şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbulda, çapa tıp fakültesi civarlarında, sadece bir sene okuyabildiğim okul. türkiye'nin en eski öğretmen okuludur. açılış tarihi 1848'dir.
 • 1848 yılında açılan, türkiye'nin ilk öğretmen okuludur.

  sadece bir senemi geçirmeme rağmen ne zaman binanın önünden geçsem yıllarımı orada harcamışım gibi gelir. benim okuduğum senede, çapa anadolu öğretmen lisesi'nin sadece 5 sınıfı vardı. dört tane hazırlık sınıfı ve bir tane de lise 1 sınıfı. hepi topu yüz kişi civarındaydık ve aynı binayı pertevniyal lisesi ile paylaşmak durumundaydık. pertevniyal lisesi ile bizim okulun küçükleri arasında hep bir gerginlik vardı. itişmeler, kavgalar olurdu. en kıdemli öğrencisi lise 1'e giden bir okul olmamıza rağmen, haddlerini bilmeyen lise birdeki bücürler yolun karşısındaki şehremini lisesi ile de çeşitli kavgalara karışırlardı.

  okuduğum tek senenin ikinci döneminde okula gelen azeri ve kazak öğrenciler sayesinde, zaten şenlikli olan okulun itiş kakış programı iyice parıldadı, güneş olup spor salonlarına, otoparklara doğdu. işte o zaman biz de soydaşlarımızın kavga tekniklerini yakından gözlemleme şansına nail olduk.

  herhangi ortamala bir türk televizyon dizisinde hiç zorlanmadan "şefkatli anne" arketipini canlandırabilecek, üstüne üstlük halkın gönlünde bu rolle rahatlıkla taht kurabilecek görüntüde ve mizaçta bir müdiremiz vardı. kendisi ile şahsi ilişkim sadece okulun ilk günü beni yanağımdan sıcacık öpmüş, daha da sıcacık bir sesle "hoşgeldin" demişliğinden ibaretken, babamın tayini yüzünden okuldan ayrılmam gerektiğinde, ayrıldığım gün takdirnamemi* bana kendi elleriyle verip buğulu gözlerle "keşke burada kalsaydın" diyerek beni kendisine hayran bırakmıştır (ellerinden öperim).

  çapa anadolu öğretmen lisesi'nin bahçesi biraz değişikti. ön bahçe daha çok bir osmanlı devlet binasının bahçesini andırırken, yan taraflarda çok güzel, ağaçlıklı kuytu yerler mevcuttu ve arkaya gittiğinizde ise psikolojik rahatsızlıkları olanların yattığı komşu koğuşun (sanırım tıp fakültesinin binalarındandı) gri arka cephesini görürdünüz. ve tabii ki, olmazsa olmaz bir futbol sahası.. karşı sınıfla yaptığımız bir maçı hatırlıyorum. biz 14-1 yenilmiştik ve bu maçın benim için önemi, beni "kalecinin arkası merkez bankası" tezahüratıyla tanıştırmasıdır.

  lisenin bir ara ismi değiştirilip "ahmet kabaklı anadolu öğretmen lisesi" yapıldıysa da, şimdi ismi tekrar eski haline çevrilmiştir ve az önce bahsettiğim ağaçlıklı bahçenin içinden geçilerek "devlet kitapları müdürlüğü"ne de gidilebilmektedir.

  topkapı - aksaray hattını izleyen her türlü vesait ile ulaşabilmek mümkündür. millet caddesi üzerindedir.
 • çapa anadolu öğretmen lisesi (bkz: aol). istanbulun göbeğinde sayılabilecek bi yerde hem yatılı hem gündüzlü, karma bi okul. okulun binası 150 yıldır öğretmen lisesi olarak kullanılmaktadır. daha önceleri karakol olarak ta kullanılmıştır. oldukça ilginç olan mimari yapısıyla da geçmişten bugüne izler taşımaktadır. türkiyenin en iyi anadolu öğretmen lisesi olarak ta bilinmektedir.

  (bkz: üniversiteye giriş oranları)
 • adı öğretmen lisesi olmasına karşın mezunlarının çok azı öğretmen olan lise. son ekonomik krizler öğretmenliği cazip hale getirdi de biraz düzeldi durum..
 • dışarıdan bakıldığında ihtişamı ile insanın dibini düşüren, içinde olunca arada sırada kafayı yeme sınırlarını zorlamaya sebep olan, yatılı okul keyfini sonuna kadar yaşatabilen ve hayatımın en güzel 4 senesini geçirmemi sağlayan süper mekan.

  gelmiş geçmiş en kral müdürü osman nuri ekiz diye düşünmekteyim.
 • fahrettin demir'in transferiyle öğrencilerinin her pazartesi sabahı ve her cuma okul çıkışı uzun süren konuşmalar nedeniyle eziyet çektiği okuldur.
 • dün itibariyle öğretmenlerine derslerde yararlanmaları için dizüstü bilgisayar dağıtmış, bizleri 'soğuktan donup dersleri montlarla dinlediğimiz okul bu okul mu?' şeklinde hayretlere iten eğitim yuvası.
 • yazin her geçtiğimde karık olan pencerisni gordugum ve hayaletli koskler gibi duran bir okul..
 • resmi web sitesi için http://www.capaaol.k12.tr/ gayrıresmi web sitesi için http://www.capaaol.com/ tıklanabilir.