şükela:  tümü | bugün
  • normandiya cikarmasi sirasinda muttefiklerin kilit hedeflerinden biri olan fransiz kasabasi. ayni isimli band of brothers episode'u (#3) da kasabanin alini$ini anlatir.

ayni zamanda mp_carentan olarak gecen bir call of duty multiplayer mapidir.
  • call of duty'nin en harika haritası.
  • normandiya çıkarması sonrası almanların 6.paraşütcü alayı tarafından savunulan ve amerikan paraşütcüleriyle efsane çatışmalara sahne olan şehir.daha sonradan 2. ve 17.ss-panzer tümenleri tarafından karşı saldırılara sahne olmuştur.
  • call of duty deki en kucuk haritalardan biri. oyle ki iki binadan girip digerinden ciktiginizda haritanin diger ucuna gecmis oluyorsunuz. penceredeki makinali tufegin basinda durmayin cok fazla. oradaki adamlarin omru kisa oluyor.
    en iyisi makinali tufegin tam arkasindaki duvar dibinde diz cokmus olarak beklemektir.
    hem pencereden girenleri indirebiliyorsunuz hem odaya girip direk makinalinin basina gecen sazanlari avliyorsunuz. odaya el bombasi atilmadikca bolca adam vurabilirsiniz.
  • band of brothers'ın en etkileyici sahnelerinden birini barından bölümün adı.

(bkz: edelweiss/@akincibeyi)
  • aynı zamanda sanctuary üçüncü sezon on sekizinci bölümünün adı.
  • band of brothers izlerken farkettim ki oyundaki ile dizideki bölüm aynı yer. yani cod bildiğin band of brothers'tan esinlenmiş. binaların yerleri hatta binaların hasarları bile aynı. az önce farkettim bunu içim bir tuhaf oldu.
  • band of brothers dizisinin 3. bölümünün geçtiği kasabadır. birçok irili ufaklı savaş müzeleri mevcut. ayrıca, yol tarifi almak için şehri sorarken bizi bir türlü anlamayan fransızlardan bu sehrin telaffuzunun ‘’keğonto’’ olduğunu öğrenmiştim!
  • penceredeki ağır makinalıda sürekli durmayıp ancak arada bir durup, sonra da diğer pencereleri ve merdivenleri kontrol ederek bir sürü adam indirebilirsiniz, tabi o esnada milletin de size etmediği küfür kalmıyor o ayrı konu.