• orta büyüklüğe kadar olan tarım arazilerinde kullanmak için elverişli, benzinle veya elektrikle çalışan teçhizata göre işlevi arttıralabilen zirai makine.
  • bahçe işleri ile ilgilenenler için alet işler el övünür makinesidir.

size sadece tohumu veya fideleri toprağa saplamak kalır.

*
  • müthiş bir icat. bel ile 3 günde yaptığım işi bunun sayesinde bir saatte yapıyorum.
  • tarım arazisinin görece küçük ve ya engebeli olduğu yerlerde çokça kullanılan bir alettir. başka bölgelerde var mı bilmiyorum ama ben en çok akdeniz, karadeniz ve ege bölgesinde gördüm.

-elektrik ve benzin dışında mazotla çalışanları da bulunmaktadır.
    -meyve bahçelerini sürmeye elverişlidir. traktörle ağaç diplerine giremediğiniz bölgeleri çapa makinesi ile rahat sürebilirsiniz.
    -küçük boyutlarda takacağınız römork sayesinde topladığınız ürünleri, gübre ilaç vs. gibi yüklerinizi taşıyabilirsiniz. özellikle traktörün römorkla giremediği dar yollu bahçelerde hayat kurtarıcınız olur.
    -köy yerlerinde ulaşım aracı olarak da kullanılır.
    -tarım makinesi olarak geçer, römorkunun kendine ait plakası vardır, köy yollarında problem olmaz ama ana yollara çıkması yasaktır. (burada eksik bilgi vermiş olabilirim yanlışım varsa düzeltin)
    -ekseri motorda 3, römorkta 4 zamanlı şanzıman bulunur. dağa bayıra zorlanmadan çıkması sizi şaşırtabilir (:
    -ilaç tankı bağlayarak ilaçlama da yapabilirsiniz.
    -fazla gürültülü olduğu için başta nefret edersiniz, ama bir süre sonra eliniz ayağınız olacağı için gürültüsünü falan unutursunuz (:

başta dediğim gibi akdeniz, ege, karadeniz bölgelerinin dağ-yamaç köylerinde tarım yapan küçük arazili çiftçiler için büyük nimettir bu alet. sürmesi de pek bi eğlencelidir denk gelirse affetmeyin zaten 10 la falan gideceksiniz korkmayın *swh

bu arada ben römorklu araç versiyonunun özelliklerini yazdım, çift sürme konusunda bilgim olmadığı için sadece 2. maddedeki kolaylığını yazabildim. konuya hakim arkadaşlar bilgi verebilir.

örnek
    edit: görsel
  • en az 90 kg olanı toprağa daha iyi batarak çapa yapar.
hesabın var mı? giriş yap