şükela:  tümü | bugün
 • [uktecinin notu: italyanın anuğa konulan savaş 1917]

  evet, gercekten de italyanlar icin buyuk surpriz olmu$ 1. dunya sava$i dahilindeki sava$. avusturya-macaristan ve alman ordulari i$birligiyle italyan savunma birliklerinin kuzey isonzo'da tamamen bozguna ugratildigi bu sava$ sonrasi ulke yonetimi de sarsilmi$tir.
 • bugün slovenya ' sınırları içinde kalan kobarid 'de ( caporetto ) yapılan savaş.

  siperlerin bir kısmı hala durmaktadır. kobarid kasabası krn dağının (2245 m) eteklerinde uzanan dümdüz bir ova üzerine kurulmuştur. krn'ın eteklerindeki tepeler bu nedenle savaşta çok önemli rol oynamıştır.
 • avustural yanın 1917 nin ekiminde italya yı bozguna uğratığı bölgeden adını alan olay.

  italya nın ordusunun donanımı azdı ve ağır silahları yoktu. elverişsiz doğa koşullarıda işin içine girince italya nın hezimeti kaçınılmaz oldu.

  ama caporetto daki yenilginin asıl sebebi italyan birliklerini komuta eden sevgili general luigi cadorna nın düşman taaruzu yapılacak olan yeri doğu tahmin etmemesinden kaynaklandığı söylenir.
 • birinci dünya savaşı'nın son dönemlerinde avusturya-italya cephesinde yaşanmış önemli bir muharebe.

  1917 ekimine gelindiğinde avusturya-italya cephesinde durum kilitlenmiş bir haldeydi. 24 ekim 1917'de almanya'nın gönderdiği takviye kuvvetlerle avusturya macaristan italya üzerine yeni bir saldırı başlattı. bu saldırı ile italyan güçleri ağır bir yenilgiye uğradı ve 18 gün içinde yaklaşık 100 km geriledi. 600.000 civarında italyan askeri kaçtı veya teslim oldu. kuzeydoğudan italya içine doğru ilerleyen alman-avusturya kuvvetleri ancak venedik yakınlarında durdurulabildi ve bu muharebede ağır bir yenilgiye uğramış olan italya bozgundan güçlükle kurtulabildi.

  bu yenilgi, ingiltere ve fransa'nın italya'ya takviye kuvvetler göndermesine neden oldu. ayrıca bu devletler tarafından itilaf kuvvetlerinin eşgüdümünü sağlayacak bir yüksek savaş konseyi kuruldu ve italya'da da savaş konusundaki örgütlenmede yeni düzenlemeler yapıldı.

  bu savaşla ilgili bir not ta, bu savaşta genç bir subay (asteğmen) olarak cephede bulunan erwin rommel'in almanya'daki büyük madalyalardan birini (pour le merite nişanı) kazanmasıdır.
 • almanya destekli avusturya-macaristan kuvvetlerinin sayıca biraz daha az olsalar da taktiksel üstünlük ve italya ordusundaki disiplin eksikliği (itaatsizlik, savaştan kaçma) sayesinde büyük bir zafer kazandığı savaştır. tamı tamına 265 bin italyan askerinin esir alınmasıyla sonuçlanmıştır. ikinci aisne muharebesinden sonra almanlar da benzer bir şekilde disiplinsiz kalan fransız ordusunun eline verebilseydi, savaşın galibi farklı olabilirdi.
 • a farewell to arms kitabında anlatılan muharebedir aynı zamanda. hemingway reyiz, bozgun sonrası geri çekilmeye çalışan italyan ordusunun, yağan yağmurla beraber balçığa dönen toprak yollara saplanıp kalışını ve bunun sonucunda araçlarını öylece bırakıp yayan bir şekilde kacislarini tüm gerçekliğiyle anlatmıştır.
 • bir kahve çeşidi tadında ismi olan muharebe.

  - ne alırsınız efendim? espresso, machiato, cappuchino , americano ?
  - caporetto lütfen