şükela:  tümü | bugün
 • çakma italyan çantaları satacak bir dükkan için ideal isim.
 • kurabiye, kek falan diye tanımlayarak onuru kırılmaması gereken toscana'ya has biscotti.
  haslığı da taş gibi olması.

  aslında yediklerimiz:

  90gr badem
  100gr tereyağ
  150gr şeker
  2 yumurta
  2 çay kaşığı limon suyu
  rendelenmiş limon kabuğu (1 limon)
  300gr un
  1.5 çay kaşığı kabartma tozu
  bir tutam tuz

  taktiği:
  hatunun evindeki fırını 170 dereceye ayarlayıp başından ayrılıyoruz*. cimrilik edip kavrulmuşundan almadıysak bademleri tavada, orta ateşte 6 dakika kavuruyoruz. sonra da soğusun diye tavasıyla beraber bir kenara koyuyoruz.

  başka bir kapta tereyağını şekerle karıştırıp vıcık vıcık ediyoruz. daha sonra içine limonun suyunu, rendelenmiş kabuğunu, yumurtanın da bizzat kendisini katıp bir de böyle karıştırıyoruz.

  sırf bulaşık çıkartırmak olsun diye bir kap daha kapıyoruz. bu kaba da unuydu, tuzuydu bilmem kabartma tozuydu ney varsa boca ediyoruz. bunu da şöyle yalapşap bir karıştırdıktan sonra içine ilk kaptaki vıcık vıcık şeyi döküyoruz. karıştırma olayına sıkılıncaya kadar devam ediyoruz. sıkılınca bakıyoruz elimizde böyle ekmek hamuru tipinde birşey var. kadın kısmına hitabeten içinizden 'bunun için mi lan bütün nazınız' dedikten sonra hamuru bademlerin üzerinde yuvarlıyoruz. olaya bademleri de katmış olarak hamura ekmeğe benzer bir şekil veriyoruz ve bir tepsiye yerleştiriyoruz. tepsiye yapışmaması için türlü numaralardan birini seçerek tepsiyi fırına sallayıveriyoruz.

  25 dakika sonra hatuna yazmaya ara verip mutfağa geri geliyoruz. 'ben yanmam yavrum' olayına girmeyeceksek, tepsiyi fırından çıkartıp soğusun diye biraz bekliyoruz. daha sonra internetten görüp anlayabileceğimiz kalınlıkta dilimliyoruz. dilimleri yaradana yandan bakacak şekilde tepsiye dizip gerisin geriye fırına koyuyoruz ve 10 dakika geyik muhabbeti çeviriyoruz. tepsideki dilimleri ters çevirmek için tekrar kendimizi gösterdikten sonra bir 10 dakika daha geyik muhabbetine devam ediyoruz.

  10 dakikanın sonunda defansın arkasına sarkmış olmanın sağladığı pozisyon üstünlüğüyle 'güzelim buna kantuçini derler', 'italyayı sık sık ziyaret ederim', 'senin için yapamayacağım şey yoktur' tarzı edebiyatla gol arıyoruz.
  not: şaraba bandırma tekniği vuruş açısının daraldığı pozisyonlarda başvurduğumuz yöntemlerden biridir.
 • vin santo ya batırıp yiyiniz
 • toskana bölgesinden efsane bir lezzet demeseler, kimsenin yüzüne bakmayacağı cinsten bir kurabiye. hemide çok sert.
 • kahveye batırıp yenmesi elzem kurabiye.
 • katır katur, bademli bu çok lezzetli bisküvi, paketini bitirmeden rahat bırakmaz insanı.
 • siena tatilimde otel görevlisinden öğrendiğim ve alıp denediğim şukela ötesi bisküvi/kurabiye (cookie).
  1 paket alıp eve getirdim, istisnasız herkes beğendi, keşke daha fazla alsaymışım diye hayıflandım. artık tarifini bulup evde kendimiz deneyeceğiz.
 • çok güzel bir tat, bisküvi kurabiye melezi.

  ben biraz vizyonsuz olduğum için çaya batırarak yiyorum; ama çok güzel oluyor.
 • (bkz: kantuçi)
 • bim'de satılıyor. denemeden geçmeyin derim.

hesabın var mı? giriş yap