şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir arka sokagindaki gazi ilkokulunda okurken* "lan ortaokul için çapa ortaokuluna gitmeyelim. orada beden dersinde kizlara sort giydiriyorlar, erkeklerde kizlarin bacaklarina bakiyor" diye bir söylenti çikmisti. ne oldu? ilkokuldaki sinifim hemen hemen ayni kadro olarak çapa ortaokuluna gittiler. tabi erkekler kizlarin bacaklarina baktilar mi bilemem...
 • 1990 yılından sonra ana binasının yanına, müdür gürşen kafkas döneminde ek bina yapılan, gittikçe büyüyen, gelişen bir okul. öyle ki, istanbul'un dört bir yanından gelen yüzlerce servisi ile okul çevresindeki sokakları da kapamaktadır. eğitimi kaliteli olup milli eğitim'in sayılı okullarındandır.
 • şehremini lisesi ile sırt sırta vemiş pozisyondadır.
 • tam bir senemi calan gereksiz egitim yuvasi. eger obur dunya varsa ve bir ce$it mizan kurulacaksa ve de tuzel ki$iliklerden de hesap sorulabilecekse, yakasina yapi$acagim ilk kurum olacaktir. ikinci sirada ise smallville'i altinci sezona uzatip hala gerizekali kılark'ı lana'nin yuzune tukurtturmeyen amerikan cw televizyonu olacaktir.
 • gazi ilkokulu, sonrasında çapa ortaokulu devamında da şehremini lisesi üçgeninin bir ayağı. insan hayatının 7 sinden 18 ine kadar geçen süresi içerisinde bu üçgenin en güzel yıllarını geçirdiğini düşündürten güzel okul.
 • benim zamanımda adı çapa ortaokulu'ydu, çocuğunu oraya göndermek isteyen çok fazla veli vardı ve öğrenciler kurayla alınıyordu. orta 2'ye geçtiğimde (yanılmıyorsam 97'de) ilköğretim okuluna dönüşmüştü, ben de birden bire 7. sınıfa gider olmuştum... a, b ve c blok şeklinde 3 bloktan oluşuyordu ve bu bloklar gizli geçit havasında gizemli kapılarla içeriden birbirine bağlıydı. öğrencilerin o kapılardan geçmesine pek izin verilmezdi, daha çok öğretmenler kullanırdı. böyle eski ahşap nostaljik kapılardı taa o zaman bile, şimdi herhalde değiştirmişlerdir.

  müzik öğretmenimiz melek hanım vardı, çok donanımlı çok değerli bir insandı. okulun da laboratuvar okulu diye bir marşı vardı (zamanında laboratuvar okulu diye de geçiyordu çünkü) ve yanlış hatırlamıyorsam melek hanım yazmıştı onu da, sözleri hala aklımda.* onun yönetiminde akm'de yunus emre'de konserler verirdik yıl sonlarında. bayramlarda, seyranlarda, önemli günlerde okul bahçesinde az kanon yapmadık sayesinde. o şarkıların hepsi, hangi notalardan söylediğimiz bile hala aklımda.

  bir de benim resim ve beden dersim zaten aynı gündeyken, koro çalışmaları da hep o güne denk gelirdi. ama ben o gün servisle çıkamadığımdan, çalışma bitince okul çantası, eşofman/ayakkabı çantası ve boyum kadar resim dosyasıyla çapa'dan çıkıp otobüsle merter'e eve gelirdim. hiç de şikayet etmezdim. okulun ayrı bir atmosferi vardı gerçekten. şimdi durum nedir bilmiyorum ama zamanında çok değerli hocalardan eğitim almıştık, hepsini de tek tek hatırlıyorum.

  böyle de anı defterine yazar gibi oldu ama idare edin... altı üstü ortaokul bebesiydim o zamanlar ama ona rağmen çok çok güzel ve yazmakla bitiremeyeceğim hatıralarım var o okulda, dayanamadım.
 • gecen gordum her yeri yikilmi bir seyler olmus okula.
  renovasyon mu yapiliyor nedir?
  bilen yesillendirsin, ve/veya buraya aciklasin lutfen.
 • bu okulda hala görev yapan eski bir hocamla görüştüm. okulun yıkılıp yeniden inşa edileceğini söyledi.
 • iki eski bina da yikildi yerine yeni bir bina yapildi ve bugun hizmete acildi.
 • ne günlerimiz geçti orada. incilay hoca'ya selamlar.kulakları çınlasın, bilen bilir.bir keresinde camdan bize , top oynamayın diye bağırmıştı.tabi dinler miyiz, devam ettik oynamaya.gelişine gelen topa burunla vuran samet, topu incilay hoca'nın camından içeri giren top, 3 saniye içinde tek sıra halinde hazır ola geçen biz. ayyrıca, beni matematikten soğutan emine kuzucuk'a da buradan selamlarımı gönderiyorum.ben 2008'de mezun oldum. bıraktığımda o kapılar hala ahşap idi. sadece nöbetçi öğrencilere ara sıra geçiş hakkı verilirdi.var ise bu dönemlerde orada okumuş birisi, yeşillendirsin de biraz nostalji yaşatalım birbirimize.