şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlığın tan hali, (bkz: cargill şeker piyasası mevcut durum ve talepler raporu) olacaktı ama cargill karakter sınırlamasına takıldı.

  kaynak: cargill şeker piyasası mevcut durum ve talepler raporu

  bahsi geçen rapordan sonra (bkz: 14 şeker fabrikasının satışa çıkarılması) sağlanmıştır. abd ile ilişkiler böyleyken 70 ülkede faaliyet gösteren bu abd'li şirketin ülkemiz tarım sektörünün can damarını kesmesine nasıl göz yumuluyor anlamıyorum. işin ekonomik boyutunu geçtim, talepler kısmında belirtilen nbş kotasının kaldırılması ile tamamlanacak süreçte halk sağlığı nasıl hiçe sayılıyor?

  sanırım hepimizi daha hastalıklı günler bekliyor. yediğiniz hiçbir şey, yediğinizi sandığınız şey değil. daha kanserli ve iktidarsız günler için, bu özelleştirmeyi ve nişasta bazlı şeker kotasını kaldırmayı isteyin, istetin. hepimize geçmiş olsun, zira mısırı köküne kadar soktular bir tarafımıza.
 • cargill nedir, hangi amaca hizmet eder sorusunun cevabı için: (bkz: #74353763)

  (bkz: nişasta bazlı şeker raporu ve olası sonuçlar)

  ayrıca şeker fabrikası arazileri için öngörülen gelecek aşağıdaki gibidir.

  (bkz: şeker fabrikası arazisine konut yapılması)
 • şeker fabrikalarının peşkeş çekilmesinin ardındaki iğrenç oluşum.

  haberi için şuradan
 • bu amerikalıların kendi çıkarları için yapmayacağı hiçbirşey yok bunu zaten biliyoruz. esasen davranış mantığı açısından da yaptıkları tutarlı, ancak;

  ülkeyi yöneten kimseler neden türk halkının çıkarını korumak yerine bunlara hizmet ediyor?
  halk kendi çıkarlarını korumayan yöneticileri neden iktidarda tutmaya devam ediyor?
  sorulması gereken asıl sorular bunlar. bu coğrafyada yeteri kadar vakit geçiren veya içinde bulunduğu durumu anlamaya çalışan biri için söz konusu haber şaşırtmıyor. çünkü geçtiğimiz 70 yıldan beri aktörler değişiyor ancak halkın soyulması değişmiyor.
 • cargill ve türevi şirketler bir ülke için terör örgütleri kadar tehlikelidir. ve bu ülkenin hükümeti tarım politikalarında sadece bu firmaya çalışmaktadır.
 • "cargill'in raporuna göre, kotaların tamamen kaldırılıp şeker fabrikalarının özelleştirilmesi halinde, halen 980 bin ton kapasiteye sahip türkiye'deki nişasta bazlı şeker (nbş) üretimi 700 bin ton artarak 2023 yılında 1 milyon 590 bine yükselecek. sağlık kurulu raporunda kısırlıktan kansere kadar bir çok alanda insan sağlığına zararlı olduğu belirtilen nbş, kota engeli nedeniyle bugün 260 bin ton civarında üretiliyor. bu da toplam şeker üretiminin yaklaşık yüzde 10'una karşılık geliyor. cargill'in önerisinin gerçekleşmesi, yani kotaların serbest bırakılıp pancar şekeri fabrikalarının özelleştirmesi halinde ise pancar şekeri üretimi 2.82 milyon tondan 3.28 milyon tona çıkacak, ancak nbş'nin pancar şekerine oranı yüzde 15'ten yüzde 48.5'e yükselecek. dolayısıyla nbş, türkiye şeker pazarının yaklaşık yarısını ele geçirmiş olacak."

  http://www.sozcu.com.tr/…runa-sozcu-ulasti-2257351/
 • şeker yiyenler düşünsünler
 • okumadan ölmeyin: (bkz: #74839352)