• az önce ön gösterimini izlediğim ve samuel l. jackson’un oyunculuğuna hayran kaldığım film.
  • imdb notunun düşüklüğünün nedenini oy verenlerin cinsiyet ve yaşlarına göre ayrıldığı kısımdan görebilirsiniz.

filmle ilgili naçizane yorumum
  • --- spoiler ---

--- spoiler ---

- orjin hikayesi filmin ilk 40 dakikası değil, yavaş yavaş senaryoya yedirilmiş. güzel olmuş, baymıyor.
    - kree, skrull olayına çok hakim olmasanız da olur, film ayrıntıya boğmadan açıklıyor.
    - kedi gerçekten flerken çıkıyor. teseract'i sağlama alan da bu kedi. fury'nin tek gözünü kedi almış. oynaşırken ama, kedi sahipleri anlar.
    - esprisi, aksiyonu, karakterlerin motivasyonu kıvamında. havada kalan pek bir şey olmuyor.
    - 2 after credits sahnesi var. ilki thanos'un parmak şıklatması sonrası yaşanan ufak bir sahne. zaten 3-5 dakika bekliyoruz, izlenebilir. diğer sahne ise filmin en sonunda, flerken kedimiz fury'nin ofisinde teseract'i kusuyor. beklemenize kesinlikle gerek yok.
    - güzel bir marvel filmi ama çok iyi diyemem. çok daha iyi filmler var mcu'da.

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
  • oncelikle, bu filmden cizgi roman okuyucusu bir insan cok zevk alamaz. mcu evreni icin, hikayeleri sinemadan takip eden insanlar icin uretilmis bir film bu. filmin sevaplari ve gunahlari şunlar:

--- spoiler ---

once gunahlardan baslarsak, yakin dovus sahneleri cok kotu cekilmis, inanilmaz fazla cut var.

filmin acilisindaki çiuv çiuv sahneleri olmasi gerekenden fazla karanlik, kimin eli kimi cebinde belli olmuyor.

brie larson oyunculuk olarak karakteri doldursa da dis gorunus olarak biraz siritiyor. basenleri cok genis beliyle beraber, omuzlari cok dar, postürunde bi bozukluk varmis da kasarak duruyormus gibi cogu boy planda. arti olarak paytak paytak kosmasi biraz rahatsiz ediyor. bir gal gadot'a bakiyorum bir brie'ye; brie'nin tip evde gri esofmanlari cekip kiz arkadaslariyla giybet yapan bir turk kizi gibi. ama ben buna fazla takilmadim, elestirenlerin haklilik payi var.

filmin ikinci yarisinin ortalarinda karakterin kendini bulmasi sahnesindeki zenci "sisterin" vidi vidi supersin hidi hidi sen bunu yaparsin konusmasi asiri kotuydu.

ekleme: aklıma geldi, bağlamla alakasız filmin sonlarına doğru saçma bir bölüm var. sıçrama yapıp gelmiş kree'ler, uzay gemisinden dünyayı yok edecek füzeler atıyorlar, bunları captain marvel birbirine çarptırarak yok ediyor, ee ulan onlar atmosferde bile patlasa dünyanın ebesini bellemez mi? sen dünyayı yok edecek güçte şeyler atmadın mı? illa toprağa temas mı etmesi gerekiyordu.

sevaplari ise şunlar; jude law kötü karakter oynamak icin dunyaya gelmis, cok iyi. samuel abimize cok guzel diyaloglar yazmislar o da kopurte kopurte oynamis, hakkini vermis.

captain marvel'in kendi gucunu kesfettikten sonra hafif bocalamasi benim hosuma giden bir detaydi

beklenmedik saka yapma olayinda marvel isi gercekten cozmus, mizah dozunu filmlerde cok iyi ayarliyorlar.

bebek kedicik goose bence filmin stariydi, yani burada biraz cakallik yapmislar aslinda ama kedisi olan insanlar mest olmustur kesinlikle.

cizgi romana hakim insanlar icin plot twist pek etkili olmamistir, normal izleyici acisindan tatmin ediciydi.

ekleme: aklıma geldi, blockbuster'ın çatısından girmesi, netflix'e bir gönderme olabilir. inlerinize gireriz blockbuster gibi yok olursunuz ulaaan! diye.
    --- spoiler ---

son tahlilde yag gibi akan, end game oncesi insanlari hazirlayan cerezlik bir marvel filmi. ant-man ayarinda tam olarak ne cook iyi ne cok kotu. yalniz, aquamani ovup buna gomenleri ciddiye almayiniz, aquaboydan fersah fersah iyi bir film, sitelerdeki puanlamalar biraz fazla sadece. yani ozetle; sinemada izlenebilecek bir film, paranizin karsiligini size tam olarak veriyor.
  • disney'in kötü incelemeleri engellemek için kesenin ağzını açtığı feminist sıçmığı süper kahraman filmi. ayrıca başrol oyuncusu brie larson'un götünün olmaması sıkça alay konusu olmuştur..
  • --- spoiler ---

marvel studios'un bizlere sunduğı filmler içerisinde belki de hiçbiri vizyona girmeden önce bu kadar tartışılmamıştı. özellikle brie larson üzerinden o kadar büyük kargaşa çıktı ki, takip etmesi yıpratıcı hale geldi. o konulara hiç girmeden izlediğim filmden bahsetmek istiyorum.

captain marvel, marvel cinematic universe'e katılan son iki büyük karakterin aksine ilk kez solo filmi ile seyirciye tanıtılıyor. bilindiği üzere spider-man ve black panther ilk solo filmlerine kavuşmadan önce seyircinin karşısına captain america: civil war ile çıkmışlardı. bu bağlamda captain marvel özellikle avengers: endgame'in hemen öncesinde vizyona girdiği için son derece önemli bir yere kendisini konumlandırıyor. zira endgame vizyona girmeden önce kendisiyle en az vakit geçirdiğimiz karakter carol danvers oluyor. seyircinin benimsemesi gereken bir karakter haline geliyor.

carol danvers'ın evrene tanıtılışı olarak bakarsak filmin başarılı bir iş çıkardığını düşünüyorum. film orijin hikayesi konseptiyle oynayarak hem bize karakteri tanıtıyor hem de karakteri kendisine tanıtıyor. çünkü carol ciddi bir hafıza kaybından muzdarip. kendisinin insan bile olduğunu bilmiyor. carol hafızasına kavuştukça daha insansı ve daha ulaşılabilir oluyor. seyirci olarak kendimizi film boyunca ona daha fazla ısınırken buluyoruz. bu konuda carol'ı destekleyen harika bir yan kadro var. nick fury, maria rambeau, talos ve monica gibi karakterler filmin etkileyici unsurları olmalarının yanında vers'ü carol danvers'a; carol danvers'ı da captain marvel'a götüren yolda karaktere çok şey katmış.

film temelde kree-skrulls savaşı konseptiyle hareket ediyor. lakin çok ciddi bir twist ile skrulls'ı filmde savaşın haklı tarafına konumlandırıyor. bu film için skrulls ırkının ciddi anlamda iyi olduğunu söylememiz lazım. çizgi romanlarda kree-skrulls mücadelesini başlatan olaylarda kree'ler zaten daha zalim olan taraf. skrulls'ı silahlanmaya ve karşı koymaya iten onlardı. bu açıdan marvel cinematic universe'de skrulls'ın ilk kez görünmesi sırasında onların iyi olmasını yadırgamadım ama evrenin devamında halen skrulls'ı iyi olarak görebilir miyiz bilemiyorum. filmde kree'ler skrulls'ı vurduğunda skrulls'ın koloniler halinde evrene yayıldığını görüyoruz. belki bizim bu filmde tanıdığımız koloni iyidir. söz gelimi secret ınvasion'ın mimarlarından veranke'nin kolonisi iyi değildir. yani bir çok ihtimal var. yine de skrulls'ın bu derece iyi gösterilmesi beni şaşırttı. kree'ler ve skrull'lar arasında bu filmde ciddi savaş bekleyen seyircinin hevesi biraz kursağında kalmıyor değil.

filmin aldığı bir diğer tartışılacak karar ise mar-vell karakteri. mar-vell, marvel evreni için özel bir karakter. hem okuyucu için hem de evrende yaşayan kahramanlar için mar-vell idol olan kahramanı işaret eder. özellikle ölümü ile bu imaj iyice güçleniyor. filmde maalesef bu şekilde bir mar-vell izleyemiyoruz. captain marvel filminde mar-vell yine çok önemli bir kree, yine haksızlıklara karşı duruşu sağlam ama çizgi romanlardaki etkisinin çok çok altında kalmış. captain america'dan, spider-man'e, reed richards'tan silver surfer'a kadar bütün kahramanları etkilemiş bir karakterin film evreninde de hakkının verilmesini isterdim.

captain marvel filminin en güçlü yanı senaryosu. hatta diğer mcu filmlerine kıyasla senaryo, diyaloglar, karakterler ile ilgili anlar ve etkileşimler aksiyondan daha ön plana çıkmış. yer yer seyircinin kendisini büyük bir çizgi roman uyarlaması filmden ziyade karakter odaklı düşük bütçeli film izliyormuş gibi hissetmesi mümkün. tabi bu iyi olarak da yorumlanabilir kötü olarak da. filmden beklentinize göre değişebilecek bir durum.

film teknik olarak başarılı. aksiyonu, görsel efektleri, sinematografisi güzel. ama sadece güzel. guardians of the galaxy, doctor strange, thor: ragnarok ya da black panther ile kıyaslandığında bir tık aşağıda olduğunu düşünüyorum. o filmler kadar etkileyici bulamadım. filmin zirve noktaları bana biraz az geldi. önceki marvel filmlerini düşündüğümüzde bizi heyecanlandıran, tekrar tekrar izleten, karaktere kimlik ve duruş sağlayan çok sahne var. bu filmde onlar bana biraz yetersiz geldi. bundan karakterin kendisini bulmasının çok uzun sürmesi etken olabilir. seçilen hikayenin kalibresinin genel olarak düşüklüğü de etken olabilir. filmde skrulls var dendiğinde ister istemez daha büyük bir şey bekliyorsun, hele ki kree-skrulls savaşı var dendiğinde çok daha büyük bi'şey bekliyorsun.

sonuç olarak captain marvel elindeki büyük kartlara rağmen ufak oyun oynamayı tercih eden bir film. oyunu kazanıyor mu ? bence rahat kazanıyor. ama onun daha büyük oynaması gerekiyor. bunu başarabilecek bir karakter. captain marvel'dan çok daha büyük hikayeler çıkabilir ve çıkmalı diye düşünüyorum. ne olursa olsun artık captain marvel evrene katıldı. orijin hikayesi de başarılı şekilde anlatıldı. bundan sonra nasıl bir yol takip edeceğini hepimiz göreceğiz.

--- spoiler ---
  • öncelikle izlemeyen arkadaslar icin 2 after credit sahnesi oldugunu ve 2.sine kalmaniza gerek olmadigini belirteyim.

filmi genel olarak vasat buldum.ne aman aman captain marvel'ı sevip benimsiyorsunuz, ne aksiyon macera adina bir doyum var.orta halli bir film olmuş.

bu kadinin aşırı güçlü olmasi avengers içinde cok sırıtacak zevkimizin icine edilecek diye düşünüyorum.hic bir yetenegi olmayan black widow ile orasindan burasindan foton patlamasi cikaran bu hanim kızımızi yan yana izlemek cok sacma olacak.thor da cok güçlü ama hikayesiyle, güçlerini kullanış seklıyle etkiliyor insanı.captain marvel izlerken hic haz almadim.
  • amerikalı eleştirmenleri yine çoşturan bir "marvel oyuncağı" filmi. dc filmi olsa çoktan gömmüşlerdi.
  • fury'nin tek gozunun aciklamasinin oldugu film.
  • kaç tane süper kahramanımız oldu bilemiyorum ama sanırsam süper kahraman olmayan bir tek ben kaldım. marvel işin iyice bokunu çıkardın.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap