şükela:  tümü | bugün
 • ifistanbul 2011'e gelecek olan arjantin filmi. el secreto de sus ojos'taki ricardo darin'in 2010 filmi. web sitesindeki bilgiye göre film çok beğenilmiş yeniden yapımı için hollywood yapımcıları birbirine girmiş. ricardo darin'in arjantin adına kaydettiği ikinci gol olması dileğiyle bekliyoruz...
 • arjantin de günde 22 kişinin trafik kazalarından öldüğünü söyleyerek başlayan film. ricardo darin ve martina gusman ın oyunculukları ve az once yazdığım istatistiki veriden beslenen bir sektörü anlatan güçlü senaryo ortaya izlenmesi gereken bir film çıkarmış.
  darin kötü filmde oynamama özelliğini korumaya devam ediyor. martina gusman ı ise ilk kez izlememe vesile oldu bu film.
 • ricardo darin, el secreto de sus ojos'tan sonra yine estirmiş. bu kez yanında martina gusman isminde çok tatlı bir abla var. çok başarılı bir film olmuş, izleyiniz.

  --- spoiler ---

  mevzuu, arjantin'deki trafik kazaları sonrası mağdurlar ve yakınlarının kazandıkları tazminatların üzerine üşüşen sigortacı ve hukukçuların (akbabalar) çevirdikleri fırıldaklar. konu bu kadar yalın ve öz. peki, fırıldak(lık)lar diyarı ülkemde bu kadar malzeme bolluğu varken neden bizden bu kadar başarılı filmler çıkmıyor? neden basit düşünemiyoruz? neden bir pele, maradona, hagi, alex değilken, basit oynamak yerine, sınırlı kapasitemizle çalıma kaçıyor, rövaşata deniyor, şov yapmaya çalışıyoruz? ne zaman öğreniriz biz bu işi?

  --- spoiler ---
 • tadında bir filmdi. darin'i el secreto'dan sonra izlediğim ikinci film. amcanın performansı ve oyunculuğu çok etkileyici. film güzel, öz, yerinde, başarılı, izlenmeli
 • karanlık ve hoş bir film.
  içinde hem bu kadar şiddet hem de bu kadar şefkat sahnesi barındırabilmesi çok hoştu.
 • aktörlük hayatına pembe dizilerle başlayan ricardo darín ve filmin prodüktörlerinden biri de olan martina gusman'ın başrollerini paylaştığı bir arjantin filmi. oyuncular türk olsaydı, hikayeyi asla yadırgamazdım çünkü buenos aires varoşları bana bağcılar'ı ve/ya dip ümraniye'yi, karakterler de sinekten yağ çıkarmaya çalışan "yolsuz" polisleri, bürokratları hatırlattı.

  http://aslicelenk.blogspot.com/…bittf-carancho.html

  edit: imla
 • şiddet içerikli filmlerden hoşlanmayanların izlememesi gereken film. özellikle bu uyarıyı yapıyorum çünkü filmde ciddi anlamda şiddet içeren sahneler var. bu konuda bir hassasiyeti olmayanların ve özellikle suç filmlerini sevenlerin seveceği film.

  ricardo darin'i en son el secreto de sus ojos'da izlemiştim. bu filmle beraber dikkatimi daha da üzerine çekti. zira izlediğim iki filmi de müthişti.

  martina gusman'ın performansı da dikkat çekici. ancak kendisinin filmografisinde pek bir şey yok. şu haliyle geleceği parlak gibi. şans tanımak lazım.
 • ricardo darin'in oyunculuk dersi verdiği filmlerden biri daha. bin türlü dolabın döndüğü ülkemizde bir tane bile sosyal konuları tema alan film çıkmazken bir latin amerika klasiği olarak toplumsal bir sorunu tema olarak kullanmıştır. her güney amerika filminde olduğu gibi şiddet ve uyuşturucuda filmde bolca bulunmaktadır.
 • arjantin, şili, fransa ve güney kore ile beraber yapılmış ortak yapım 2010 filmi.

  --- spoiler ---

  arjantin'de yılda 8 binin üzerinde insan trafik kazalarında hayatını kaybetmekteymiş. bu trajedi ve ilkelliğin arkasında kazalarda ölenler ve yaralananlar için sigorta şirketlerinden alınacak paralar üzerine hukuk, sağlık, emniyet adına çalışanlardan bir kısmı anlaşmalı bir çıkar şebekesi kurmuşlar. avukatlık hizmeti yapan firmalar bu paralara göz dikmiş anlayacağınız. filmde carancho yani akbaba olarak geçen ricardo darín'in canlandırdığı karekter sosa avukatlık lisansını kaybetmiş ve onu kazanmak için çabalamakta. martina gusman'ın canlandırdığı genç doktor luján ise ambulans ve acil tıp doktoru olarak yoğun vardiya ve nöbet saatleri içerisinde çalışıyor. sosa ile yolları bir kaza sonucu kesişiyor.

  --- spoiler ---

  film hangi şehirde çekildi ise, hastane, yollar, şehrin insanları, doktorlar, hukuk işlerine bakanlar, polis, avukatlar ve geri kalan her şey oldukça köhne, gri, soğuk ve çağdışı görünüyor. iç açıcı bir şey yok yani ortada, türkiye'den manzaralar gözümün önüne geldi. insanlar oralarda da gariban, çaresiz ve korunmasız. türkiye'de trafik kazaları her yıl aynı vahim tablo ile devam etmekte. kontrol edeyim dedim ortalama ülkemizde 3 bin ila 5 bin arasında insan hayatını kaybetmekte trafik kazalarında. arjantin gerçekten içler acısı durumda. fakat beni şaşırtan şey 2014 yılında almanya'da trafik kazalarında 3 bin 368 kişi hayatını kaybetmiş ve ölümlerde düşüş yaşandığı söyleniyor. fransa'da ise trafik kazalarında otobanlarda 2014 yılında 3 bin 388 hayatını kaybetmiş. 2015 yılında artış yaşanmış aylara göre kıyas yapıldığında. italya, ispanya ve ingiltere'nin de tablosu parlak değil. gerçekten ilginç. otobanlarda oldukça fazla kaza yaşanıyor demek ki avrupa'da.

  filme dönecek olursak gusman ve darin bu filmden sonra 2012 tarihli elefante blanco adlı filmde oynamışlar. bu filmi daha önce izlemiştim. konu olarak elefante blanco daha güzel ve çarpıcı elbette. iki filmi de tavsiye ederim.

  eski bir çalışma olsa da dünya'da ve türkiye'de trafik kazaları hakkında bilgi için:

  http://www.recepakdur.com/… kazalarinin önemİ_1.pdf