şükela:  tümü | bugün
 • italyan mafyasında ailelere bağlı daha küçük çetelerin ve o çetenin bulunduğu bölgenin liderlerine verilen ad

  (bkz: peter clemenza)
  (bkz: sal tessio)
 • italyanca capo (ba$, yonetici), regime (rejim, yonetim) kelimelerinin birle$imi.
 • (bkz: the godfather)
 • puzonun romaninda yazdigina göre çete reisi manasina gelir.
  (bkz: rocco lampone)
  (bkz: albert neri)
 • italyan-amerikan mafya ailelerinde patron (boss), ikinci patron (underboss) ve consigliere'den sonra en yüksek rütbedir.

  capo, captain, skip veya skipper olarak da adlandırılabilen bu pozisyondaki aile üyelerinin görevleri şu şekilde özetlenebilir:

  - mafya ailesine bağlı bir ekibin (crew) liderliğini yapmaları, bu ekibin dahil olduğu illegal operasyonlar sonucu toparlanan paradan aile yönetimince belirlenen bir yüzdeyi belli periyotlar ile ailenin yönetimine iletmek.
  - altlarında çalışan umut vaadeden mafya çömezlerinin aileye dahil olmaları için yönetime garanti vermek, aileye alınacak elemanın güvenilirliğinden emin olup ona kefil olmak (ki bu eleman olur da polis vs. çıkarsa capo direkt olarak bedel öder)
  - idareleri altındaki bölge ile alakalı problemleri; yönetimin müsade ettiği çerçevede insiyatif kullanarak çözmeleri.

  ancak capolar mafya ailelerinde çok önemli, kilit rollere sahiptirler. öyle ki yönetimden memnun olmayan bir capo veya bir kaç capo, gerek oylama, gerekse kan dökerek yönetimdeki patronu ve kabinesini indirebilir, yerine geçebilir. ortaçağ krallıklarında derebeylerinin isyan edip kralı tahttan atabilme fonksiyonlarına benzer bir durum burada da capolar için söz konusudur.

  capoların kontrol ettikleri tayfaların belli aktiviteleri vardır. mesela bazı tayfalar ağırlıkla kumardan hasılat yaparken, bazı tayfalar inşaat işinden, bazıları uyuşturucu satışından, bazıları genelevlerden, porno sektöründen vs. hasılat yapar. ama bu tüm tayfalar için geçerli olmamakla beraber çoğu capo'nun altındaki tayfalar genelde bu tarz aktivitelerin birçoğunu bir arada yürütmektedirler.

  capoların kontrol ettiği ekipler ise aşağı yukarı 10-15 askerden oluşmaktadır (ki bu askerler aileye resmen üye olmuş made man'lerdir.). bu askerlerin haricinde ise bir caponun emri altında aileye resmen üye olmayan onlarca gangster mevcut olabilir.

  capo olmanın en kötü yanı ise fbi'ın ve polisin capo'ya ulaşabilmesinin patron'a ulaşabilmelerinden daha kolay olmasıdır. çünkü ailenin daha düşük seviyedeki sokak elemanları ile direkt olarak kontağa geçecek kişi patron, underboss veya consigliere vasıtası ile capolardır genelde ve bu da capoların birçok insanla muhattap olmalarını gerektirir ki bu insanlar sivil polisler, dinleme cihazı taşıyan köstebekler vs. olabilirler bunun neticesinde de capolar rahatlıkla hapsi boylayabilirler.
 • şans eseri okuduğum bir yazısında tanıdığım birisinden bahsediyordu. mesajlaştık. aynı semtte farklı zamanlarda takılmışız. sözlükte bir hoşgeldin diyen, karşılayan olmamış.

  hoşgeldin başkan :)