şükela:  tümü | bugün
 • atesitler beri gelsin.
  ölümden sonraki yaşama, ahirete, cennet ve cehennem inancına sahip olmayanlar için tatmin edici bir defin biçimi. sonuçta mezarın biraz da geride kalanlar için yapıldığını düşünürsek, sevdiğiniz insanın öldükten sonra bir ağaç olarak yaşamına devam etmesi fikri umut verici.
  tabi patates olarak dirilip yenmek pek hoş olmayabilir.
  link
 • ölmüş insan vücudunun yaşama süreklilik sağlaması için diğer gömülme yöntemlerinden farklı olarak tasarlanmış bir fikir. fikir sahipleri ise italyan anna citeli ve raoul bretzel isimli bir çift.

  bu tasarımcılar ağaçlar için besleyici maddeler, organik ve geri dönüşüme uygun bir defin kapsülü geliştirmiş. bedenleri bu kapsüllere ağaç tohumları birlikte yerleştiriyorlar. işin bir başka güzelliği ise ölmeden önce yaşam bulmak istediğiniz ağacı seçiyorsunuz. sizi gömerken de o ağacın tohumları ile birlikte gömüyorlar.

  ağacın kökleri artık bu bedenlerden beslenerek büyüyor. italya'dan çıkan bu projenin uygulamasına yasalar izin vermediğinden henüz geçilememiş.

  ben şimdiden heyecanlandım bile!

  kaynak
 • çok korkuyorum eşkiya
  beni bırakma
  çok korkuyorum
  çok

  korkma
  sadece toprağa gideceksin
  sonra toprak olacaksın
  sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin
  oradan özüne ulaşacaksın
  çiçeği özüne bir arı konacak
  belki
  belki o arı ben olacağım
  (bkz: cumali'nin ölümü)
 • türkiye'de uygulanmaktadır. özellikle eski mezarlıklarda mezarların basına cam ağacı ekilirdir. teknik olarak ayni görünmüyor olabilir ancak yagmasa da damlıyor hesabından o ağaç cesetten faydalanıyor. dedemin basındaki cam ağacını dedem vefat edince dikmislar. küçükken o cami hep dedemin parçası olarak kabul ederdim. simdi başlığı görünce kısmen de olsa benzer olduğunu düşünüyorum.
 • ülkemizdeki her ağaç bir gün kesilmeyi tadacağı için kimsenin ikinci kez ölmeyi tercih etmeyeceğini düşündüğüm, milletim için teoride güzel pratikte tehlikeli etkinlik.