şükela:  tümü | bugün soru sor
 • canon eos 7d mark ii'de dedikodusu geçen yeni sensör teknolojisiyle olacağı söylenen ve canon eos 5d mark iv ile aynı anda 2014 sonunda duyurulacağı düşünülen gövde (veya canavar).
 • ocak 2016 dedikodusu çıkmış. ancak kaynak sağlam.
  http://www.cameraegg.org/…nnounced-in-january-2016/

  beklenen özellikler
  24mp full frame canon sensor
  80+ af points
  yeni bir işlemci
  14+ stops of dynamic range
  yaklaşık 15fps
  4k video (fps henüz belli değil)
  dual cfast
  daha büyük lcd ekran
 • bugun resmi ozellikleri aciklandi ve (bkz: overkill)
 • nedir ne değildir merak edenler için hakkında bir şeyler karaladığım makine.

  http://www.mucahitmuglu.com/…lemesi-ve-ozellikleri/
 • 70d sensörünü iki kurcala, işlemci modelini yenile, al sana amiral gemisi. hadi lan oradan. giriş seviyesi cihazlarında video konusunda rakiplerinden önde olsan da şu segmentte batırdın kendini canon'cuğum. sony aldı yürüdü videoda sen hala adam gibi bir yenilik getirme. nasılsa globalde ciro payı bende deyip böyle saçma işler yaparsan içinde patlar. satamaycan bunu. aha diyorum.
 • foveon x3 algılayıcı geliştirmeleri, sensörlerin üretimi konusunda sony ile işbirliği, yüksek çözünürlük, dahili wifi, gps, tam dokunmatik ekran, scott kelby v.s. gibi onlarca dedikodu ve 5 yıllık bekleyişin sonunda "revize" edilerek çıkartılabilmiş, çıkmaz olasıca amiral gemi. bu mu yani? 5 yılda bu kadar mı geliştirebildiniz ağalar?
  d810a gibi astro fotoğrafçılığa da hitap etse, dual cmos af ilk kez 70d'de değil de bunda çıkmış olsa, eye control tekrar eklense, video konusunda a7 sıı'den daha iyi olsa, 61 otofokus noktası çoğaltılmış olsa, magnezyum alaşım yerine artık karbon fiber teknolojisi kullanılsa, dinamik aralık konusunda nikon'u devirse ve 1dx'ten sonra bu kadar geç kalınmamış olsa neyse.
  e ne de olsa "1"serisi bu.

  d5'in sensör ve ıso başarımı gibi, hız dışında ne eklemişler bu alete fotoğraf adına?
  ortalığı kasıp kavuran a7 s ıı'ye göre ne eklemişler video adına?
  neden canon 2008’de kendi başlattığı devrimin öncülüğünü sürdürmüyor?
  neden c300, c500, c700 diye giden ve binlerce dolara satmaya çalıştığı kameralarını filmcilere kastırmak istiyor?
  neden full sensör 4k raw kayıt yok?
  neden log kayıt, lut vs. gibi filmciler için önemli ayrıntılar yok?
  neden hdmı kapısından sadece 1080p çıktı veriyor?
  neden sensör başarımın %88'de kaldı?
  neden dokunmatik ekran nikon d5'teki gibi tam değil?
  neden tuş aydınlatması yok?
  neden dahili wi-fi konulamıyor yıl olmuş 2016 bu ne biçim amiral gemi?

  gelişen kamera ve sensör teknolojileri ile mobil cihazların cayır cayır yükseldiği, large-dslr'lerin günden güne kan kaybettiği günümüzde; çekim sayısı ile uğraşacağınıza maliyetleri aşağı çekmek için uğraşsanıza. 6000 dolar para istiyorsun, hâlâ daha wifi için ayrı modül satıcam diye uğraşıyorsun. ulan tuğla kadar aletin içinde incecik telefonların özelliklerini barındıran çip ve modülleri koyacak yer bulamadınız mı? yok ısı borusuymuş, yok sensör temizlemeymiş. bırakın abi ya.
  fotoğrafı coğrafi olarak etiketlemek, interneti görünce cart diye kablosuz üzerinden anında paylaşabilmek, cayır cayır dinamik aralık ve gürültüsüz tertemiz fotoğraflar çekmek varken, bana ne sensörün temizliğinden ısınmasından?
  bu aletin asıl amacı fotoğraf çekmek değil mi?
  elbette sensörün ısınması noise başarımını düşürür doğru ama 4k video çekerken sen ne yaparsan yap o ısınır. sanki sürekli 4k video çekecek ya da uzun pozlama yapacakta derdiniz o olmuş. ayrıca sensörün içinden akım geçiyor, mıknatıslanıyor. ne yaparsan yap o toz yapışır. ben kendim temizliyorum zaten sensörü, makine hikaye.
  bırakın artık şu çekim sayısını. tekrar söylüyorum,
  dinamik aralık ne alemde? noise başarımı ne durumda?

  yıllardır aynı magnezyum alaşım gövde, aynı silikon wafer üretimi bayer mozaik sensörler, maliyetler niye aşağı çekilemiyor.?
  nikon d810'un sensörü gibi %97 başarı oranına sahip bir canon modeli ne zaman göreceğiz?

  milletin haldır haldır "dslr killer" lakaplı sony a7 sıı almak için dslr'leri elinden çıkartmaya çalıştığı günümüzde 1dx mark ıı'nin video başarımından bahseden zihniyetler.! etrafınızda 1 serisi ile video çeken kaç kişi-prodüksiyon gördünüz?
  hele ülkemizde.
  daha 1dc kullanan bile yok. 1serisini övüp 5 serisi ile tırmalıyorsunuz anca. sıkıştığınız zamanda kardeşim para varda biz mi alıp kullanmıyoruz diyorsunuz. işte en başa döndük değil mi? maliyet.
  üstelik video ve prodüksiyon işleri fotoğrafçılığa benzemez. arri, red ve blackmagic olduğu sürece yedirmezler. hem daha sony ve panasonic var sırada durun bakalım.

  5 yıldan sonra gelen amiral gemi. alın, tepe tepe kullanın.?
 • video konusunda hakkının teslim edilmediğini düşündüğüm canon makinesi. öncelikle mjpeg kodeğiyle aynı filmli kameralarda olduğu gibi kare başına fotoğraf çektiği için çok iyi bir ''motion cadence'' yakalıyor. üstelik canon'un köklü renk bilimiyle birlikte. 4k 4.2.2 8 bit ve 500 mbps gerçekten herhangi bir film için gerekli olan datanın çok üstünde. bunun üstüne de dual pixel autofocus gibi devrim niteliğinde bir özellik sunuluyor. çok spesifik sahneler olmadıkça focus puller'lara ''cine lenslere'' elveda dedirtiyor. üzerine l serisi ya da sigma art lenslerini takıp inanamayacağınız görüntüler yakalayabilirsiniz.
  bazı arkadaşlar raw neden yok diyor. raw olmaması bence bir artı. mesela point break'in 1991'de çekilen ve 2015'de çekilen versiyonlarını kıyaslayalım. biri film (mjpeg kodek bayağı benziyor) ile diğeri dijital -raw kayıt yapabilen- bir kamerayla çekildi. birinde organik tonlar varken diğeri raw çekmenin kurbanı olmuş. colorist alakasız yeşil tonlarına boğmuş. yani görüntüyle ne kadar oynamışsa o kadar bozmuş.
  tabi bu saydıklarım belirli bir bütçeye kadar geçerli. eğer eastman 500t stoğuyla film çekme şansınız varsa gidin çekin ya da alexa+colorist de olur. ama bu seviyeye kadar 1dx mark ii yeterliden çok daha fazlası.
  sony fs7 kullananlar 1dx mark ii'nin renklerini görünce iç geçiriyorlar ki burda fs7'nin küçük kardeşi a7s ii'yle kıyaslayanlar olmuş. üzücü bir durum.
  bu kadar övdüm ama bence tek eksisi dinamik aralığı. iki stop daha fazla olmalıydı.
  ha bir de unutmadan fotoğraf da iyi çekiyor galiba.
  son olarak bu videoyu paylaşıyorum ne kadar güzel olduğunu görün.
  https://www.youtube.com/watch?v=i1rn2psuhqa