şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • reiner knizia'nın çıkardığı bir kutu oyunu
  bir şehir alanı kurup hırsızları çiftçileri ve şovalyeleri yerleştirip puan almaya çalışıyorsunuz.
  bunu yaparken başkalarının adamlarını berteraf etmeniz veya onlarla ortak olmanız mümkün.

  yola koyduğunuz adamlarınız hırsızlık yaparak yolun uzunluğuna, şehire koyduğunuz şovalyeleriniz şehrin büyüklüğüne, çiftçileriniz ise tarlasının komşu olduğu şehir sayısına göre puan alıyor.

  oyun 45 dakika falan sürüyor... kısa süresi kolay ve az sayıdaki kuralları sayesinde her kesime hitap edebilecek bir oyun. en güzel özelliklerinden biri de iki kişi ile de güzel güzel oynanabilmesi.

  oyunu kazanmak için hangi harita parçalarından ne sayıda var öğrenmek önem taşıyor. (ben olsam 10-15 parça fazladan koyup seçtirerek oyuna bir rastgelelik katmayı düşünebilirdim... bunu tecrübeli oyuncuların yeni oyuncularla oynadığı zaman siz de deneyebilirsiniz. 5 parçayı oyun dışı bırakmak uzmanların ezberini bozacaktır). adamlarınızın devinimini doğru yapmak gerektiği yerde adamsız kalmamak veya adamlara kıyamayıp atıl bırakmak oyunu kaybetmenize yol açar.
  gerilim genelde oyun sonuna kadar korunuyor.

  şansın ve stratejinin önemli olduğu çok neşeli ve keyifli bir oyun.

  not: koyduğunuz parçalarla rakibinizin varolmayan harita parçalarına ihtiyaç duymasını sağlar veya çiftçilerini hapsederseniz büyük avantaj elde edersiniz.
 • fransa'nin guneyinde yer alan bir kasaba. 50bin civari nufusuyla en buyuk gecim kaynagi turizmdir, cité denilen eski kalesi basariyla korunmus ve kaleicine yerlesmis dukkanlarin da bu butunlugu bozmasina izin verilmeyerek gelen turistlerde ortacag satosunu geziyormus izlenimi yaratilmistir. bu kale ayni zamanda ayni adi tasiyan alman kutu oyununa da isim babasi olmustur.
 • (bkz: katharlar)
 • minas tirith maketi gibi duran kasaba.kalenin içinde bir auberge de jeunesse mevcuttur , fiyatı makul oğlu makuldur ve değme 5 yıldızlı otelden daha büyük ruhi konfor sağlar.
 • kate mosse nin labyrinth isimli kitabinin gectigi kasaba. gidip gormek gerek.
 • güney fransa da sapasağlam ayakta bir ortaçağ kasabasını barındıran şehir. etrafı surlarla çevrili bu tarihi merkezdeki yapılar bugün çoğunlukla otel, restoran, hediyelik ıvır zıvırın satıldığı dükkanlar olarak kullanılıyor. burada bir de ortaçağa ait işkence aletlerinin sergilendiği müze var. yaz aylarında tıklım tıklım turist dolu olduğundan sonbaharda gitmek daha akıllıca olabilir buraya. interrailciler için yolunu buraya düşürmek çok kolay, trenle heryere yakın ve tarihi kent merkezine tren garından yürüyerek ulaşabilirsiniz. oraya doğru yürürken surlar içindeki kenti görünce insan kendini bi masalın içinde buluyor zaten. çocukken masal kitaplarında gördüğümüz illüstrasyonlardaki cadı şapkalı kuleler, taş surlar ve bulutlar içindeki şehirler burada canlanıyor.
 • eğer güney fransa'ya yolunuz düştüyse ve bir şehir gezmek için sadece 1 gününüz varsa gidilmesi gereken yerdir. güzeldir, hoştur lakin fazlası boğar. sıkılmaya başlandığında tgv ile 1,5 saat sonrası toulouse'a inilir.
 • toulouse'a arabayla 1 saattir, ortaçağdan kalma surları çok meşhurdur. surların etrafında her milletten insanı görmek mümkün olup, yerli halk daha çok turistlere bir şey satma derdinde olan esnaftan oluşur. fransa'daki görülesi yerlerden biridir.
 • mobil versiyonu da mevcut kutu oyunu. fingirdek lisa ve (bkz: çılgın bakire hürrem) tadında karakterleri var.