şükela:  tümü | bugün
 • konuyu inceledim ve şu sonuca vardım:

  atılırsa büyük sıkıntı olur.
 • tam taksim meydanı üzerinde patlamasının istanbul'da yapacağı etkinin bir simülasyonu için:

  teorik 100 megatonluk versiyon: http://nuclearsecrecy.com/…659530636&zm=8&kt=100000

  test edilen 50 megatonluk versiyon: http://nuclearsecrecy.com/…3659530636&zm=9&kt=50000

  karşılaştırma için, 15 megatonluk castle bravo: http://nuclearsecrecy.com/…659530636&zm=10&kt=15000

  karşılaştırma için, hiroşima'ya atılan "little boy" bombası (16 kiloton): http://nuclearsecrecy.com/…603659530636&zm=14&kt=16
 • sovyetler'in "bizim cukumuz daha buyuk" dedigi bombadir.

  yillar sonra metallica rusya'da konser verince usa "boyu degil islevi onemli" demistir o ayri.
 • sovyetler birligi'nin 23 ekim 1961'de yaptigi bir nukleer denemede kullandigi 100 megatonluk bomba. bomba bir tu-95'den atilmi$ ve 4000 metrede patlatilmi$tir, japonyaya atilan nukleer bombalardan 6500 kat daha kuvvetlidir.
  tsar bomba, askeri bakimdan mantiksizdir cunku bu kadar kuvvetli bir$ey sadece $ehir yikmakta kullanilir, ve 1 tane kocaman bomba yerine birkac adet daha ufak bomba, tsar'in verebilecegi hasardan daha cogunu verecektir.
 • çok enteresan.

  mesela patlayan bir volkanın içine atsan ne olur çok merak ediyorum.

  normalde yeryüzünden belli bir yükseklikte patlatılmış çünkü.

  ağzımıza sıçılır orası kesin de volkanik dağı yok edip eşşek kadar daha büyük bir oyuk açacağını tahmin ediyorum.

  sonra gelsin magmalar.
 • dünya tarihinde görülmüş en büyük patlamanın kaynağı olan bombadır. öyle ki bu patlama sırasında ortaya çıkan ve sadece 39 nanosaniye süren enerji salınımının gücü, güneşinkinin %2 sidir. bombayı patlattıktan sonra ruslar,tanrım biz ne yaptık moduna girmiş ve hidrojen bombası ya da füzyon bombası araştırmalarına son vermişlerdir. nitekim böyle bir bombadan bir kaç tanesi ile dünyayı yok etmek mümkündür.
 • ismi "bombalarin krali" anlamina gelir. teoride 100 megatonluk gucu olmakla beraber ikinci ve ucuncu a$amasindaki uranyumun yerine kur$un koyulmasi sonucu 50 megatonluk bir patlama olu$turmu$tur. bu, bombanin olu$turdugu nukleer serpintiyi %97 oraninda azaltmi$, bombanin gelmi$ gecmi$ en temiz (!) nukleer bomba olarak anilmasina neden olmu$tur.
  http://nuclearweaponarchive.org/…sia/tsarbomba.html
 • 2,5-3kg'lık maddeyi enerjiye dönüştürmüş patladığında.

  füzyon esnasında yok olarak enerjiye dönüşen bu madde dünyanın en güçlü konvansiyonel bombası olan mother of all bombstan yaklaşık 1 milyon kat daha fazla enerji ortaya çıkarmış.

  gelmiş geçmiş en temiz nükleer bombalardan biridir ayrıca. enerjisinin %97'si tamamen füzyondan geldiği için nuclear fallout çok az olmuş. gerçi bu biraz da sovyetlerin insaflı davranmasından kaynaklı, orijinal tasarımda güç iki katıymış ancak hesaplara göre bu patlama tek başına o güne dek patlatılan tüm bombaların toplamının %25'i kadar bir serpintiye sebep olacağı anlaşılınca şimdilik dünyayı yok etmeyelim demişler.

  (bkz: nükleer çağ öncesi çeliği)
 • paraşüt ile bırakılıp çok yüksekte patlatılmasına böylece pilotlara kaçmak için epey zaman kalmasına rağmen pilotların kurtulamama olasalığı vardı. ve bu ihtimal uçuştan önce kendilerine söylenmişti.
 • test sonrası bir daha bu kadar büyük bir bomba üretilmedi.

  çünküüüü

  - ruslar ve amerikalılar taktik nükleer silahların - konvansiyonel olanlara oranla daha yıkıcı ve düşman üzerinde daha etkili olduğunu anladı ve bu yüzden megaton'luk nükleer silahlar üretilmesi azaltılarak yada bırakılarak taktik nükleer silahlara yönelindi. yada peace keeper gibi sistem geliştirilerek bir füzenin içinde birden fazla nükleer başlık taşınması ve bunların ayrı zamanlarda atılmasını ön gören sistemelr geliştirildi.

  - ordular bu kadar büyük alanları tahrip etmenin gereksiz olduğunu anladı. çünkü bir ülkeye saldırdığınızda amacınız soykırım yapmak değil ordusunu ve siyasi gücünü yok etmek olduğu için bu kadar büyük silahların üretilmesine gerek yoktu.

  - ülkeler nükleer silahların nereye gittiği'ni gördü. güvenliklerinden endişe eden küçük ülkeler gizli saklı nükleer silah geliştirme yarışmalarına katılmaya başladı.

  - dünya üzerindeki nükleer silahların azaltılmasını ön gören antlaşmalar imzalandı. ülkeler arsenallarından gereksiz nükleer silahları temizlemeye başladı.

  - uluslar arası uzay çalışmaları yapan bilim adamları dünyaya meteor çarpması gibi durumlara teorik olarak atom bombası kullanılarak meteorun yok edilmesi gibi senaryolar konusunda umutlandılar.

  kişisel notum: 100 megaton nedir bre allahsızlar " izmir " üzerinde tam körfezde patladığını var sayarsak aliağa'dan kuşadası'na kadar 200 kilometre çapında bir alanda hiç bir canlıyı bırakmıyor. dahası izmire yakın yunan adaları bile nasibini alıyor varın siz düşünün. demekki küçük bir ülkeye atılsa tamamen haritadan siler.

hesabın var mı? giriş yap