şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: marakas)
 • (bkz: carcass)
 • ilginç bir özelliği, denize 20-25 km. uzakta yer alan avila dağının eteklerinde şehir merkezi bulunurken, hemen deniz kıyısında havaalanının yer alması ve havaalanı-şehir arasındaki yollarda sıra sıra varoşlara rastlanmasıdır. yani, "dağın başı", caracas'ta merkezi bir yere tekabül etmektedir.

  suç oranı yüksek bir şehirdir, apartmanların çatıya yakın katlarında bile bizde zemin katta yaptırılan pencere demirleme işlemi çok yaygındır.

  ayrıca, t.c. caracas büyükelçiliği, "atatürk sokağı" diye daracık bir çıkmazda bulunmaktadır. buna karşılık, atatürk'ün venezuela'daki muadili sayılan bolivar'ın isminin ankara'nın önemli caddelerinden birine * verilmesi ise, ortada bir tutarsızlık olduğuna işaret etmektedir.
 • adeta iki ye ayrılmış şehir bir yanı elektrikli tellerle çevrilli mall lardan oluşuyor diğer yanı ise chavitista cı fotoğraf makinasının bile sokulamadığı fakir nucleo lardan .
 • 2000 yılında opec toplantısına ev sahipliği yapan sehir.
 • venezuella'nın dağlar arasında bir vadide kurulu başkenti. dağlar arasındaki düzlük alanlar dolduğu için özellikle merkezinde çok sayıda yüksek bina mevcuttur. kasvetli, trafikle boğuşan tatsız bi şehir, insanın ilk aklına gelen şehrin neden deniz kıyısında değilde dağlar arasında kurulduğu.

  caracas için emin değilim ama aynı durum küba içinde geçerlidir havana ve santiago de cuba hariç, ki onlarda derin doğal limanlara sahiptir, bütün şehirler kıyıda değil iç bölgelerde kurulmuştur ve sebebi korsan saldırılarından korunmaktır. aynı sebep caracas için de geçerli olsa gerek.

  caracas'la ilgili bi kaç not:

  -caracas'ta arapların işlettiği restoranlarda döner yeme şansınız vardır, pek bişeye benzemese de.

  -mutlaka ama mutlaka şehri kaplayan dağlardan kuzeyde olanına çıkan teleferiği deneyin; şehrin ortasının büyük binalarıyla iş merkezi, bi tarafının yüksek apartmanları ile zenginlerin diğer tarafının biribirinin üzerine yapılmış gibi varoşlardan oluştuğunu çıplak gözle görme şansınız olacaktır.

  -bi taksicinin dediğine göre bir çok türk yaşamaktaymış ve genellikle mobilyacılık ve ayakkabıcılık işlerine bakıyolarmış.

  -bir depo benzin 3-5 dolara dolmasına rağmen taksi ücretleri pek bi pahalıdır.

  -eğer havayoulu ile gidiyorsanız kapıdan çıktığınız anda yanınıza hemen döviz bozdurmak için geleceklerdir, hiç çekinmeden resmi değil elden dolar bozdurabilirsiniz ama eğer biraz daha sabredip taksiciye falan bozdurursanız çok daha karlı olursunuz.

  son bi hatırlatma artık gidiyorsunuz pasaport kontrolünden geçtiniz sakın ha döviz bürosundan harcıyacağınızdan fazla bolivar almayın çünkü elinizde patlayacaktır döviz büroları sadece alıyor bolivar verip dolar euro falan alma şansınız yok.
 • kara kaşlı, kara gözlü güzel kızların memleketi.
  (bkz: caracaslı kara gözlü dilber)
 • dünyanın en tehlikeli ikinci şehri.

  sadece bir cep telefonu için insanlar rahatlıkla öldürülebiliyor.

  chavez ise bu duruma güvenliği arttırmaktansa yoksulluğu bitirerek ortadan kaldıracağını söylüyor. chavez in bu tutumu takınmasında ise bazı grupları karşıya almak istememesi olduğu söyleniyor.
 • şehre varışımızın üzerinden 4-5 saat geçmemişti ki metro çıkışında, yürüyen merdivenlerde önümdeki basamakta bulunan kadına yönelik kapkaç girişiminin içinde kalmıştım. bunun üzerine de akşam hava karardıktan sonra 6 metrekarelik odamdan ertesi gün uçak saatine kadar çıkmamıştım.

  tehlikelidir.