• içinde orospu çocuğu bir futbol topu bulunduran oyundur ayrıca.

6. takımdayız. bilenler bilir acaip zorlu bir takım, zaten gelene kadar ter dökmüşüz tüm sınıf bizim evde toplanıp, hop oturup hop kalkıyoruz resmen. durum 3-3 son dakikalar oynanıyor top bizim takımda ama bizim takımın enerjisi bitmiş durumda. tsubasada varsa yoksa bir özel şutluk enerji var. bilerek son dakikalara sakladım o enerjiyi. topu güzelce oyaladık sahamızda vakit öldürüyoruz, ve tam uzatma dakikaları oynanıcakken topu tsubasaya paslamışım. bizim evdeki tüm arkadaşlar elleri ağızlarında nefes almıyorlar ekrana kilitlenmişler. benim ellerim titriyor kolu zor tutuyorum resmen. tsubasanın önü bomboş önümdeki tek engel kaleci. zaten siksen o kartal şutunu kurtaramaz o kaleci zaten. şuta geliyorum kartal şutunu çekiyorum. tsubasanın o muhteşem görüntüsü ile top ilerliyor. kaleciyi geçiyor ve biz tam çığlıkları basacakken, ekranda bir beyaz flash patlıyor noluyor lan diyoruz? top patlıyor.. evet top patlıyor. o an çok iyi hatırlarım. evde uğur denilen çocuk. resmen sinirden duvarı yumrukluyor. ben elimdeki kumandayı fırlatıyorum. arkadaşlar hep bir ağızdan "ananı sikiiiiiiiiim" diye bağırıyorlar evde. uzatmalarda ağzımıza sıçıyorlar sonra o moralle zaten.
  • çocukken bi türlü finalde brazilya'yı yenemediğim için bitiremedim ben bunu, büyüyünce pc'de ellerine verdim o ayrı.

arkadaşım, sen bu oyunu oynamaya kararlıysan, milli takıma geldiğinde,

1) kaleye wakabayashi'yi al. wakashimazu denen dallamanın bi tek o özel hareketi var o da genelde bi işe yaramaz. hem bu oyunda oyuncular genellikle oynadıkça gelişir, ilerde daş gibin kalecin olur demedi deme.

2) yedeklerde misugi var. şu kalp hastası olan, oyunda pembe saçlı yapmışlar. al onu. hayvan gibi teknik var o çocukta, takımındaki tüm oyunculara nal toplatır. kalecinin şutla zor gol yediği ama kolay çalım yediği maçlar olacaktır. o maçlarda 11 numara oynat. diğer maçlarda koy orta sahaya, topu oyuna sürsün, pas yapsın, rakibin paslarını kessin anasını ağlatsın.

3) misugi'nin enerjisi diğerlerine nazaran çabuk biter. aman sıfırlatma, diğer maç oynayamaz. hatta hiçbir oyuncunu sıfırlatma, o maçta gelişemezler yoksa. evet.

4) sık sık save et.
  • çocukluğumun bazı belirli yıllarını ele geçirmiş olan nes oyunu.

o zamanlarda da sempati duyduğumuz tecmo firmasının oyunudur, aynı adlı anime serisini baz alır.

oynanışı bir futbol oyunundan ziyade taktik ve rpg öğeleri bulunan sıra bazlı karma bir oyundur.

nasıl oynandığını anlatmayacağım, 80'lerde doğan, atari çağını yaşayan herkesin oynaması lazım, oynamayan kendinden utansın, ne diyim.

ben anılarımı anlatmayı tercih edeceğim.

ortaokul yıllarımda oynuyordum bunu, o zamanlar daha türkçeyi yeni öğrendiğimiz için oyunu biz arapça sanıyorduk* niyeyse gerçi bu oyunun sanırım arapça versiyonları da piyasada bulunuyormuş. şifreleri almaya bilmediğimiz için 8. veya 9. takımda kaptanı demirdöküm diye tabir ettiğimiz kata kata kayan bir eleman olan takıma yenilince geriye gider tekrar denerdik. bir gün bu işten gına geldi ve adaptörü açık bırakalım valideye çaktırmadan dedik ve birkaç gün sonra da oyunu bitirmiştik. oturduğumuz bölgede artık bizi tanımayan yoktu, herkes bunlar tsubasa'yı bitiren kişiler diye bahsederdi. daha sonrasında şifre almayı öğrenmiştim ve bu şifreleri harita metod defterine geçirip etrafımdaki tanıdıklarıma kah para yoluyla kah başka değerli bir şey karşılığında takas ediyordum. özel bir şifre ile oyunun iki kişilik olduğunu söyleyen bir eleman az paramızı yememişti* ve verdiği şifre hiçbir işe yaramamıştı, bunun yerine oyuncuların güçlerini arttıran özel şifreleri ele geçirmiştik. 18. takımdan falan başlayıp herhangi bir topçunun vuruşunda ağlar deliniyordu.

rahat 4 5 kere bitirmişimdir, nes'de ve pc'de emulatorle çok kez bitirdim. özellikle müziklerini asla unutamam, herbirisi birer şaheser niteliğinde, bir gün olur da müzik dünyasına atılırsam her çıkardığım albümde bunlardan bir tanesini bonus şarkı olarak çalarım. ayrıca müzik diyince aklıma geldi daha sonrasında bu oyuna benzer hatunların top oynadığı sanırım adı toho soccer olan bir oyun da çıkardılar, müzikleri bile aynıdır.

bu tarz bir karma* oyun bir daha gelmemiştir, dolayısıyla böyle bir ganimet varken herkes yararlanmalı, herkes tsubasa oynamalıdır. tsubasa oynamadan ölmeyin.
  • müziklerine şaheser demek pek bir yerinde olurum sanırım. biri de çıkıp şunları adam gibi coverlamadı ya, odur içime oturan. ayrıca bug mıdır bilemedim ama cyclone shot'ı kaçırdığım olmuştur. en beğendiklerimden bir tanesi olan departure/sayonara'nın şu cover'ı ise gerçekten çok hoş olmuştur:

http://tinyurl.com/6h2nskn

diğer favorilerimin listesi için ise:

http://tinyurl.com/695rfur
    http://tinyurl.com/6chbotk
    http://tinyurl.com/5sanc45
    http://tinyurl.com/5wg6zuc
    http://tinyurl.com/658kr4h
  • her normal çocuk gibi benimde beraber büyüdüğüm oyun. ve yine her normal birey gibi bende pc emülatörünü indirip oynadım, ingilizce versiyonunu kullandım, tüm hikayeyi anladım, rahatladım. tsubasa oyunun sonunda evleniyor mesela.

oyunun normal oynayarak bitirme süreniz 4-5 saat sürüyor sanırım.* birçok insan takımların zorluğundan bahsetmiş, takımlar zor değil. çok zor amına koyiim.

ama millet feyk çekmekten bahsetmemiş. orta açılan topa, gelen oyuncu vuruyormuş gibi yapıyor, spiker kalecinin şaşırdığını söylüyor, böylelikle gol atmanız kolaylaşıyor.

tsubasa ile brezilya da sonra misaki ile japonya da oynadıktan sonra tsubasa ile japonya milli takımına karşı oynuyorsunuz. o maç felaket zaten, sizde birtek tsubasa varken, karşı takım yıldız karması amk. neyse.

japonya takımını da yendikten sonra tsubasa da takıma katılıyor ve sövme zamanı.

iran bile sikip atıyor amk, ne şut atarsanız girmiyor. işte burda da taktik savaşı, cin fikirler devreye giriyor. feyk çekmek önemli usta, feyk çekerseniz golü atarsanız. olmadı çekemesseniz, tsubasa sinirlenir, hyuga reyiz ile şut çeker, ağları deler.

oyunun meşhuur 3 harfli bir şifresi var. o şifreyi girin direk japonya milli takımı ile başlıyorsunuz. bu sefer rakiplerinizi rahat rahat sikiyorsunuz. ishizaki ile çalım atıp atıp file deliyorsunuz o derece. tüm futbolcuların derecesi 900 müydü neydi bu şifre sayesinde. sadece hyuga 0 çekiyordu. hyuga ile gidin neo tiger çekin kaleci rahat alır, çalım atmaya kalkın hyuga uçar. bu nedendir bilinmez. kaderin bir cilvesi işte.
  • bu oyunu hiç bilmediği bir alfabedeki karakterlerden oluşan 18 hanelik şifreleri koordinat düzleminde kodlayarak ezberleyen çocuklara sormak gerekir. (bkz: e9e9e9)
  • bunun sayesinde japoncayı söken arkadaşım vardı benim.
  • 4 kere baştan sona bitirdiğim tsubasa'nın bence gelmiş geçmiş en iyi oyunu; ilk defa ataride (çakma neste) hile kodu ile, gene ikinci defa ataride ama hilesiz olarak, sonra telefonda (nokia 6600) emulatörde, en sonra bilgisayarda yine emülatörde bitirdim. hilesiz oyunu bitirmek aşırı derecede zor ama imkansız değil. zaten yenilseniz bile takımınız güçlenmeye devam ediyor, 10 kere yenildikten sonra sonunda daha rahat yenecek duruma geliyorsunuz garanti olmasa da.

iki zor maç var sizi oyun kolunu yemenizi sağlayacak; son maç olan brezilya maçı ve tsubasanın takımı ile japonya karmasına karşı yaptığınız maç. özellikle japonya karması maçı size sadece sinirden oyun kolunu değil, televizyonu, sandalyeyi ve hatta koltuk takımını yemenizi sağlayabilir. tek gol atabilecek adam tsubasa var sizin takımda ve karşı takımda bütün japon yıldızları var uranüs'ten size gol atabilecek olan. hyuga'ya topu atarlarsa ebenizi hallediyor zaten. kaledeki renato da sandalyede bir kenarda otursa aynı faydayı sağlar zaten. bir de kalenin dibinden tsubasa'nın gücünün yarısını harcayan şutunu bile çekseniz kaledeki wakashimazu direkten hop diye atlayıp löp diye tutabiliyor, bi de topu hyuga'ya atarsa gangbang oluyor o da. oyun boyunca tsubasa ile maksimum 3-4 şut atma şansınız var ve bunun 2'sinin gol olması lazım kazanabilmeniz için, renato en az bi taneyi garantili olarak içeri alıyor çünkü. ideal kazanma skoru 2-1 ama 3-2 ve 1-0'luk skorlar da nadiren olabiliyor.

yillar sonra gelen edit: kaleci morizaki ismi sao paulo kalecisi renato olarak degistirildi.
  • aşmış müzikleri vardır. oyunun bütün müzikleri kanımca 8-bit şaheseridir.

crystal castles albümlerine 2000'lerin en yaratıcı işleri gözüyle bakan ana akım müzik medyası (nme, rolling stones, billboard vs) gözünü biraz 90'lar japonyasına çevirmeli.

http://www.youtube.com/watch?v=xgjm4-lakj4
  • çocukluğumda arkadaşlarımla bir eve kapanıp sabahtan akşama yarı yarı oynayıp, 2. yarıda oynayanın genelde hep 'tsubasa'nın gücünü bitirmişsin yae.' diye tepkiler verdiği olağan üstü güzel atari(nes) oyunu.

nostalji için tekrardan oynarken şunları farkettim; nankatsu ile oynarken kalede morisaki'nin olması ile olmaması arasında hiçbir fark yok. bence hiç olmasın hatta, en azından topu tutucak diye umutlanmazsınız. 7 kere misuginin takımıyla aynı maçı yapmak zorunda kaldım bu morisaki yüzünden. birde tsubasalı takım ile japonya milli takımına karşı olan maç nasıl bir maçtır? matsuyama'ya sevgilerimle.
hesabın var mı? giriş yap