• carl czerny, 1800 lerde yaşamış olması muhtemel, hiç tereddütsüz avusturyalı besteci. kafasını piyano etüdlerine yormuş gibi. ama tabiki bu etüdler kafa yorarak ortaya çıkmamalı, daha derinlerden ses vermeli. evet. o zaman bu totaliter düzene sahip etüdler serisini ortaya koyamaz, zaman zaman işkence metodlarının arasında adı karşımıza çıkmazdı. paralel bir sevcik vakası.
 • (bkz: czerny)
 • etütleri dışında pek de bir numarası olmayan besteci...
  piyanoda teknik olarak gelişmek için 100 czerny ile başlanır. 30, 40, 50, 100 czernyler hatmedilir, sonra chopin etütlere geçirilir ve rahat bir nefes hiç alınmaz...
  czerny etütleri, teknik geliştirmek haricinde çalınmayan, hiçbir konser programında yer almayan sıkıcı etütlerdir.
 • çocukluk kabusu.
 • seriler halinde piyano ogrencilerinin gotune giren kitaplar silsilesinin yaraticisi adam, beethovenin ogrencisi olmustur zamaninda, hem de cok parlak bir ogrencisi olmustur*. lakin, metodlarini calmasi kelimenin tam anlamiyla iskencedir, masumane bir sekilde czerny 100e baslayan ogrenci, czerny 50yi bitirdiginde seri katil olarak donanmaya hazir hale gelecektir. soyle ki*:

  czerny 100: [cicegi burnunda] icim icime sigmiyor.!
  czerny 30: [novice] havada bulut yok, bu ne dumandir...
  czerny 40: [upper intermediate] donulmez aksamin ufkundayim, vakit cok gec...
  czerny 50: [kasarlanmis] allah'im, neydi gunahim...!
 • etudleri disinda hicbir bestesi olmayan psikopat adam.

  gun dogunca gelen edit: bir de egzersizleri varmis bu sahsiyetin; 40 egzersiz. hanon tarzi sinir bozucu, parmak guclendirici egzersizler. bunu da eklemeyi borc bildim.
 • piyanistleri ortaokul yılları boyunca "ne zaman biticek bu işkence" diye bunalıma sokan, okula geldiğiniz her sabah mutlaka bir küçüğün biryerlerde metronomla çalıştığı etüdleriyle kabusumuz olmuş besteci. bir zamanlar "50. etüd de bittiğinde okulu bayrakla turlayacağım" diye yeminler etmemize sebep olmuştur.
 • czerny, carl (1791-1857): 19.yy en büyük piyanist ve öğretmenlerinden biridir. önce babası viyana'lı piyanist wenzel czerny'den eğitim almış, sonra beethoven ve emmanuel bachtan dersler almıştır. frans lisztin öğretmenliğini yapmış ve en büyük piyano virtüözünü yetiştirmiştir. piyano eğitimi ile ilgili çok önemli ve değerli eserleri bugün hala çalınmaktadır. bunların en önemlileri: "büyük piano okulu" op.500, "40 gündelik çalışma" op.337, "legato ve stacato okulu" op.335, "virtüöz okulu" op.365`dir.
 • piyano öğrenen çocukların kâbusu, gençlerin en sıkıntılı anıdır czerny... birkaç senelik bir piyano eğitiminden sonra, klasik gündelik çalışmanın değişmez parçasıdır... önce hanon çalınır, şöyle dört oktav önce yukarı sonra aşağı 12 majör gam ve arpej, sonra bağlı melodik ve armonik minör gamlar ve minör arpejler... artık allah ne verdiyse, veya hoca ne verdiyse, hanon etüdlerin de üzerinden geçilir... yarım saati bulur bu parmak işkencesi... sonra czerny gelir, matematiksel armoni kurallarına uymanın dışında herhangi bir melodik estetiğe sahip olmayan iki etüd muhakkak ki vardır menüde... önce sağ ele koltuk çıkar sol el, sonra sağ el akor basar, sol el yukarı aşağı dolaşır da dolaşır... hali kaldıysa adamın sonra mozart sonat, schumann, ne bileyim, brahms, bach, beethoven, chopin falan çalar... ders zamanı geldiğinde ise hoca yine başlatır hanon'dan, czerny ile devam eder... itiraz falan da kabul etmez... sonunda bir gün eehh eytera bea diyecektir ama öğrencisi... sonra da kendini bambaşka müziklere verecektir... czerny ise tozlu alt raflarda yerini alacaktır... ta ki sol frame'de belirip 70 li yıllari ve yetmişlerde çocuk olmayı* hatırlatana dek...

  ama öte yandan o etüdler, eksersizler sayesinde kazanılanların değeri çekilen ıstıraba değer... evet, evet, kesinlikle değer...
 • adı 'çerni' diye okunan ve piyano öğrencilerinin yıllarca rüyalarına giren öcü etüt besteci.
hesabın var mı? giriş yap