1. finanse edilebildigi surece ve hele dalgali kur rejiminde bulunuluyorsa cok sorun cikarmayabilecek ekonomik gosterge... buyume, diger ulklerin buyumesi, doviz kurlari, diger ulkelerin fiyat indekslerine bagli olan degisken... bir donem acik veriliyorsa, ve ulke dalgali kurdaysa, ithalat talebiyle birlikte doviz talebinin artmasi ve yerli para cinsinden dis ulke mal ve servislerinin pahalilasmasi sonucu giderek daralmasi beklenen gosterge... sabit ya da turevi bir kur rejimindeyseniz patlama olasiligi yuksektir ama...
  2. kimi iktisatçılarımızın fantaziden fantaziye koşarak sebebini gümrük birliğine bile bağlamaya başladığı ekonomik durumdur. şu sıralar türkiye'de kritik kabul edilen seviyeye (%4.8) yaklaşmakta olduğundan olumsuz bir gösterge olarak görülse de herhangi bir krize yol açıp açmayacağı bir tez konusudur, "götümüze girecek" demekle olmaz.
    giderilmesi için kısa vadeli önlemler yerine yapısal çözümlere gidilmesi gerekmektedir; ithalatı belli bir seviyede tutup ihracatı arttırmak ne kadar zor olursa olsun yapılması gerekendir.
  3. cari acıgın gsmh ye oranının haricinde ithalatın ihracata oranıda hesaba katılmalıdır kriz tellallıgı yapmak icin.
  4. bu sene 20 milyar dolar'a ulaşması beklenen, imf hedefine göre ise 15 milyar'ı geçmemesi gereken açık.
  5. senelerce stadyumlarda oldugunu sandigim şey. eski açık, yeni açık. cari açık.
    değilmiş. farklıymış.