 bıçaklı dairesel diyafram,
  -77mm filtre çapı,
  -en yakın odak mesafesi: 85 cm.
  -950 gr.

  her ne kadar yeni bir lens gibi gözüküyor olsa da işin altında yatan sebebin sigma tarafından üretilen ve tüm dünyada ses getiren özel art sınıfı lenslere karşı yapılmış ve daha da yapılacak olan hamleler bütünün başlangıcı olduğu açıkça görülmektedir.