şükela:  tümü | bugün soru sor
 • futbol oynayan ve dünyanın en iyi futbolcusu olmak isteyen veletleri konu eden japon mangasıdır. çok sevilince çizgi filmi de yapılmış hatta ülkemizde bile gösterilmiştir. tsubasa ozora, nankatsu takımının kaptanı ve mangamızın ana karakteridir. onun dışında mavi renkli formalar giyen rakip toho takımının iri yarı kaptanı kojiro hyuga meşurdur. yine hatırlanabilecek diğer bir karakter uzun saçlı kaleci wakashimazu'dur. hayal meyal akla gelenler ise misaki, misui, bi de kel bi çocuktur adı da sanki takeshi gibiydi.
 • yoichi takahashi mangası.. efsanevi nankatsu'nun zafer mücadelesini anlatır..
 • futbolcuların karşı kaleye sanki bir tepeye tırmanıyormuş gibi gitmesi,dakikalarca kostuktan sonra kalenin görülmesi,ilkokuldaki cocukların maçlarını tv'lerin vermesi gibi ilginçliklere dolu olmasına rağmen kendisini izletmeyi bilen çizgi film.
 • topun kendine dogru geldigi bir kac saniyelik surede einstein den bile daha fazla sey dusunebilen karakterlerin bulundugu cizgifilm...ayrıca bu cizgifilmde dunyanın yuvarlaklıgı cocuklara kanıtlanmak istenmektedir...soyle ki: kendi ceza sahasından top surmeye baslayan karakterin onunde rakip takimin kalesi once gorunmez...orta sahayı gectikten sonra rakip takımın kalesi yavas yavas gorulmeye baslar...tıpkı ufuk cizgisinde beliren geminin once direklerinin gorulmesi gibi...
 • bir de bunun ev atarilerinde arapça bir oyunu vardır ki, sayesinde arapçayı sökmü$ümdür. oyunda önce tsubasa ile japonya liginde $ampiyon olursunuz. ardından misaki ile japonya liginde $ampiyonuga ula$ırsınız. sonra yine tsubasa ile özel bir turnuvada oynadıktan sonra, japonya milli takımı ile asya elemelerinde mücadele edilir. en sonunda dünya kupasında oynanır. bir atari oyunu için oldukça uzun sayılabilecek bu oyunu bitirmenin verdigi zevki, championship manager da polonia ile avrupa $ampiyonu oldugumda bile ya$amamı$tım.
 • (bkz: tusubasa)
 • bir bölümünde topun kale çizgisi üzerinde dakikalarca döndüğü ve iki takımın elemanlarının da topu öylece seyrettiği çizgi film.
 • (bkz: shaolin soccer) ya da orijinal ismi ile (bkz: siu lam juk kau)
 • home computerdaki boy soccer team oyununda save seçeneği olmadığından, kazandığınız her maçtan sonra oyunun versiyonuna göre japonca, arapça veya ingilizce karakterlerden oluşan bir bölüm kodu çıkardı. kodu bir kağıda not almak japoncayı sökmenize, yazdığınız bu harfleri tanıyıp continue seceneginde girmeniz ve oyuna kaldığınız yerden devam etmek de pratik yapmanıza yardımcı olurdu.
 • az once kanald yi acmamla beraber karsima gelen cizgfilm ve cizgifilm karakteri. yeniden baslamis da haberimiz yok. acaba eski bolumlerimi yoksa, yeni mi diye inceleyip, anlayamadan, "tsubasa" kelimesini duyar duymaz, sozluge kosmama neden olmus cizgifilm.

  (bkz: hastasiyim)