şükela:  tümü | bugün
 • canon'un büyük olasılıkla 29 haziran 2017 tarihinde tanıtacağı aps-c sensörlü dslr. muhtemelen sahip olduğu güncel teknolojik özellikleri, hafif gövde ağırlığı ve boyutlarıyla canon eos 100d'nin (mart 2013) halefi olacak cihaz. sızdırılan özellikleri şu şekildeymiş:

  renk seçenekleri: siyah, gümüş, beyaz
  24.2 mp'lik aps-c format sensör
  digic 7 görüntü işlemcisi
  dual pixel cmos af teknolojisi (kesin değil)
  5 kare/sn seri çekim
  geniş açılı 3" dönebilen dokunmatik ekran
  wi-fi
  bluetooth
  batarya: lp-e17 (1040 mah)
  boyutları: 122.4 x 92.6 x 69.8 mm
  ağırlık: 453 gr

  gelelim selefi canon eos 100d ile kıyaslamasına... canon, eos 100d modelini 2013 yılının mart ayında tanıttı. (canon eos 700d ile birlikte) o günden bu yana canon adına çok şeyin değiştiğini söylemek yanlış olmaz. 100d modelinin sensörü 17.9 mp çözünürlüğe sahip iken 200d modelimde bu değer 24.2 mp'e çıkmış durumda... ayrıca cihazın kalbinde yer alan digic 7 görüntü işlemcisi'nin daha yeni bir aps-c sensör'e hayat vermesi daha yüksek iso başarımı demek.
 • selefi canon eos 100d'nin benzeri bir fiyat/performans yakalarsa hiç tereddüt etmeden satın almak istediğim kamera.

  100d ile ilgili çok şeyler söylenebilir, ki söyleyen söylemiş zaten ama özetle yaklaşık 3 senedir kullanıyorum ve çok memnunum. fakat hepsinden öte asıl kompaktlığı ve taşınabilirliği benim için en önemli özelliği idi. ki 100 kilo adamım, hiç de birilerinin yazdığı kadar ufak olup elimde filan kaybolmuyordu, gayet tam ele avuca oturan bir modeldi (gerçi asıl ben o klasik dslr gövdeleri de oldum olası büyük bulurum)...

  şimdi 200d'nin de reklamından gördüğüm kadarıyla; benzer boyutuyla hem kompakt özelliği, hem de 100d'de bulunmayan çevrilebilir ekranı, ve de wi-fi ve hatta bluetooth özellikleri ile uzun süre kafamı meşgul edecek gibi duruyor. aynasız modellere pek alışamadım ve bu tarz biraz daha kompakt bir ürün uzun zamandan beri bekliyordum. bu arada türkiye'de ön sipariş şimdiden verilebiliyormuş bile ama ben yine de biraz bekleyeceğim, yurtdışı fiyatı sadece gövde için 549 usd yazıyordu bir websitesinde, avrupa (ispanya) fiyatına da baktım şimdi belki oradan tax free ile alırım diye ama temmuz ortası 720 euro ile satışa çıkıyor, 18-55 lens ile. hani beklenebilir biraz daha, fiyatı birazcık daha düşsün diye.

  edit: bir de 100d ile kıyaslama gibi olmuş bir inceleme yazısı buldum; çok ufak bir farkla biraz daha büyükmüş 200d... https://www.dpreview.com/…on-eos-rebel-sl2-eos-200d
 • yeni sensörü ile eos 100d nin görüntü kalitesi ve sabit arka ekran gibi eksiklerini kapatacak bir makineye benziyor.
 • canon'un segmentasyonuna kurban gitmiş model.

  bugün orta seviye cep telefonlarında bile iyi kötü 4k video görüyoruz. artık 4k video özelliği olmayan fotoğraf makinası tüketiciye hakarettir.

  uzun süreli 100d kullanıcısı olarak bu seriyi sorgulamaya başladım. alırken çok hevesliydim. taşınabilir olması beni çok cezbediyordu. fakat atladığım bir konu var ki, gövdeyi ne kadar ufaltırsanız ufaltın sonuçta lensler tam boy dslr lensleri. bu modele canon'un ef ve ef-s lenslerini takabiliyorsunuz. 100d yazımda belirttiğim gibi bazı kaliteli ve hafif ef-s lensleri 100d ve 200d ile çok iyi anlaşıyorlar (örnek vermek gerekirse canon 10-18, 55-250mm, 24mm pancake, 40mm pancake, 50mm f1.8 gibi). bu lenslerin bayonetleri plastik oluyor, hafif oluyorlar, dolayısıyla bu gövdelerle uyumlu oluyorlar fakat aynı zamanda bu gövdeye canon 70-200 f2.8 lensi de takabiliyorsunuz. o zaman lensin ağırlığı gövdenin yaklaşık 4 katı oluyor. fiyatı da cabası. dolayısıyla canon'un ef lenslerini bu gövdede kullanabilmek güzel bir hayal olsa bile pratikte mantıklı değil. zaten 70-200 lens kullanmak istiyorsanız ve alabiliyorsanız 100d veya 200d kullanmazsınız. gidip paşa paşa 5d gövde alırsınız.

  neyse konuyu dağıtmayayım, canon aynasız pazarına epey geç girdi. girmekte uzun süre direndi. hatta ben 100d gibi bir gövde duyurunca canon'un stratejisinin bu olacağını düşünmüştüm. ufak slr gövdeler. fakat hemen ardından eos m serisini duyurdu ve burada bana ilginç gelen bir karar verdiler. bayoneti değiştirdiler. bu da canon eos m gövdelerde geleneksel canon ef ve ef-s lensleri kullanamayacakları anlamına geliyordu. rakipleri senelerdir aynasız pazarındaydılar ve lens çeşitliliği konusunda canon ve nikon karşısında eziliyorlardı. canon çok geç girdiği pazara sıfır lens portfoyu ile giriyordu. bu bana başta garip geldi ama şu an ne yapmaya çalıştıklarını anlayabiliyorum. çünkü canon o zamandan bu yana oldukça fazla sayıda lens ve gövde duyurdu. aradaki zaman farkını kısmen de olsa kapattı. elbette sony'nin başlarda yaşadığı sıkıntıları yaşıyor. lens çeşitliliğini arttırmak. fakat sahip olduğu teknoloji ile bu işi halletmesi sony kadar uzun sürmeyecek gibi. ha canon niye yaptı bunu, çünkü ef-m lensler, gövdeleri gibi ufak ve hafif. eğer canon eos m gövdelerde ef lensleri kullanmaya karar verseydi, gövdeler ufak, lensleri kocaman anlamsız bir şey ortaya çıkacaktı. tıpkı 100d ve 200d gibi. ben de bu seriyi tam da bu yüzden sorgulamaya başladım.

  100d alırken aynasız gövde tercihi yapmamamın en büyük sebebi optik vizördü (bir de elimdeki canon lenslerinden dolayı). çünkü o dönemki elektronik vizörlerin çözünürlükleri yetersiz ve kesinlikle optik vizörlerin yerini tutmuyordu. oysa şu anda evf'lerin çözünürlükleri arttı ve düşük ışık koşullarında optik vizörlerinden daha efektif çalışıyorlar. çoğu insan boyutunun yanında evf kullanabilmek için aynasız gövdelere geçiyor.

  şu anda ilk defa makine ve lens alacak birine, birinci önceliği taşınabilirlik ise 200d yerine aynasız gövde öneririm. sebebi de yukarıda dağınık şekilde anlattığım lens mevzusu. gövdeniz ufak olacak ama lensleriniz büyük olacak. bu iyi bir taşınabilirlik oranı sunmuyor. 100d ve 200d'si olan herkes mutlaka canon'un 2 adet pancake lenslerinden birini edinmeli (bende 24mm var). çoğu zaman dışarıya sadece bu lensi alarak çıkıyorum. ama bu lensler hem çok kaliteli değil, hem de istediğiniz açıyı vermiyor. canon bu seri için özel, ufaltılmış zoom lensler çıkartsa keşke ama çok önem verdiği ve geri dönüş aldığı bir seri olduğunu düşünmüyorum. öyle olmasa ilk modelini çıkarttığı bir seriyi güncellemek için 4 sene beklemezdi. ben hatta 200d'nin çıkmasına şaşırdım, seriyi 100d'de sonlandırıp, taşınabilirlik isteyenleri eos m serisine yönlendirecekler diye düşünmüştüm. nitekim belki de seri 200d ile sonlanmış olabilir zira yeni model çıkartacaklarsa adı 300d olamayacak (250d yaparlar belki).

  aynasız olarak sony çok başka bir yerde duruyor. canon'un yaptığı gibi bir segmentasyona gitmiyor. elinde ne varsa koyuyor, aldığınız ürünler kırpılmış, bilerek sakat bırakılmış ürünler olmuyor. en azından şimdilik. özellikle full frame aynasız konusunda sony rakipsiz. a7 serisi eşsiz bir yerde duruyor. profesyonellerin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilecek bir seri bu. amatörler için de a6300 ve a6500 şimdilik harika modeller. 4k video konusunda çok ileri seviyedeler. dinamik aralıkları çok geniş. fiyatları aşırı pahalı. lens seçeneği oldukça kısıtlı ve çok sık güncelleniyor. aldığınız model bir anda eskimiş olabilir. bu açıdan müşterilerini epey hayal kırıklığına uğratmış olmalı.

  canon eos m serisi de yatırım yapılabilir bir noktada. video konusunda sony kadar iddialı değil. duyurulduğu günden bu yana çok fazla model ve lens alternatifi çıktı. sony'e nazaran oldukça ekonomik modeller de bulabiliyorsunuz. lens seçeneklerini hala kısıtlı. ihtiyaç duyarsanız adaptör ile canon lenslerini de kullanmaya başlayabiliyorsunuz. 4k video takıntınız yoksa, fiyatlarından ötürü sony a6300 ve a6500 yerine tercih edilebilir. sadece, şimdilik m5 dışındaki modellerde herhangi bir vizör bulunmuyor. bunu alacaklar daha çok ekranı çevirerek selfie kamerası olarak kullanır diye düşünüyorlar sanırım. tabi bunda gövde boyutlarının sony'den daha ufak olması da yatabilir. evf boyutu büyüten bir etken olabiliyor.

  aynasız deyince ilk akla gelen format olan micro four thirds'in ülkemizdeki tek temsilcisi olympus'da om-d serisi ile tercih edilebilir. baktığımız zaman en geniş lens seçeneği burada. sadece olympus'un bile harika bir lens portfolyosu var. üstelik hem amatörleri fiyat olarak hem de profesyonelleri kalite olarak tatmin edecek düzeydeler. en ufak gövdeler ve en ufak lensler burada. çok ufak boyutlarda inanılmaz zoom lensler kullanabiliyorsunuz. bunlar elbette ufak algılayıcı ile mümkün oluyor. burada dezavantaj, şu anda tüm modellerde 16mp çözünürlüğe mahkumsunuz. algılayıcı ufak, dolayısıyla düşük ışık koşullarında iso noise olarak dezavantajlı olacaksınız (sony bu konuda efsane). ama amatörseniz ve her yere taşıyabileceğiniz ufak ve ucuz bir kameranız olsun istiyorsanız olympus en iyi seçeneği sunuyor size.