şükela:  tümü | bugün soru sor
 • selim kotil'e ait bir teori.

  https://www.youtube.com/watch?v=9vvjmin4kro

  başarısız olacağını söylüyor. tabii ki cezasını yine biz çekeceğiz.
 • artık iyice mantıklı gelmeye başladı bu teori. dün geceki yükselişe rağmen merkez bankası'nın ölü taklidi yapması, rte'nin bugün atarlı konuşması, berat'ın yeni ekonomi modelinin bomboş çıkması ve hatta cari açığı azaltmak için "vergileri arttıracağız" demesi, iphone örneği vermesi resmen göz yummanın kanıtları.

  hatta komplonun bokunu çıkarırsak trump'ın çin'e aldığı tavır ve türkiye'deki kurların yükselişiyle düşük maliyetli üretim fırsatı doğması acaba çin'e bir gözdağı olabilir mi diye düşünmüyor değilim. nerede okudum hatırlamıyorum ama aylar önce "abd, çin'in yerine türkiye'yi düşünüyor" temalı bir yazı okumuştum. burada bile okumuş olabilirim. bu sebeple belki de trump'ın rahibi istemesi bu tiyatronun bir parçasıdır. kur artışına uydurulan kılıftır. danışıklı dövüştür. belki de.
 • ülkenin büyüme endeksi tamamen borçlanma üzerine inşa edildiği için bu göz yumma eylemi yeterli bir verim sağlamayacaktır.

  ülkede para kalmadı. devlet, para kalmadığı için betonlaşmada bile yap işlet devret modelini benimsedi.

  bütün yap-işlet-devret modelleri tahmini rakamlara bağlı olduğu için, yani örneğin bir yoldan yıllık geçecek araç miktarı tahmin edildiği için, hazineye yine bir külfeti var.

  türkiye cumhuriyeti çok zor bir sürece girmiştir. artık bundan sonra hükümetin gereksiz yere örtülü ödenekleri düzene girmelidir ama ben yinede düzen olacağını düşünmüyorum.
 • o soylediginiz hammadeyi ve enerjiyi kendi kaynaklarinizdan cikardiginizda gecerli olur. uretim yapacak malzemeyi disardan dolarla aliyorsaniz, cari aciginiz azalmaz tam aksine buyuk patlak verir.
 • türkiyede işe yaramaz. nedenine gelince;

  bizde tüketim malları ithalatı, toplam ithalat içinde az bir yer kaplar. yani daha az insan iphone alsa bile zaten o kalemin kapladığı hacim küçük. bizde asıl ithalat kalemi enerji, yarı mamuller ve hammade. yani üretim ve ihracat yapabilmek için ithalat yapmak zorundayız.

  ha döviz aşırı yükselir ve maliyetler aşırı artarsa elbette ithalat doğal olarak azalacaktır ama bu üretim pahasına olur. daha az üretim, ihracatta ve istihdamda azalmaya sebep olur, yani ekonomi küçülür.