şükela:  tümü | bugün
 • alaturka muzikte do notasi.
 • cargah, donanimsiz temel dizedir,yani do-re-mi-... seklinde giden. bu dize ayrica klasik turk musikisinde bir makamdir, acemasiran, mahur bu makamdan turemislerdir. nedense eski bir batil inanca gore bu makam ugursuz addedilmistir, dolayisiyle pek eser yoktur bu makamdan. coskulu bir tonu vardir.
 • bu makam hz muhammed'in kuran okuduğu makamdır. peygamber'e hürmeten bu makamda beste pek yapılmamıştır. sanıldığı gibi uğursuz değildir. osmanlı ahlakının peygamber sevgisinin zirvesinde bir örnektir. nakil, bekir sıtkı sezgin'in itü konservatuarında verdiği derslerde öğrencilerle paylaştığı bilgilerdendir.
  osmanlı döneminde yazılmış edvar ve musiki kitaplarında da bu konuda bilgilere rastlanabilir.
 • türk musikisinin 1 numaralı basit makamı ve anadizisidir. çargah beşlisinin tiz tarafına bir çargah dörtlüsü katılmasıyla meydana gelmiştir. durağı kaba, çargah ve güçlüsü rast perdeleridir. orta sekizlideki sesleri; kaba çargah, yegah, hüseyni-aşiran, acem-aşiran, rast, dügah, puselik, çargahdır. bu şekilde hiçbir arızası yoktur. makam çıkıcı olarak seyreder. niseb-i şerife sayısı 9, yani tamdır.
 • gerçek çargah makamı arel'in batıdaki do majör özentisi olarak dizisini ana dizi olarak kabul ettiği makam olmayıp güçlüsünde karar veren saba makamı veya do üzeri zirgüleli hicaz dizisini kullanan makamdır. görüleceği üzere yedeni buselik değil segah perdesidir.
 • 16-09-2007 popstar alaturka'da, bülent ersoy'un açıklamalarına göre; "hz. muhammed'in * terennüm buyurduğu makammış. ve bu yüzden eskiler hürmeten bu makamda bir şey bestelememeye gayret ederlermiş".

  ilk kez duyduğum bu şeyi, aslını buluncaya kadar, bir mim koymak ben...
 • arel-ezgi sistemi sayesinde aslıyla hiç âlâkası olmayan uydurma ve batı müziği yalakası bir do majör dizisine indirgenmeden evvel, sabâyı andıran ve de çargah perdesi üzerinde hicâz çeşnili bir makamdır, 18.yy'den itibâren yavaş yavaş terkedilmiştir. arel-ezgi sistemi ile çargahla hiç uyuşmayan bir diziye kalkıp " bu çargah dizisidir bu da çargah makamıdır! "gibi, zikretmenin ancak esaslı cahil cesareti gerektirdiği bir lafla geçmişle bağları koparılmış, belki de bir tepki olarak da kimi bestekârlarca 20.yy'de yeniden diriltilmeye çalışılmıştır (bkz: cinuçen tanrıkorur). bu makamın maymunca bir taklit ile evrilip çevrilmeden evvelki en güzel en nadide örneği için elbetteki (bkz: çargah mevlevi ayini)
 • "hazreti peygamber kur'an'ı bu makamla okumuş derler. o yüzden çargah bir oyun havası çalan ya da bu makamda dünyevi bir beste bağlayan kişi çarpılırmış güya."
  (bkz: suskunlar)
 • ney'de ilk iki perde ve 5. perdenin kapatılmasıyla pes üflenerek elde edilen sestir.

  (bkz: do)
 • bu makam aynen saba makamı seslerine ve seyrine sahiptir. tek fark karar seside ikincil durak perdeside çargah perdesidir. ağır yapısı ve dar ses aralıkları nedeniyle bütün mevlevi ayinleri bu makamda yazılır. seyri, çıkıcı veya inici-çıkıcıdır.

  (bkz: saba)