şükela:  tümü | bugün
  • canon'un dün itibariyle duyurduğu, m serisi aynasızlar arasında 4k video çekebilen ilk aynasız fotoğraf makinesi.

canon eos m50 fiyatı ve özellikleri itibariyle youtube gibi platformlarda vlog ağırlıklı içerik üretenler hedeflenerek çıkarılmış bir model gibi görünüyor.

canon eos m50 incelemesi fotografium blog'da yer alıyor.
  • canon lens ailesine yatırım yapmış fotoğrafçıların 4k video çekme konusunda seçenekleri çok fazla değildi. 5d mark 4, 4k dosya boyutunun çok büyük olması crop faktorü gibi nedenlerle mark 3'ten sadece video nedeniyle geçiş yapacakları düşündürüyor. örneğin sony full frame aynasız makinalarda 24fps'de cropsuz 4k çekilebiliyor ve dosya boyutuda gayet makul. bu geçiş döneminde elinde birden fazla l serisi lens olan 5d mark 3 sahibi birinin satın alabileceği bir seçenek bence m50. evet doğru çok faha fazla crop olacak belki ama bilmiyorum belkide en doğrusu malı mülkü satıp sony'ye ya da fuji'ye geçmek. canon bağımsız filmcilerin yüzünü artık güldürebilen bir marka olmaktan çıktı ya da çıkmak istedi...
  • hali hazırda profesyonel çekimlerde 5d mark ıv kullanıyorum. ancak günlük hayatımda 5d mark ıv'ü taşımak hem maddi hem de manevi olarak yorucu olabiliyor.* bu yüzden günlük kullanım için bir makine arayışındaydım. bir ara sony makinelere baktım ancak hali hazırda canon lenslerim de olduğu için m50'ye gözüm takıldı. hem taşınabilir gövde hem de fotoğraf performansıyla beraber her gün yanında taşınabilecek bir makine bence. kit lens olarak 15-45mm ile satın aldım ama yanında bir de 22mm lens aldım. ayrıca adaptörle beraber tüm canon lensleri de kullanılabiliyormuş. böylelikle makine her gün çantamda yanımda olabiliyor. o muhteşem kareyi ne zaman yakalayacağınız belli olmaz *
  • vlog çekmeye başlamak için hem kaliteli hem de hafif bir makine arayanlar için son zamanda çıkan en ideal makine diyebilirim. 4k video da çekiyor. gerçi 4k çekimlerde biraz crop yapıyor bu biraz can sıkıcı olabilir. ancak zaten 4k vlog çekmenin hiç bir manası yok. hem onu yazdıracak kartım yok, yedekleyecek harici diskim hem de bunu işleyecek bilgisayarım yok yani 1080p neyinize yetmiyor? hayli ışıksız ortamlarda bile çok iyi performans sergiledi. fiyat performans baya iyi, rahatlıkla tavsiye ederim.
  • eos m5 ve eos m6 sonrasında sonunda artık "olmuş" bir aynasız makine diyebilirim.

https://www.canon.com.tr/cameras/eos-m50/

m5’teki aşağı doğru açılan ekran değişmiş o da artık yandan açılır hale gelmiş hem de üstünde vizör var. fiyat performans olarak canon’un en iyi aynasız makinesi kesinlikle. lens çeşitliği az gözükse bile adaptör yardımıyla tüm canon lenslerini kullanabiliyoruz. ikinci eli kuvvetli. 80'den farklı lens çeşidiyle rakipsiz. 4k kısmında dual pixel odaklama çalışmıyor olması üzdü ama olsun.
  • satın almak için 200d ile arasında muallakta kaldığım makinedir. günlerdir dslr ve aynasız makineler arasında kazanan hangi taraftır diye araştırıyorum henüz karar veremedim. keşke ikisini de ödünç alıp deneme imkanım olsaydı. yeni çıkan daha iyidir diyerek m50 alacağım sanırım. kullanınca memnuniyetimi ya da şikayetlerimi yeniden yazarım.