şükela:  tümü | bugün soru sor
 • port askaig yakınında bulunan distillery. islay'nın kokusu en hafif fakat en lezzetli viskilerindendir. single malt'a yeni başlayanlara tavsiye edilir.
 • gaelce islay'nin sesi anlamina gelir. islay uzerinde ficilama yapmayan tek damitim evidir. damitilmis malt tankerlere yuklendikten sonra ana karaya sevkedilir ve ficilama orada gerceklestirilir.
 • islay seven bir cok kisinin islay sevmesindeki buyuk etken olan fume, duman kokusunu belirgin ve baskin sekilde damakta uzun sure hissettiren single malt. icimi yumusaktir ama hafif degildir. fume kokusu bir cok kisiye fazla gelir. keskinlik ve acilik yoktur. 12 yillik sisede soyle yazar,

  never widely available and not as pungent as some of its neighbours, caol ila combines an unmistakable islay character with sublime drinkability.

  diyerek ayni bolgedeki rakiplerine bir miktar tas atar, az bulunma, keskin ve aci olmama ozelligini vurgular.
 • taliskerbunu döver bence. (bkz: buldu da bunuyor) ama yeni single malt deneyenler için daha uygun olduğu doğru. bulursak tadıyoruz. yeri gelmiş iken, ben bu ötv nin de, koyanın da ta ....
 • lagavulin'in lezzet ikizi.

  fume yogunlugu daha az keskin olsa da daha uzun kalici ve damaktaki son anlarinda daha kuvvetli bir deniz tuzu etkisi hissediliyor. ote yandan daha hafif icimli bir viski oldugunu da soylemeliyiz. islay'lar arasinda guzel bir secenek.
 • lezzet olarak lagavulinin bir tık altında kalmıştır kanımca, ancak içimi pek keyifli.

  zaten ben galiba highland falan değil de, islay ve island seviyorum o belli oldu bunun sayesinde, önce talisker aklımı aldı akabinde jura, üzerine lagavulin ve son olarak da bu.. sanırım islay bulunca içmek lazım..
 • islay maltları arasında kendine has bir yapısı var,lagavulin gibi yoğun aromalı değil ardbeg gibi tuzlu saldırgan değil.içinde limon,zeytin,karabiber gibi meyvemsi tatlar var,zaten içimi diğerlerine göre ferah.talisker hiç demiyorum is dışında benzer bir tarafı çok yok.

  bu ara dün yanlışlıkla ve ilk defa içine 2 adet buz atılmışını denedim,buzları çıkarana kadar 15-20 sn içinde durmuştur,sonuç olarak içindeki is tadı azalmıştı.buzun böyle bir etkisi olabilir mi acaba diye düşünmekteyim.
  daha önce deneme amaçlı lagavuline buz atıp içtim tadını aramosanı ciddi bir biçimde azaltıyor,hatta hiçbirşeye benzemiyor diyebilirim fakat is olayını farketmemiştim.
 • rengine bakınca kolonya zannedersin ama lezzet olarak gayet başarılı.
 • haziran 2015 itibariyle kapıkule sınır kapısındaki seturduty free shop'ta 12yo standard olanı 40eur'a satılmaktadır.

  hollanda'da bakkalda 38eur olduğunu düşünürsek çok acıklı, ama migros'ta carrefour'da da 220tl gibi bir fiyatı var.