şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: carbonara)
 • ittihat ve terakki, 19. yüzyılın başlarında kurulmuş olan ve bu başlığa da konu olan carbonari cemiyetini örnek alarak örgütlenmiştir. napoli'de geçirdiği günlerde ibrahim temo, bir arkadaşı eşliğinde bir mason locasını ziyaret etmiş ve carbonari'nin italya tarihindeki rolü ve örgütlenmesi üzerine bilgi edinmiş. daha sonra "ittihat ve terakki" olarak anılacak olan, ancak o zamanlar "terakki ve ittihat" adını taşıyan ilk jön türk örgütlenmesi üzerinde carbonari etkisi, üyelerin birbirlerini ancak kesirli sayılar olarak tanımalarında en belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. bu kesirler, örgütün her hücresine ve hücredeki her üyeye birer sayı vererek elde edilmekteydi. örnek olarak, yedinci hücrenin beşinci üyesi "5/7" olarak tanınmaktaydı. hareketin kurucusu olan ibrahim temo "1/1" idi
 • italyada 19 yüzyılın başlarında kurulmuş gizli bir devrimci örgütün üyelerine verilen isim.
 • italya'da 19. yüzyılın başlarında ortaya çıkan carbonari cemiyeti de illüminizm ile bağlantılıydı. esas amacı kiliseyi yıkmak ve din aleyhtarı bir düzen kurmaktı. milano, londra ve berlinde bulunan bazı yahudi bankacılardan büyük mali destek gördü. bilinebilen en üst teşekkülü haute vente idi. bu 40 kişilik bir heyetti ve bu heyete volpe, piccolo, tigre, clauss gibi birçok yahudi dahildi. carbonari cemiyetinin uzantıları bugün de faaliyet halinde. asıl amaç yapılacak provokasyonlarla halkı kiliseden soğutmak, kilise düşmanlığını sözde laiklik olarak göstererek halkı kutuplara ayırmaktı.

  kaynak: http://www.masonluk.net/kabala_masonluk_10_32.html
 • lokal bir lobi faaliyetinden çok daha öte bir şey değildir. büyük kulüp gibi ama daha çok duyulmuşu diyelim.
 • kömürcü anlamına gelen carbonara kelimesinin çoğuludur. türkçeye karboncular diye de çevrilebilirmiş.
 • napoli krallığındaki fransız egemenliğine karşı ortaya çıkmıştır. napoleon'un monarşiye yönelmesine karşı olan fransız ordusundaki cumhuriyetçi unsurlarla bağlantılıdır. 1815'ten itibaren tüm kilise devletlerine yayılmıştır. kutsal ittifak siyasetine ve fransa'da yeniden iktidara gelen bourbonlara karşı mücadele etmiş, 1820 napoli devrimi ve 1821 piemonte ayaklanmasının önderliğini yapmıştır. 1818'den itibaren fransa'da yayılarak cumhuriyetçi bir tavır alması fransa'da cumhuriyetçiler, italya'da da giovine italia içinde erimesine neden olmuştur.
 • geçmiş yıllardan birinde kpss öabt sınavında soru olarak karşımıza çıkmış olan hede. yani yeniden çıkma ihtimali var. dikkat edelim. o zaman bir kere daha tekrar ediyorum: ittihat ve terakki cemiyeti, carbonari örnek alınarak oluşturuldu.
 • kelime anlamı 'kömürcüler' olan, ilk olarak italya'da napoleon'un damadı, napoli kralı joachim murat'a karşı faaliyet gösteren, masonlarla da ilişki içersinde oldukları tahmin edlien gizli yer altı örgütü. risorgimento'nun gerçekleşmesinde büyük pay sahibi olan örgüt, viyana kongresi'nde istediklerini elde edemeyen meşrutiyet yanlısı italyanların akınına uğramıştır. kilise karşıtı ve meşruti bir hükümet kurulmasını isteyen bu örgüt, zamanla silahlanmış ve italyan siyasi birliğini sağlamak isteyenlerin merkezi konumuna gelmiştir. risorgimento'nun liderlerinden giuseppe mazzini'nin de yolu bu cemiyetten geçse de silahlı yapılanma gerekçesini öne sürerek örgütten ayrılmış ve daha halkçı bir çizgide olan kendi carbonarisi giovine italia gizli cemiyetini kurmuştur. kuzey italya ve napoli'de sık sık ayaklanma çıkaran örgütün, papa'dan başka hesaba katmadıkları bir düşmanları daha vardı: avusturya. avusturya tarafından başarısızlığa uğratılan örgüt, hedeflerini tam olarak gerçekleştiremedi. artık ihtilalcilerin yeni merkezi mazzini'nin genç italyasıydı. örgüt sadece italya'da değil fransa'da da faaliyet göstermiştir. fransa'daki etkinlikleri için : marquis de la fayette

  peki 19. yüzyılın ortalarında avrupa'nın en hareketli zamanlarında fransa ve italya'da, kömürcülerin birbirleriyle yardımlaşması amacıyla kurulan, daha sonraları siyasi bir güç elde eden bu örgüt, aslında nasıl bir örgüttü? masonluk teşkilatlanmasında gördüğümüz gibi örgüte tekris töreniyle kabul ediliyor ve usta-çırak gibi derecelendirmeler bu örgütte de karşımıza çıkıyor. masonlukla ilişkilendirenler teşkilatlanmadaki benzerliklerden yola çıkıyor. özellikle albert pike'ın yazdığı öne sürülen mektupta dünyada üç dünya savaşı çıkarılacağından ve ilk savaşta* imparatorlukların yıkılıp, ulus devletlerin kurulacağından bahsediliyor. carbonari ve benzeri gizli yapılanmaların, özellikle carbonari'nin ittihat ve terakki cemiyeti ile ilişkilendirildiğini göz önünde bulundurursak imparatorlukların yıkılmasında ve ulusçuluk-liberalizm gibi ideolojilerin yerleşmesinde payı büyük. tüm bunlar tesadüf mü, deli saçması mı, yoksa yeni dünyanın temelleri mi? bu soruya cevap aradığımızda ise nesnellikten uzaklaşıp fanatizme yöneliyoruz. şu anda tek yapabildiğimiz verileri toplayıp, aralarındaki bağlantıları ortaya koymak. kim bilir, belki bu ve benzeri sorulara ilerde net cevaplar verebiliriz.
 • carbonari, 19. yüzyıl başlarında italya'da kurulan devrimci bir cemiyettir. "selanik, rumeli, istanbul'dan kafkasya, iran ve orta asya'da buhara'ya kadar uzanan bir alanda gizli siyasi cemiyerler mantar gibi çoğalır. 19. yüzyılda onlara esin kaynağı olan modeller fransız ve italyan masonluğuyla carboneria'dan alınmıştır... ıtalya'da masonluk ve carboneria birbirine çok yakındır ve bir çok carboneria lideri aynız zamanda mason olarak da tekris edilmiştir. bazıları 19. yüzyıl başında istanbul'da sürgünde yaşar. 1835'te bu kente yerleşen antonio lagoda, 1833'te meşhur carbonaro guiseppe mazzini tarafından yönetilen devrimci harekete katıldığına göre, herhalde onlardan biridir. yeni osmanlılar da bu gizli italyan örgütünü sahiplenirler. birçok carbonaro yazarı okumuşlardır ve hareketin tarihini de gayet iyi bilirler."
  "carbonneria fikirleri jön türkleri de etkilemiştir, ama bu etkilenme yeni osmanlılara kıyasla daha dolaylı bir biçimde gerçekleşmiştir. jön türk hareketinin liderlerinden ibrahim temo'nun, 1899'da brindisi ve napoli'de italyan masonları ve carbonarolarıyla temas ettiği söylenmektedir. bu kişinin hareket içindeki kimliği 1/1'dir, bu da onun carboneria'dan devralınmış sisteme göre, jön türkler gizli örgütünün birinci hücresinin birinci üyesi olduğunu gösterir."
  (thierry zarcone islamda sır ve gizli cemiyetler)