şükela:  tümü | bugün
 • youtube'daki videoların altında fix bir yorumu olan bomba..

  "chuck norris osuruğu"
 • termonükleer bombalar genelde iki aşamalı olur. ilk aşamada ortaya çıkan x-ray enerjisiyle ikinci aşamada içe doğru radyasyon patlaması gerçekleşir ve olan olur. zaten bu iki aşamalı haliyle bile ortamın amına koyma gücüne sahiptir bomba. buna bir üçüncü aşama eklemek denyoluktur. pek akla mantığa uymaz. ama tabi soğuk savaş döneminde amerika 1961'de ilk üç aşamalı 25 megatonlık b41 bombasını konuşlandırınca, sovyetler bu durur mu yapıştırmışlar cevabı yine üç aşamalı başka bir silah olan 100 megatonluk çar bombasıyla. hayır madem yaptın ikide dur dimi. aküyü almışsın bari kaputu açık bırakma.
 • tam taksim meydanı üzerinde patlamasının istanbul'da yapacağı etkinin bir simülasyonu için:

  teorik 100 megatonluk versiyon: http://nuclearsecrecy.com/…659530636&zm=8&kt=100000

  test edilen 50 megatonluk versiyon: http://nuclearsecrecy.com/…3659530636&zm=9&kt=50000

  karşılaştırma için, 15 megatonluk castle bravo: http://nuclearsecrecy.com/…659530636&zm=10&kt=15000

  karşılaştırma için, hiroşima'ya atılan "little boy" bombası (16 kiloton): http://nuclearsecrecy.com/…603659530636&zm=14&kt=16
 • insanoğlunun patlattığı en güçlü hidrojen bombasıdır . hiroşima'ya atılandan 1400 defa (oha) daha güçlüdür . tabi buraya yazması kolay bu konuyu birde hiroşima'lılarla konuşmak lazım . ruslar tarafından 2 adet üretilmiş , yalnızca 1 tanesi 1961 de patlatılmıştır . 27 ton olduğu için bombayı taşıma görevi bir (bkz: tu-95) bombardıman uçağına verilmiştir .
  ikincisi ne oldu diye merak etmeyiniz , müzedeymiş .
 • (bkz: krakatoa)
 • her ne kadar uzerinden "yesil bomba, cevre dostu bomba eheh" diye dalga gecilse de bu olcude buyuk bombalarin var olmasi dolayli yoldan insanlara hatta bombayi uretenlere dahi yikimin ve buyuk olcekli tahribatin zararlarini gosteriyor.* gelistiricilerin daha buyuk bir bomba uretmeme konusunda hemfikir olmasi en azindan bu yolda bir umut.. bir garip adamlar bunu yapanlar da.. ulan oyle bomba yapilir mi ya!! hayvan!

  her kitle imha silahi sahibi ayni anda bu silahları kullansalar ortaligin karnavai gibi olacagi ortada. bu yuzden bu en tesirli bombikler barisa katki sagliyor sanki ister istemez... hmmm. ya oteki de bize atarsa aynisindan korkusu yeter.

  - komtanim gonderelim mi bombayiiiiiee fisekliyelim miie
  + yapma canim. yapma evladim... yapma guzelim
 • test sonrası bir daha bu kadar büyük bir bomba üretilmedi.

  çünküüüü

  - ruslar ve amerikalılar taktik nükleer silahların - konvansiyonel olanlara oranla daha yıkıcı ve düşman üzerinde daha etkili olduğunu anladı ve bu yüzden megaton'luk nükleer silahlar üretilmesi azaltılarak yada bırakılarak taktik nükleer silahlara yönelindi. yada peace keeper gibi sistem geliştirilerek bir füzenin içinde birden fazla nükleer başlık taşınması ve bunların ayrı zamanlarda atılmasını ön gören sistemelr geliştirildi.

  - ordular bu kadar büyük alanları tahrip etmenin gereksiz olduğunu anladı. çünkü bir ülkeye saldırdığınızda amacınız soykırım yapmak değil ordusunu ve siyasi gücünü yok etmek olduğu için bu kadar büyük silahların üretilmesine gerek yoktu.

  - ülkeler nükleer silahların nereye gittiği'ni gördü. güvenliklerinden endişe eden küçük ülkeler gizli saklı nükleer silah geliştirme yarışmalarına katılmaya başladı.

  - dünya üzerindeki nükleer silahların azaltılmasını ön gören antlaşmalar imzalandı. ülkeler arsenallarından gereksiz nükleer silahları temizlemeye başladı.

  - uluslar arası uzay çalışmaları yapan bilim adamları dünyaya meteor çarpması gibi durumlara teorik olarak atom bombası kullanılarak meteorun yok edilmesi gibi senaryolar konusunda umutlandılar.

  kişisel notum: 100 megaton nedir bre allahsızlar " izmir " üzerinde tam körfezde patladığını var sayarsak aliağa'dan kuşadası'na kadar 200 kilometre çapında bir alanda hiç bir canlıyı bırakmıyor. dahası izmire yakın yunan adaları bile nasibini alıyor varın siz düşünün. demekki küçük bir ülkeye atılsa tamamen haritadan siler.
 • karşılaştırmalı bir grafiği şuradan görülebilir.
 • konuyu inceledim ve şu sonuca vardım:

  atılırsa büyük sıkıntı olur.
 • stanley kubrick'in dr. strangelove filminde sovyetlerin elinde bulunduğundan bahsedilen doomsday machine, bu bombaya bir göndermedir.

hesabın var mı? giriş yap