*

şükela:  tümü | bugün
  • kesiti bes ya da alti koseli yildiza benzeyen sari renkli pek tadi olmayan sri lanka kokenli bir meyve, diger adi caramboladir.
  • star fruit adli meyvenin orijinal adi.
  • eksi oldugu icin, cagla gibi uzerine tuz serperek yenmesi tercih edilip bazi yerlerde adina " five corners" denilen meyve. seker hastalarinda, kandaki sekeri dusurdugu soylenir.
  • taze erik krizine girince bir nebze kurtarici gorevi olan meyve. limonlayip tuzlayinca erik tadi alabiliyorsunuz, olgunlari ise tatli oldugu icin pek bir seye benzemiyor.
    limon ve tuzla muamele ettikten sonra cinlilere yedirerek tuza aliskin olmayan bunyelerinin ozmosis etkisiyle cosmasini seyredebilirsiniz.

http://www.foodreference.com/…l/art-star-fruit.html
  • elma ve erik karışımı bir tadı olduğundan benim için vazgeçilmez meyveler arasındadır. fazla meyve tüketmeyen bir insanı, biraz da lost'taki tropik meyve tüketiminin etkisinde kalarak, bir anda meyve canavarına dönüştürebilir.
  • oksalit asit içerdiğinden böbrek problemi olan kişilere zararlıdır. hıçkırık, bulantı, kusma gibi belirtilerinin yanı sıra ölümle sonuçlandığı da olmuştur.
  • hafif tatlı , bol sulu ve eriksi aromasıyla oldukça başarılı bir meyvedir. çok olgunlaşıp fazla tatlı olanlarında aynı başarıyı göremedim. zaten herkes başarılı olacak diye birşey yok.
  • tadı bence hanımelini andırıyor ama konu bu değil. bi ara süsleme için bunun tazesini bulmaya çalışıyordum istanbul'da. şu meşhur manavlarından tutun da gurme marketlerine kadar her yere baktık bulamadık. arnavutköy'deki manavlardan biri;

"heee bizim burda buna yıldız meymesi derler. seneler önce şuradaki yalı sahiplerinden birinin hanımı istedi ona getirdiydik"

diye açıklama bile yapmıştı. sonra biz aramayı bıraktık ve bir süre sonra bunu bebek macrocenter'da bulup ne kadar varsa almıştık. şimdi çoğu yerde var. 40 yılda bi anca alırsam alıyorum. o da tipi için.
  • güney asya'ya özgü, yerli bir ağaç türü olan averrhoa carambola'nın egzotik meyvesidir. ekşi bir tadı olup sarımsı bir renge sahiptir. c vitamini ve potasyum deposu olması ile dikkat çekmektedir.