şükela:  tümü | bugün
 • iktisatta en yaygın satış tekniğidir ve böyle bir etkinin varlığından haberdar olmak birçok manipülasyondan korunmamızı sağlayabilir.
  --kullanım örnekleri:
  1)x mağazasına girdiniz. baktınız ki gömlek 500 tl' den 150 tl'ye düşmüş. o gömlek hiçbir zaman 500 tl değildi, belki asla 150 tl edecek bir kalitesi bile yoktu, ama beynimiz ilk fiyata takıldığı için o gömleğe 150 tl vermeyi çok görmedi ve gömleği aldiniz.
  2)y butiğine girdiniz. bir cilt temizleme jeli 15 tl, biri 30 tl öbürü 90 tl ve bir tane de 140 tl. 140 tl aslında burada bir yem, siz ürünlerin ederinin bu olduğunu düşünüp 90 tl verilmeyecek bir ürüne 90 tl harcayabilirsiniz. evet.
 • çapalama etkisi en kısa tabiriyle karar verme aşamasında ilk bilgiyi doğru kabul etmek, diğer bilgileri ise ilk bilgi üzerinden değerlendirmektir. bu etkiye sıklıkla maruz kalmakla birlikte, doğuştan gelen kusurlarımızdan biridir. ayni zamanda pazarlama alanında en çok kullanılan satış arttırma yöntemlerinden biridir.

  örnek verecek olursak mesela bir giyim mağazasına gittiniz. ve beğendiğiniz üründe etiketin üzerinde üstü çizilmiş bir 250 tl ve son fiyat olan 150 tl mevcut.

  bu size verilen ilk bilgiyi doğru kabul ettiğiniz anlamına gelmekte ve indirimli sandığınız fiyatı, ürüne belirlenmiş ilk fiyat üzerinden değerlendirmenize neden olmaktadır.

  aslında gerçek şudur ki beğendiğiniz ve etikette üzeri çizilen o ürün hiçbir zaman 250 tl olmamış, 150 tl ilk satış fiyatı üzerinden reyonda yerini almıştır.

  daha önce çalışmış olduğum bir tekstil firmasında bu etkiye sıklıkla başvuruluyordu. hatta bazı geçmiş sezon ürünleri de yeni sezon reyonlarında sergileniyor ve yine çapalama etkisi kullanılarak aslında ürünler ilk fiyattan satılıyordu.

  aklınıza gelen tüm markaların çalışma prensibinde de bu olgu yer almaktadır.

  bu arada geçmiş sezonu nasıl anlayabileceğinizi de açıklayayım. tekstilde 3 kod kullanılmaktadır. ss(spring-summer season), aw(autumn-winter), cont(seri, yinelenen sipariş, basic tşörtler bu gruba girer)

  bu kodların arkasından ise hangi yıl üretilmişse o yazılır. ss19, aw19.. bunu anlamak içinse yapmanız gereken şey ürünün iç etiketine bakmaktır. 2020 yılında yeni sezon reyonlarında yerini almış ürünlerin etiketlerinde ss19, ss18 gibi kodlar görürseniz anlayın ki outlet ürünü yeni sezon ürünüyle aynı fiyata alıyorsunuz.
 • anchoring effect; yıllardır kullanılan ve gayet etkili bir pazarlama tekniğidir. insanlar ilk sunulana bağlı kalmak ve onu kriter yapma eğilimindedir. üstü dikkat çeksin diye kırmızı renk ile çizilip indirimli diye sunulan etiket fiyatları tüketiciyi çapalamak için bir pazarlama taktiğidir.

  bu metot pazarlık yapılan ürünlerde de sıklıkla kullanılır. insanlar hep en iyi fiyata aldığını düşünmek ister. satıcı fiyatı pazarlık payı kadar yükseltip hedef fiyatına adım adım düşerek karşı tarafı çapalamaktadır. iş sonunda alıcı iyi fiyata aldığını düşünüp mutlu, satıcı hedef fiyatında sattığı için mutlu. çapalanan alıcı, kazanansa satıcı oluyor.

  bu etkiden kurtulmak icin alacağınız ürünlerde limit ya da bütçe fiyatı belirlemeniz gerekiyor.
 • anchoring effect yani en kaba tabiri ile “çapa etkisi”, bizim farkına bile varmadan üzerimizde en çok kullanılan pazarlama stratejilerinden biridir. çapa etkisi temel olarak herhangi bir konu ile ilgili ilk duyduğumuz bilgiye inanmamız deyim yerindeyse ona çapa atmamız demektir. bu ilk bilgiye o kadar odaklanırız ki ardından bize iletilen bilgiler daha değersiz kılınır ve ilk bilgi bütün seçim sürecimizi etkiler.

  https://ogrencibloglari.net/…a-etkisi-ve-pazarlama/
hesabın var mı? giriş yap