şükela:  tümü | bugün
  • 8 yıl sonra geldiğimiz nokta itibarıyla 8 yıl öncesini mumla aramaktayım.
    (bkz: #15980818)

malesef günde 15 kere dinlemek zorunda olduğum şarkıcı. evet kız babasıyım.

edit: @janis baby uyardi, hakikaten iple çekmek ve mumla aramak karışıp iple aramak olmuş.
  • sorry canım seda sayan did it first ahaha
  • tam bir varoş, türkiye’de yaşasa akp’li olup erdoğan’ın saray davetlerinde ejder meyveli smoothie içerdi.
  • içkinizi alın, ojelerinizi filan sürdüyseniz kurumasını beklemek için tam zamanı: feci gıybet var.

böyle rezillikleri ne kadar özlediğimi fark ettim.
    "ne dedin sen? ne dedin sen?" (bunu bilen liseli değildir.)

nicki minaj ve cardi b arasındaki gerilim zaten uzun süredir tırmanıyordu. şurada (#76010245), ikisinin feat yaptığı ilk (ve muhtemelen son) şarkı sırasında yaşananları nicki'nin röportajına dayandırarak özetlemiştim.

cardi b'nin bu denli fütursuz bir şekilde nicki'ye saldırması, sıradan bir kavga olabileceği gibi, yeni albümünün tanıtımı için de olabilir: zira, tipik amerikan kültürünün bir sonucu/ürünü olarak reality show'dan çıkma bu kadın, neyin rating getireceğini iyi biliyor.

şimdi, bu entry'yi nicki minaj başlığı yerine buraya yazmamın sebebi cardi hakkında biraz daha fazla bilgi vermek ve nicki'nin cardi hakkında söylediklerini daha iyi anlayabilmek.

striptiz kulüplerinde çalıştığını biliyorsunuz. o yüzden bu kısmı geçiyorum.
    ancak cardi, 2015 - 2016 ve 2016 - 2017 olmak üzere, love & hip hop: new york'un 6. ve 7. sezonlarında yer alıyor.
    7. sezon, 27 şubat 2017'de bitiyor.

cardi, 6. sezonun finaline doğru, ilk mixtape'i gangsta bitch music, vol. 1'ı yayınlıyor.
    benzer şekilde 7. sezonun bitmesine yakın, ocak ayında ikinci mixtape'i gangsta bitch music, vol. 2'yu yayınlıyor.
    6 ay gibi bir sürede iki mixtape yayınlamasından bodak yellow'da da bahsediyor. (bkz: #71177828)

2017'nin haziran ayında yayınlanan bodak yellow ile cardi b, billboard hot 100 birinciliği elde edince müzik dünyasında büyük yankı uyandırıyor. ki hakkını teslim edelim, cardi her ne kadar "yavaş" söylese de şarkının ritmi olağanüstü.

buraya kadar cardi'nin yükselişine odaklandık.
    gelelim nicki ile iplerin gerilmeye başladığı noktaya, motorsport'a.
    sanırım bundaki önemli etkenlerden biri, cardi'nin nicki'nin saç tasarımcısıyla çalışmaya başlaması: bu, profesyonel bir tercih olabilir, bu açıdan cardi'yi eleştirecek değilim: sonuçta herkes en iyi hizmeti almak isteyebilir.
    ancak aynı saç tasarımcısıyla çalışınca motorsport'un klip çekimlerinde cardi ve nicki aynı gün çekim yapamıyorlar. takdir edersiniz ki örneğin o klipte nicki'nin upuzun ve inanılmaz harika görünen pembe peruğunun uygulanması bile saatler almıştır. ki bunun makyajı vs'si var.

ancak şarkının yazım süreci de sıkıntılı geçmişe benziyor: çünkü, şarkıya ilk olarak nicki davet edilmiş ve kendi bölümünü yazarken migos cardi'yi de almak istemiş. nicki, bakın burası önemli, buna ok vermiş. tıpkı, cardi, billboard hot 100'da birinci olduğunda onu tebrik ettiği gibi.
    içinde nefret dolaşsa da nicki en azından yapması gerekeni yaparak tebrik etmeyi, "onu da şarkıya alalım mı?" dendiğinde "evet" demeyi biliyor.

bu sırada, şarkı yayınlandığında iki rapper'ın kendi bölümlerinde birbirine diss attığı, nicki'nin yazdığı bölümleri değiştirmesi sebebiyle eleştirildiği vs gibi laflar çıkıyor ve nicki bu süreçte kendisini pusuya düşürülmüş gibi hissediyor ve bildiğin ağlıyor.

sonraki dönemde ikisi de pek çok şarkıda yer alıyor. elbette cardi'nin başarı yakalayan şarkıları daha fazla, ancak (misal, rita ora'nın korkunç girls'ü gibi) listeye giremeyen feat.'leri olduğunu da hatırlatmak isterim.

nicki'nin ise görece "başarısız" bir dönem geçirdiğini söyleyebiliriz. ki bence bu, tamamen billboard'ın sahip olduğu görünmez yaş skalasından kaynaklanıyor. çünkü yaşınız 35'i geçtiğinde madonna da mariah carey de olsanız artık listeye şarkı sokmanız çok çok zor bir hale geliyor ve nicki minaj da o eşiği aşmak üzere. queen'in single'larının listelerde boy göstermede neden zorlandığını bu açıdan düşünmenizi de öneririm.
    bu konu hakkında biraz daha fazla detayı şurada yazmıştım: (bkz: #75961307)

geçmişte yaşananları biraz kısa kesmek durumunda kaldım, zira, her şeyi yazmak saatler alacak ve entry'nin boyu kilometrelere ulaşacak.

gelelim kavgaya:
    açıkça belli ki cardi oraya kavga etmeye gelmiş.
    bunu şuradan anladım.
    (bunu yazmaya utanıyorum ama amerika'nın belki de en leş sunucularından biri olan wendy williams'ın şovunu izledim. ahaha.)
    şu video'daki bölümü iyi dinleyin: lilliana vazquez ne diyor? üşenmedim ve sizler için çevirdim:

"ama benim fark ettiğim bir şey var. ben porto rikoluyum ve benim geldiğim yerde eğer küpe takıyorsanız ve birini alaşağı etmek üzereyseniz yapacağınız ilk şey ne olur?
    (seyirciler ve wendy: çıkarırsın!)
    aynen öyle kızlar! o küpeleri çıkarırsınız! plaza'dan çıkarken o * küpeleri takıyor mu?
    (seyirciler ve wendy: hayır!)
    benim teorime göre, o küpeleri çıkardı ve belki de ne yapacağını biliyordu. ama ne olursa olsun tam bir kargaşaydı!"

şurada cardi'nin mekana geldiğinde öküz büyüklüğündeki küpelerini görebilir, çıkarken de onların kulağında olmadığını fark edebilirsiniz.

bu bilgi cebimizde.

nicki'nin cardi'nin anneliği ve çocuğu hakkında konuştuğu iddiası.
    olayın çıkış noktası, nicki'nin like'ladığı bir tweet'ten kaynaklanıyor olabilir.

yani nicki, direkt olarak konu hakkında konuşmamış.
    like'ladığı tweet'i de yazayım:
    cardi b, kodak black olarak bilinen ve bodak yellow'un yazarlarından biri olan kodak'ın serbest bırakılmasının ardından "hoş geldin kodak" diye tweet atıyor.
    bunun üzerine, bir başkası, cardi’yi kastederek "bir kız çocuğu annesi olarak bir tecavüzcüye gönderdiği mesajı üzüntü verici ve rahatsız edici buldum." diyor.

(burada maalesef bir parantez açmak gerekiyor kodak black için: 97 doğumlu bu piç, treasure city, florence'te şubat 2016'da sergilediği performans sonrasında bir kadını otele götürüyor ve "kendisine engel olamadığı" için kadının elbiselerini yırtıyor, defalarca ısırıyor ve yardım çığlıkları atarken kadına tecavüz ediyor." kaynak wikipedia.)

nicki'nin bu tweet'i beğenmesi, cardi'nin "anneliğime ve çocuğuma laf edemezsin" noktasına gelmesine sebep olmuş. muş. bullshit.

nicki cardi'nin elbisesine basmışmış gibi iddialar da tam bir deli saçması, pek çok yerde ikilinin o akşam yan yana gelmediği ısrarla belirtiliyor. cardi'nin alnındaki şişlik, nicki'nin korumalarınca yapılmış.
    olay sonrasında ne nicki ne de cardi şikayetçi oldu, belirtme gereği duydum.

olay sonrasında cardi açıklama yaptı ancak nicki konuşmadı. ancak o akşamki şu paylaşımı beni çok güldürdü. cardi'nin şişen alnına karşın kendi zarar görmemiş yüzünün özellikle de aynı bölümünü, üstelik göz kırparak paylaşması olağanüstüydü.

ve günler sonra apple music iş birliği kapsamında yayınlanan queen radio'da konu hakkında konuştu nicki.
    öne çıkanlar şunlar oldu:
    nicki, kimsenin ebeveynliği ve çocuğu hakkında konuşmadığını söyledi.
    cardi'nin ölen çocuğu için "maymun" dediği kadın canlı yayına bağlandı.
    nicki, cardi'nin koyu tenli kadınlar için "hamam böceği" dediğini söyledi.
    nicki, cardi'nin şarkısını yayınlatmak için dj'yle yattığını söyledi.

özet: ben bu olayda nicki'nin tarafındayım minnoşlar.
  • amerikan kulturunun geldigi son nokta. queensin varos arka sokaklarinda bi boka benzemeyen vucuduyla striptiz yaparak gecinen bir dominikken sosyal medyada bi sekilde patlayarak simdi her gun tvlerde gastelerde. cidden her sey boka sariyor. sisteme reset atma zamani geldi de coktan geciyor.
  • bugün kızını kucağına almış olan rapçi.
    kızının ismini kulture kiari cephus koymuş. böyle çok normal olmuş kurretulayn matur falan koysaydınız keşke.
  • o kadar varoş bir tip ki nicki minaj bunun yanında york düşesi gibi kalıyor.

varoşluğunu geçtim, rap yapmayı da bilmiyor, öğürüyor resmen.
  • kendisi hakkında bomba bir gerçek ; ünlü olmadan önce çalıştığı marketin sahibi türkmüş ve ona " güzel bir vücüdun var, sana söylüyorum caddenin karşısında çalışman gerek. çok para kazanıyorlar. oradaki kızlara benziyorsun." demiş. bizim türkün kastettiği yer ise striptiz club :) sonra oradan keşfediliyor falan bişiler oluyor.
    buyrun link : https://www.youtube.com/watch?v=3kc0xuvmtei
  • garip bir şekilde savunulmaya çalışılan gaspçı ve hırsız. çok yakın zamanda oto teyp çalma anılarını anlatmasını bekliyorum.
  • vma’de beklediğim gerilimi nyfw’de vermiş rapçi. kaşı gözü falan rezalet olmuş sjdjskdkdl. bu kavgada nickiciyim çünkü elinden tuttu, onu tebrik etti, düet yaptı ama karşılaştığı tek şey nankörlük oldu. nankör tipleri sevmeyiz bebeyim shdjsjdkdk.