şükela:  tümü | bugün
 • atesitler beri gelsin.
  ölümden sonraki yaşama, ahirete, cennet ve cehennem inancına sahip olmayanlar için tatmin edici bir defin biçimi. sonuçta mezarın biraz da geride kalanlar için yapıldığını düşünürsek, sevdiğiniz insanın öldükten sonra bir ağaç olarak yaşamına devam etmesi fikri umut verici.
  tabi patates olarak dirilip yenmek pek hoş olmayabilir.
  link
 • ölmüş insan vücudunun yaşama süreklilik sağlaması için diğer gömülme yöntemlerinden farklı olarak tasarlanmış bir fikir. fikir sahipleri ise italyan anna citeli ve raoul bretzel isimli bir çift.

  bu tasarımcılar ağaçlar için besleyici maddeler, organik ve geri dönüşüme uygun bir defin kapsülü geliştirmiş. bedenleri bu kapsüllere ağaç tohumları birlikte yerleştiriyorlar. işin bir başka güzelliği ise ölmeden önce yaşam bulmak istediğiniz ağacı seçiyorsunuz. sizi gömerken de o ağacın tohumları ile birlikte gömüyorlar.

  ağacın kökleri artık bu bedenlerden beslenerek büyüyor. italya'dan çıkan bu projenin uygulamasına yasalar izin vermediğinden henüz geçilememiş.

  ben şimdiden heyecanlandım bile!

  kaynak
 • çok korkuyorum eşkiya
  beni bırakma
  çok korkuyorum
  çok

  korkma
  sadece toprağa gideceksin
  sonra toprak olacaksın
  sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin
  oradan özüne ulaşacaksın
  çiçeği özüne bir arı konacak
  belki
  belki o arı ben olacağım
  (bkz: cumali'nin ölümü)
 • anna citelli ve raoul bretzel çiftinin başlattığı alternatif defin yöntemi olan bir start-up projesi.

  kabaca bu defin işlemini tercihen bedenin ya da küllerin yumurta şeklindeki kapsüle koyulması en üste de ağaç tohumları ile beraber gömülmesi olarak canlandırabiliriz.
  yumurta kabuğu çatlayıp; ağaç tohumlarının inorganik maddelerle etkileşime girmesiyle istenilen ağaç olarak yeni bir yaşam formuna sahip olmuş oluyoruz .

  bilinirliği ve projeye desteği artırmak adına 2003 yılından beri çeşitli fuarlara katılan capsula mundi ekibi projenin doğduğu ülke olan italya'da dahi gerekli yasal izinleri maalesef alabilmiş değil.

  ne dersiniz gri taşlardan oluşan çıplak bir arazi mi yoksa belirli bir amaca hizmet eden hatıra ormanı mı ? hangisi daha güzel ve işlevsel yorum sizin.
 • türkiye'de uygulanmaktadır. özellikle eski mezarlıklarda mezarların basına cam ağacı ekilirdir. teknik olarak ayni görünmüyor olabilir ancak yagmasa da damlıyor hesabından o ağaç cesetten faydalanıyor. dedemin basındaki cam ağacını dedem vefat edince dikmislar. küçükken o cami hep dedemin parçası olarak kabul ederdim. simdi başlığı görünce kısmen de olsa benzer olduğunu düşünüyorum.
 • ağacın meyve veren bir ağaç olması durumunda o meyvelerin yenmesi düşünce olarak biraz sıkıntı yaratabilecek durum. ama benim de böyle bir isteğim var ölümüm halinde yakınlarımdan. mezarıma yediveren limonu dikilmesi istiyorum. hem küçük bir ağaç hem de her mevsim meyvesi olacak. (bkz: limonun faydaları)