şükela:  tümü | bugün
  • mikrop veya kirin doğrudan dokunma yolu ile değil, kirin transferi şeklinde bulaşmasına verilen ad. örneğin öksürdünüz ve bu arada mendil değil eliniz ile ağzınızı kapadınız. sonra merdiven trabzanına tutundunuz. sizden sonra merdiven trabzanına birisi elini sürdü ve o eli ile bir gıdaya dokundu. işte burada kir/mikrop o kişiye çapraz bulaşma ile geçti.
  • özellikle çölyak hastaları için büyük önem ifade etmektedir. çapraz bulaşma nedeniyle glutensiz diyet tehlikeye giriyor ve bağırsakta iyileşme gerçekleşmiyor. unlu mamüllere temas etmiş bıçak, ekmek tahtası, teflon tava gibi araç gereçlerin kullanılmaması gerekiyor. birçok çölyak hastası çapraz bulaşmaya dikkat etmediği için diyetini farkında olmadan bozuyor ve bağırsakların zarar görmesine neden oluyor. son derece dikkatli olmak gerektiği hastalara doktorlar tarafından yeterince anlatılmıyor, özellikle doğu şehirlerinde doktorlar da hastalar kadar bilinçsiz olabiliyor.
  • pişmemiş bir tavuktan bir sebzeye direkt veya dolaylı yoldan(misal tavuk kesildikten sonra yıkanmadan sebzeye değen bir kesme tahtası veya bıçak) teması ile bulaşma ihtimali zehirlemeye kadar gidiyor. bilgilendirmekte fayda var, bu evinizde bile başınıza gelebilecek bir şey, biraz daha bilinçli yemek yapmak gerek.