şükela:  tümü | bugün
 • futbol oynayan ve dünyanın en iyi futbolcusu olmak isteyen veletleri konu eden japon mangasıdır. çok sevilince çizgi filmi de yapılmış hatta ülkemizde bile gösterilmiştir. tsubasa ozora, nankatsu takımının kaptanı ve mangamızın ana karakteridir. onun dışında mavi renkli formalar giyen rakip toho takımının iri yarı kaptanı kojiro hyuga meşurdur. yine hatırlanabilecek diğer bir karakter uzun saçlı kaleci wakashimazu'dur. hayal meyal akla gelenler ise misaki, misui, bi de kel bi çocuktur adı da sanki takeshi gibiydi.
 • yoichi takahashi mangası.. efsanevi nankatsu'nun zafer mücadelesini anlatır..
 • futbolcuların karşı kaleye sanki bir tepeye tırmanıyormuş gibi gitmesi,dakikalarca kostuktan sonra kalenin görülmesi,ilkokuldaki cocukların maçlarını tv'lerin vermesi gibi ilginçliklere dolu olmasına rağmen kendisini izletmeyi bilen çizgi film.
 • topun kendine dogru geldigi bir kac saniyelik surede einstein den bile daha fazla sey dusunebilen karakterlerin bulundugu cizgifilm...ayrıca bu cizgifilmde dunyanın yuvarlaklıgı cocuklara kanıtlanmak istenmektedir...soyle ki: kendi ceza sahasından top surmeye baslayan karakterin onunde rakip takimin kalesi once gorunmez...orta sahayı gectikten sonra rakip takımın kalesi yavas yavas gorulmeye baslar...tıpkı ufuk cizgisinde beliren geminin once direklerinin gorulmesi gibi...
 • bir de bunun ev atarilerinde arapça bir oyunu vardır ki, sayesinde arapçayı sökmü$ümdür. oyunda önce tsubasa ile japonya liginde $ampiyon olursunuz. ardından misaki ile japonya liginde $ampiyonuga ula$ırsınız. sonra yine tsubasa ile özel bir turnuvada oynadıktan sonra, japonya milli takımı ile asya elemelerinde mücadele edilir. en sonunda dünya kupasında oynanır. bir atari oyunu için oldukça uzun sayılabilecek bu oyunu bitirmenin verdigi zevki, championship manager da polonia ile avrupa $ampiyonu oldugumda bile ya$amamı$tım.
 • (bkz: tusubasa)
 • küçükken her bölümü büyük bir sabırsızlıkla beklenen, tam maçların en can alıcı kısımlarında bölümün bitmesiyle insanı sinir krizlerine sürükleyen, bir maçın bazen 5 bölüm sürdüğü(maçın önemine göre), anormal akrobatik vuruşların ve kurtarışların yapıldığı(ayak tabanının enseye değdirildiği) çizgifilm ve onun kahramanı psikopat forvetin ismi.

  birde benzer formatta benjamin adlı karakterin başrolde olduğu gol adındaki çizgi film vardı. tsubasayı trt den izlediğimi hatırlıyorum, gol ise show tv tarafından '94 yıllında veriliyordu yanılmıyorsam. yazlıkta iş yok güç yok sırf bu gol adındaki çizgifilmi izlemek için sabahın köründe bütün kafa elemanlar kalkar, annebabasıyla kalmayan bir arkadaşın evine gider bilimum tezahuratla hayranlıkla ve taşkınlıkla "ohaoha ne yaptı bak üf çüş şuna bak" galeyanlarına gelerek izlerdik bu çizgifilmi.

  akşamdan kalma oldukları için arkadaşları uyandırmak zor oluyordu, ben bi keresinde kapıyı kırmıştım o zaman uyandılardı(hey gidi günler hey).
 • önemli maçlarda takımın hep yenik duruma düştüğü, son dakikalarda, aha bu sefer kesin yenildiler denildiği an , tsubasanın çıkıp takımı gaza getirmesiyle, nankatsu'nun alan daraltmalarla, adam eksiltmerle, bloklar arası bağlantıyı iyi sağlayarak, kritik anda skor avantajını leyhlerine çevirmek için, prese dayalı çağdaş futbol anlayışını benimsediği, kontrollü oyunla, ayağa paslarla, kollektif uyum içinde, oyunu geride kabul etmeden, pres etkinliği yaratarak, hücum varyasyonları hazırlaması, kombinezonlu ataklarla topu tsubasayla* buluşturup arka arkaya goller atmasıyla maçı kazandığı çizgifilm.(bkz: ömer üründül/#313052)
 • bir bölümünde topun kale çizgisi üzerinde dakikalarca döndüğü ve iki takımın elemanlarının da topu öylece seyrettiği çizgi film.
 • (bkz: shaolin soccer) ya da orijinal ismi ile (bkz: siu lam juk kau)

hesabın var mı? giriş yap