• canon'un ef-s yani aps-c sensörlü dslr gövdeleri için bugün duyurduğu yeni 35 mm prime lensi. lensin en büyük özelliği şüphesiz macro olması ve ring light yani önünde ışık halkası olması. bunu daha önce ef-m 28mm f3.5 lensinde de görmüştük. macro çekecekler için harika bir özellik. bunun dışında sanıyorum ilk kez aps-c gövdelere 35mm geliyor ve yine az sayıdaki macro ef-s lenslerinden biri olacak. canon yeni çıkardığı tüm lenslere koyduğu gibi stm motorunu da eklemiş. böylece hızlı ve sessiz odaklama yapılabilecek. lensin minimum odaklama mesafesi 3 cm ve canon'un dijital uzatma tüpleri ile uyumlu. böylece macro için daha fazla yakınlaşma ve büyütme sağlayabilirsiniz. stm olduğu için dijital olmayan çipsiz uzatma tüplerini kullanamayacaksınız. 1:1 oranın macro fotoğraf çekme kabiliyetine sahip. çok gerek olmamasına rağmen 4 duraklık is sistemine de sahip. haziran ayında 350 usd'ye çıkması planlanıyor.

özellikler :

*odak aralığı : 35 mm
    *görüntü sabitleme : evet (4 stop)
    *bayonet : canon ef-s
    *max diyafram açıklığı : 2.8
    *diyafram bıçakları : 7 adet
    *optik element : 10 adet (6 grup)
    *minimum odak mesafesi : 3 cm
    *maksimum büyütme oranı : 1x
    *otomatik odaklama : evet (stm)
    *ağırlık : 190 gr
    *çap : 69mm
    *uzunluk : 56 mm
    *filtre çapı : 49 mm
    *parasoley : evet
    *tripod yuvası : hayır

https://www.dpreview.com/…-with-built-in-ring-light

edit : minimum odak mesafesini 30 cm olarak yazmıştım, 3 cm olacaktı, düzeltme için zhi'ye teşekkürler.
  • ilk duyduğunda "35 mm ile makro mu olur" diyen profesyoneller burun kıvırsa da, benim gibi makro lens almayı düşünen düşük bütçeli amatörleri heyecanlandıran lens...

ilk akla gelen sorulardan biri önündeki ledlerin nereden beslendiği idi, bunun cevabı da şu detaylı incelemede var ve pil tüketimine yüzde 12'lik bir ilave etkisi var deniliyor:
    http://www.mertgundogdu.com/…kro-is-stm-incelemesi/

açıkçası böyle bir incelemeden sonra hevesim daha da arttı. aslında geçen haftalarda ilk kez close up filtre almıştım ve memnun da kalmıştım, kendi çapımda eğlencelik çekimler yapmama yardımcı olmuştu ama ilk heyecan sonrası yine de close up filtre ile yetinmeyip uygun bir makro lens almam lazım olduğu hissine kapıldım. bakalım, olur da alırsam çekimlerimi buradan editle paylaşırım.
  • ağzımın sularını akıtan lenstir.

hem dahili ring aydınlatma hem 35mm hem pahalı değil. sokak fotoğrafları için de güzel bir alternatif olacaktır. inşallah imaj kalitesi de güzel olur, üzerine atlayabilirim.
  • 1:1 büyütme oranı ve hibrit sarsıntı önleme sistemine sahip, aps-c gövdeler için sabit odak aralıklı lens.

http://www.canon-europe.com/…mm-f-2-8-macro-is-stm/
  • led aydınlatması çok cazip gözüken lens. tam da canon ef-s 60mm f/2.8 macro almak üzereyken bu lens ile karşılaştım. body olarak canon 60d kullanıyorum. takı fotoğrafları çekimine başlayacağım. yüzük küpe kolye vs. ürünler masa üzeri bi dekorda durabileceği gibi lifestyle manken üzerinde de fotoğraflanma ihtimali var. bu konuda tavsiyelere ihriyacım var. 60mm makro mu yoksa 35mm makro mu? şimdiden teşekkür ederim.
hesabın var mı? giriş yap