şükela:  tümü | bugün
 • pideye göre daha ufak olur..
 • 4 tane yediginde insanın midesini şişiren ve uzun süre tok tutan leziz bir pide çeşidi
 • cantık diye okunur, bir cins tatar böreğidir. mayalı hamurdan yapılır. ekmek hamuru gibi mayalanan hamur yağlanmış tepsiye bir kat yayılır, içine kıyma, patates, soğan üçlüsünün kavrulması ile hazırlanan harç konur, üstüne bir kat daha hamur serilir. fırında pişer, yemeye doyulmaz. (not: harcın içinde tuz ve karabiber de bulunur.)
 • bursadan başka bir yere gidip cantık dediğinizde, suratınıza aval aval bakarlar, sonrada kalkar anlatmak zorunda kalırsınız. bende yıllarca her yerde olan bi şey sanmıştım.
 • lahmacunun bodur ve tonton kuzenidir. bursa'da "cantığh" seklinde siparis edilmedigi vakit, garsonun service unavailable oldugu gozlemlenebilir. kompetan ellerden cikan mekanlarda yenmesi midenizle dost kalmaniz acisindan onemlidir. zira zaten hazmi zordur, bir de, hamuruna ve cesnilerine ozen gosterilmeden yapilanlari midenin gaz yapmasina vesile olur. gegirti ve bogurtu (bogurtlen) ile ozon tabakasini tahris edebilirsiniz.
 • eskiden eskişehirde sokak satıcıları tarafından satılırdı.simitçiler gibi her saniye bir cantıkçı görürdünüz sanırım artık hamburgere yenik düştü.
 • orta asya'da türklerin geleneksel bir yemeği. çiğ börek anlamına gelen cantık ilk bakışta pideyi andırsa da hamur ve içinin hazırlanması bakımından oldukça farklı.

  cantık bizim için ise senede bir kere bile olsa buluşmanın bahanesinin adı! hatta bu buluşmalarda yapılmayan tek şey cantık yemektir.

  (bkz: cantık günü)
 • cantık da ne diyenlere açıklaması da zordur ;

  - bak pide gibi oluyor ama...
  (sag ve sol elin baş ve işaret parmakları yardımıyla yuvarlak olarak büyüklüğü gösterilir.)

  gülüşmeler vs.
 • çicek ızgaranın kapısının onunde istif olunmuştur ve deli gibi yağmur yağmaktadır. ama grubun sevimli üyeleri çiçeğe girip caaanım köftelerini mideye indirmek yerine cantığ yiyelim ya cantığkkk demekte, o yağmurda incecik giyinmiş hanımefendileri yürütmekte ısrar etmişlerdir. benim cantıkla tanışmam pek de hoş olmayan bu görüntülerle başlar. yol boyu tenteler var, onların altından yürürüz, kayhan yakın zaten denmiş, sırılsıklam bi şekilde mekana ulaşılmıştır. sonra cantık diye önümüze getirilen şeyin pide oldugu gözlemlenmiş, sinir katsayısı artmıstır.

  velhasıl bu cantık dediğimiz şey pidedir. kaşarlı, kıymalı ve kuşbaşılı olmak üzere üç çeşidi bulunur. küçücük, minicik ben diyeyim yarıcapı 5 cm, sen de 6 öyle bi yuvarlak hamur, kenardan 2 cm sırf hamura ayrılmış geri kalan iç kısma malzeme doldurulmuş. cantık hakkında anlatabileceklerim bunlardan ibaret, cünkü sinirden cantık falan yemeyip, boş midemi sigarayla şenlendirdim.
 • bursada halen dugun, sunnet, 40 duasi gibi bulusmalarda sıkca dagitilan hamurisi. ortasina kiyma, sogan, domates, karabiber konmus, yagli acma diyebiliriz.