• --- spoiler ---

filmin başında, türk askerlerinin 15 temmuz'da köprüdeki teslim olma görüntülerinin yer alması, düşünenler için ibretlik bir görüntüdür.

--- spoiler ---
  • izlendiğinde ister istemez akla 80’lerin heyecan verici dizisi visitors’u getiren uzaylı istilası filmi. tıpkı oradaki gibi uzaylılara teslim bayrağını açan ve işbirliğine giden bir toplum ve bir avuç direnişçi var.

--- spoiler ---

uzaylıların motivasyonu, gezegenden atılan insanlara ne olduğu, bir şehirdeki uzaylı yuvasını havaya uçurmanın neye yarayacağı gibi sorular havada kalıyor. hikayeyi genç çocuk üzerinden anlatmak iyi bir fikir ama çocuk hem iyi oynayamıyor hem de altı yeterince doldurulmamış bir toplum yapısını izleyiciye aktarmakta sorun var. twist ise ilgi çekici ama maalesef tahmin edilebilir. tabi istila, uzaylı vs diyince yine izledim, hoşuma da gitti ama daha iyi olabilirmiş.

--- spoiler ---
  • filmin girişinde "teslim olmak tek çaremiz" denilerek 15 temmuz günü köprüde teslim olan askerlerin videosu konulmuştur.
  • filmin başlangıcında, 15 temmuz'da darbeci askerlerin teslim olduğu şu video da var.
    https://www.youtube.com/watch?v=u9r3ia1ells
  • --- spoiler ---

benim anlamadığım sondaki tombul abimizi içeri yerleştirmek için niye bu kadar emek harcadıkları. içeri yerleştirilecek adamı ikna etsen, sırtına sülükten yapıştırsan da tamamdı zaten o iş.
    --- spoiler ---

filmi ne zaman anlarım diye izledim. akıcılığı o sağladı. ama sonunda anlayacak o kadar da çok bulgu sunmadı. uzaylı sahnesi çok az. filmin türü bilim kurgudan ziyade gerilim ama neticesiz gerilim.
    vasat buldum.
    6/10
  • --- spoiler ---

filmin sonunda uzun uzun göstermeselerde komiser abimizin chicago kapalı bölgesini yok ettiğini anlayabiliyoruz. böylece kibrit çakılmış ve savaş ateşlenmiş oldu. tahmin ettiğimden daha güzel bağlasalar da boş sahne bolluğu da bi hayli fazla. 7/10 izlenir.
    --- spoiler ---
  • konusu şöyle olan;

--- spoiler ---

chicago sokaklarında geçen bu filmde, 10 yıldır uzaylılar tarafından işgal edilmiş yerlerde yaşayan insanların hayatı anlatılmakta. bu insanlar iki gruba ayrılmış; bazıları uzaylılarla iş birliği yapıyor, diğerleriyse buna karşı çıkıyor.

--- spoiler ---

2019 yılında çıkacak bilim kurgu dizisi.

ilk bakışta iptal edilen colony dizisinden pek bir farkı yok gibi duruyor.
  • --- spoiler ---

esas oğlanlar oynayamamış maalesef.

konu itibari ile güzel bence, en azından acayip gezegenine düşkün ve uzay istilasını savuşturma yeteneği üst düzey kahraman insanlar konusu yok. ilk defa bir teslim oluş öyküsü izledim, değişik geldi.

yalnız uzaylılar neden deniz kestanesi olarak tasarlanmış onu hala anlamış değilim. ayrıca ters köşe olunacak her şey izlerken tahmin edilebiliyor.

ayrıca, uzaylı istilası sonrası olanlar zaten dünyanın mevcut hali olduğu için ben bunu bir sistem eleştirisi olarak okumladım. (şu okumlamak fiilini hep bir yerde kullanasım vardı kısmet bugüneymiş)

--- spoiler ---
  • koca film boyunca 3 sahnede deniz kestanesi derili uzaylı görünen, "bütçe olmayınca nasıl bilim kurgu/gerilim filmi yapılır" dersi gibi duran film. uzaylı ve aksiyon görmek isteyenlerin izlememesi gereken film ayrıca. castta görünen vera farmiga (ki kendisine bayılırım) sadece üç sahnede görünüyor.
  • adamlar bildiğin colony dizisini film yapmış.sahneler bile aynı.
hesabın var mı? giriş yap