şükela:  tümü | bugün
 • ing. kapsül

  "capsule" olarak ingilizcede uzayda insan taşıyan küçük araçtan, mikrobiyolojide bakteri hücre duvarının dışında yer alan katmana birsürü değişik kullanım alanı vardır.

  ayrıca eve online da gemi patladığında içinden çıkan "pod" denilen yumurta şeklindeki uzay aracının oyundaki resmi adı olarak da kullanılır.
 • imdb notu 8.1 olunca ilgimi çeken avustralya yapımı bir film. başrollerinde "edmund kingsley" diye bir amca oynuyor tanıdık gelmedi. muhtemelen milliyetçi oylarla 8.1 almış vasat bir film çıkacak göreceğiz.
 • 2015 avustralya yapımı düşük bütçeli soğuk savaş dönemi "insanlı uzay görevi" filmi.

  soğuk savaş atmosferi sevenlerin izlemesi gereken bir film.

  --- spoiler ---

  filmin sonunda rusların gerçekten de ingilizlerin insanlı uzay görevini sabote etmek için houston/cia taklidi yaptıklarını ve ingiliz mekiğinden bir daha hiç haber alınamadığını öğreniyoruz. ancak film bu "based on a true story" 'nin ötesine giderek gerçek hikayeyi komplo teorisine bağlıyor ve rusların ingiliz mekiğini ele geçirerek teknolojisini çaldığını iddia ediyor.

  uzay görevindeki astronotun panik yapması, çocuk gibi davranması, sızlanması, duygusallaşması gibi saçmalıkları göz ardı edecek olursak (çünkü astronotlar böyle insanlardan seçilmez) güzel bir film.

  --- spoiler ---