şükela:  tümü | bugün soru sor
  • karakterler. 1689 tarihli jean de la bruyere romanı. türkçe'ye "karakterler" adıyla 1985'te bedia kösemihal tarafından çevrilmiş.
  • la bruyere'in, yaşadığı toplumdaki insanların tipik özelliklerini tasvir ettiği bu kitabı içerisinde bulunduğumuz yüzyılda "seksist" bir eser olarak eleştirilebilir fakat birçok bakımdan günümüzde hala geçerli diyebileceğimiz savlar içermektedir.
  • "dişi ve erkek, birtakım vahşi hayvanlar tarlalara dağılmış. kir pas içinde, derileri morarmış, güneşte yanmış hepsi. altını üstüne getirdikleri, üzerinde sarsılmaz bir inatla, aralıksız çalıştıkları toprağa mıhlanmışlar: anlaşılır sesler çıkartıyorlar adeta, ayağa kalktıklarında yüzlerinin insan yüzleri olduğu anlaşılıyor, evet, sahiden insan bunlar; geceleri kara ekmek, su ve sebze kökleriyle beslendikleri inlerine çekliyorlar; yaşamak için diğer insanları, toprağı sürme, ekip biçme gibi dertlerden kurtarıyor, böylece kendi ektikleri ekmekten mahrum olmamayı hak ediyorlar." jean de la bruyere, caracteres, 1689. (türkçesi: karakterler, çev. bedia kösemihal, istanbul: sosyal, 1985)