şükela:  tümü | bugün
 • ay bunun başlığı açılmamış galiba, koşun koşun aşırı güzel bir şey paylaşacağım sizinle. öyle ki okuyunca/dinleyince abbooooovvvvvvvv, vouuuuuuvvvvv vb. diye bağıracaksınız.

  kusura bakmayın dünyanın oluşumundan başlayacağım.

  her şey bir tivitle başladı. çok sevdiğim bir arkadaşım menşın yazıvermiş bana:

  "............ istanbul’daki ayasofya’nın ortaçağ’daki görkemli sesi canlandırıldı http://www.arkeolojisanat.com/….wgnxbg6pxmt.twitter …" dedim ki ne ola? açtım okudum, özetle olay şu:

  -------------------- haber özeti aç

  istanbul’daki ayasofya’nın ortaçağ’daki görkemli sesi canlandırıldı...

  bilim insanları, istanbul’daki ayasofya’nın eşsiz sesini dijital olarak yarattılar ve dinleyicileri orta çağ’a geri döndürdüler.

  son birkaç yıldır stanford araştırmacıları ve bilim insanları, ayasofya’yı bir ortaçağ kilisesiyken ziyaret etme deneyimini yeniden canlandırmak için çalışmalar yürüttü. koro gurubu cappella romana ile birlikte çalışarak eski kutsal binanın akustiğini dijital olarak yeniden yarattılar ve üniversitenin bing konser salonu’nda, orta çağ kilisesinin müziğini sahnelediler.

  -------------------- haber özeti kapa

  kaynak: burada

  haberdeki parça bu:

  ıcons of sound - total sacred ımmersion: cappella romana and ccrma time travel to hagia sophia

  bu nasıl güzellliktir, bu nasıl bir akustik, performans, duruluk, nasıl bir bir bir... uzar gider liste.

  şimdi de bunu dinliyorum. ikinciye.

  ıcons of sound: cappella romana in a virtual hagia sophia - cherubic hymn in mode 1

  işte bu müthiş videolardaki grubun adı "cappella romana"

  kim olduklarına, çalışmalarına, konser programlarına vs. buradan ulaşabilirsiniz: http://www.cappellaromana.org/…out-cappella-romana/

  kendilerini şöyle tanıtmışlar (şu an çeviremeyeceğim ama en kısa zamanda koymaya çalışacağım):

  cappella romana is a professional vocal ensemble that performs early and contemporary sacred classical music in the christian traditions of east and west. the ensemble is known especially for its presentations and recordings of medieval byzantine chant (the eastern sibling of gregorian chant), greek and russian orthodox choral works, and other sacred music that expresses the historic traditions of a unified christian inheritance.

  ay daha ne yazsam bilemedim, işin güzelliği sanal olarak oluşturulmuş ayasofya akustiği mi yoksa grubun mükemmelliği mi ikisi birden mi bilmiyorum. iyice dinlersem editlerim belki.

  sevgilerimle,