şükela:  tümü | bugün
  • j.k rowling'in robert galbraith mahlasını kullanarak yazdığı cormoran strike serisinin 3. kitabı.
    2015 sonbaharında raflardaki yerini alacakmış.
    http://robert-galbraith.com/career-of-evil/
  • 20 ekim 2015'de raflardaki yerini alacak 3. cormoran strike romanı. ama allah aşkına 20 ekimden önce şu tanıtım yazısını bir oku:

"when a mysterious package is delivered to robin ellacott, she is horrified to discover that it contains a woman’s severed leg.

her boss, private detective cormoran strike, is less surprised but no less alarmed. there are four people from his past who he thinks could be responsible – and strike knows that any one of them is capable of sustained and unspeakable brutality.

with the police focusing on the one suspect strike is increasingly sure is not the perpetrator, he and robin take matters into their own hands, and delve into the dark and twisted worlds of the other three men. but as more horrendous acts occur, time is running out for the two of them…"

bu ne ya? daha iki kitap önce laylaylom tadında, maken kızlarla takıldığımız, cinayet/intihar iddialarına rağmen eğlenmeyi bildiğimiz tatlı dedektif romanlarıydı cormoran strike serisi. rowling kitap serisi yazmaya koyulunca her kitaba artan dozlarda karanlık ögeler koymadan edemiyor belli ki. üçüncü kitap bile böyle olacaksa cormoran'ın yedinci kitabından korkarım ben...

şaka bir yana heyecanla beklediğim bir kitap, kendini zevkle okutacağına şüphem yok.
  • fonda blue oyster cult, satır aralarında yer yer bildik, yer yer de sıra dışı kıvrak dokunuşlarla, okumalara doyulamayan bir kitap oldu benim için j. k. rowling'in robert galbraith mahlası ile yayınlanan career of evilı.

rowling'in kalemindeki lezzet, araştırmacı kişiliğiyle birleşince ortaya zaten hep kaliteli işler çıkıyor ama
    subjektif bir bakışla, özellikle de antisosyal, narsisist, manipülatif kişiliklerin yapı taşlarıyla haşır neşir olduğum, belirteçlerini, uyarı sinyallerini, motivasyonlarını, kaynaklarını vs. araştırdığım bir dönemin üstüne okuduğumdan olacak ki; cila misali oldu, iyi geldi ve haddinden fazla da etkiledi bu kitap beni.

baş karakterlerin arasındaki nefis dinamik serinin üçüncü kitabında da aynen devam etmekte ve bu depresif konuları katlanılabilir kılmakta diyerek ve kitabı bitirir bitirmez özlediğim karakterlere dair bir gıdım spoiler vererek sonlandırmak istiyorum bu reklam kokmasını engelleyemediğim yazımı.

--- spoiler ---
    robin: abused people cling to their abusers, don’t they? they’ve been brainwashed to believe there’s no alternative"
    cormoran (iç ses): i was the bloody alternative, standing there, right in front of her!
    --- spoiler ---

career of evil, güzel bir kitap ve de güzel bir şarkı efendim; okuyunuz ve de dinleyiniz.
    "you're mine for the taking"

ayrıca;
    (bkz: the cuckoo's calling/@iz)
    (bkz: the silkworm/@iz)
  • türkiye'de öksüz kalmış olan j. k. rowling eseri. kitap 21 ekim 2015'te satışa çıkmıştı; 2016 şubat ayına girdik daha haber yok... tabii şimdi yazar rowling olduğu için telif hakkı vs. sebebiyle belki telif satın alımı ve çevrimi uzun sürüyordur, ancak pegasus yayınları'nın web sayfasında da konuyla ilgili hiçbir bilgi yok - ki önceki iki kitabı da pegasus yayınları çevirmişti.

illâ dan brown romanı gibi çok beklenen bir eser mi olması gerekiyor, çevirisinin 1-2 ayda yapılıp raflarda yerini alması için? şikâyetim yayınevine değil, bu şekilde yürütülen politikalara ve telif haklarına. baharda dayanamayıp torrent'ten pdf'ini indirerek okuyacağım bu gidişle...
  • kızım bu memleket iyice cahil cühela cingen memleketi gibi oldu hah. bir türlü hiç bir kitap türkçe'ye çevrilmiyor arkadaş. yani elalem bunu teeee ekimde okudu. olmuş sana haziran bir yıl olacak neredeyse. çevrilmedi, çevrilmediği gibi bilgi de yok nolacağına dair.
    craig russell falan alır okurduk yahu bir iki ay içinde. yani polisiye başlığına yazıyorum ama sinirim geçmiyor gelip bir de burda sektireyim dedim.
    çevirmeyin anacım çevirmeyin. bana allah de ötesini bırak filan okuruz polisye gerilim okurları olarak.
  • bu ay itibarıyla 10 ay olmuş olacak bu kitap çıkalı ve -hâlâ- çevrilmeyeli. pegasus yayınları'ndan ümidi kestim zaten. ya guguk kuşu'ndan, ya da ipekböceği'nden yeteri kadar satış elde edemediler galiba, kitapların telif hakkı da yüksek olabilir, harcanan, kazanılanı karşılamıyor olabilir. ama ne kitaplar türkçeye çevriliyor, şuna da el atan bir yayınevi çıksın artık. vakitsizlikten ingilizcesini okuyamamıştım, ciddi ciddi oturup ingilizce hâlini okuyacağım bu gidişle.
  • aptalca bir durum var... pegasus yayınları serinin haklarını almış ama yayınlamıyor...
    niyeyse...
  • bir senedir öksüz kalan roman. yky bari el atsa da çevirse şu kitabı, j. k. rowling'in yazdığı kitap diye lanse etseler (veya "harry potter'ın yazarından" deseler) yine satar. vakitsizlikten hâlâ ingilizcesini okuyamadım, bir de insanın kendini kaptırabilmesi lazım.

(bkz: türkçe çeviri şart)
  • pegasus yayinlari'ndan kemal kucukgedik'in kayiprihtim'daki mesajina gore, turkce cevirisini "yil sonuna dogru ama istanbul kitap fuari'ndan once" okuyabilmemiz icin calisiliyormus.
  • kemal küçükgedik'in müjdesiyle rahatlatan roman. bu sene bitmeden yani 2017 içinde çıkmış olacak. ne oldu da (telif hakkı [kuvvetle muhtemel], çeviri takvimi vb.) bu kadar uzun (2 yıl!) sürdü anlamış değilim; fakat gelecek olması bile iyi haber. (bkz: sayılı gün çabuk geçer) umarım rowling'in galbraith takma adıyla yazacağı yeni romanı çıktıktan sonra da bu kadar geç çevrilmez. yine de yayınevine saygımız var (bkz: geç olsun da güç olmasın).