şükela:  tümü | bugün
 • eşzamanlılık diye bir kavramı olan psikiyatr. buna göre biri öznel, diğeri nesnel, yani fiziksel dünyada meydana gelen iki olayın birbirine denk düşmesi kastediliyormuş. çalışmalarından birinde bir hastanın rüyasını anlatmış jung; hasta, eski mısırlıların kutsal saydığı bokböceğini görmüş rüyasında, uyandığında bir de bakmış ki camda bir böcek, sanki içeri girmek ister gibi uçup duruyor.

  işin ilginç yanı, ben jung'un mistisizmiyle ilgili bu satırları, irvin d. yalom'un, "lying on the couch" kitabından okuduktan hemen sonra sözlükte jung'un başlığına rastlamış olmamdır. harbiden bi' tuhaf oldum.
 • transformal psikolojinin batıda temellerini atmış, ibn-i arabi ve mevlana'nın eserlerinde yeralan sembolik anlatımları kendi dilinde ve renginde tekrarlarken bir de bakmışki psikoterapi'nin temelleri bizim evliyaların köküne kurulmuş. kaç kere diycem mesnevi okumadan yaşam koçu olmayın diye... jung da diyor.
 • mr. transformal psikoloji - sembol adam
 • psikolojiye gönül salan her insan evladı ya annesini ya da babasını kurtarmak ister aslında demişti değerli bir insan (bkz: göksel karabayır) jung da annesini kurtarmak istedi ve (bkz: kollektif bilinçaltı) kuramı ile kendi annesi değil ama bazı annelere umut ışığı oldu.
 • kimse yazmamış hayret;

  "açı doyurduğumda, hakareti affettiğimde, düşmanımı sevdiğimde...bunlar güzel erdemler...fakat ya dilencilerin en fakirinin ve suçluların en gaddarının kendi içimde olduğunu görürsem! ya şefkatime en muhtaç kişinin ve en azılı düşmanımın kendim olduğunu farkedersem! o zaman ne olacak?"

  sözü ile beni benden alan düşünce adamı.
 • burjuvanin onde gideni olmasi, karisinin parasiyla hayatta kalmis olmasi onemli olmasa da freud'un sag elinin tirnagi olamayacagi asikar oldugu an ozunu ve emellerini yitimis adamceyiz. freud buna sahane bir posta koymus, zira kendisi(jungcan) bir cok ilkeye karsi gelmis(gelmemisce freud'a ahkam kesmis)... ben yargilamam, ama farkli sinif ve ideologilerde bilim insanlarinin bilim asklarina katkida bulunmus bir insan.... freud'un onemli hedeflerinden birini unutmustur ve o da sudur: insanlari varolmayan bir hikaye(inanc, deluzyon) yerine baska bir hikayeye inandirmaya calismak suctur...din ve mistisizimle alakali bu duzlemde bir cumulu vardir... yung'un sevdicegi sabina'ya sarfetmistir...
 • isviçre tıp ve metafiziği bünyesinde toplamış bi tıpçı.. doktor.. psikiyatr..

  bi tek bende mi böyle bilmiyorum ama, jung bütün o sıkıcı akademisyenler arasında, farelerin nörotransmitter konsantrasyonlarının labratuarların yayınların arasında, acaip tatlı geliyor.. o yüzden doktor diyerek kendi çapımda adamcağızın ağırlığına katkıda bulunmak istedim..

  jung ve freud benim için vitrine koymalık kitaplarda adı geçen, entelektüel olma gayesindeki gençlerin masalarına meze olan adamlardan ötesi.. gerçekten öyleler.. benim için freud ne kadar gerçekçi ve katıysa jung, freudun acı gerçeklerinin üstüne yenmiş dondurmalı sütlaç gibi..

  jung kollektif bilinçaltı diyo ya, işte o an bütün yalnızlığım gidiveriyo.. "evet lan, yalnız değilim. hepimiz aynı boktanlığın içinde, aynı konjenital acılarla yaşamaya çabalıyoruz" diyorum kendi kendime.. insan o kadar dengesiz bi canlı türü ki, biricik olmak isterken , tek olmayı da kaldıramayacak kadar korkak..

  freud ne zaman, 0-6 yaş arası fiksasyonlara ve bunların muhtemel komplekslerine takılsa, jung ordan çıkıp "o kadar da kötü değil lan, babanı öldürmek istemiceksin anneni sikti diye raat ol, bunların hepsi aslında kaderin işi " diyo..

  ne freud ne jung psikiyatrist değiller işin şakası bi yana.. psikiyatrinin en baba konularını oluşturan şizofreni, kişilik bölünmeleri, bipolar kişilik bozukluğu, alzheimer vs. gibi tıbbi konulara dalmadan, insanın kendini tanımasının yollarını aramışlar yalnızca..

  freud mesela tıbbıyede adı geçen birisi değildir.. jung desen bilimcamiasında kaale bile almazlar adamı maalesef.. ikisi de, populer kültürün nemalandığı adamlar..

  freud onlarca kere ameliyat olmuş mesela gırtlak kanseri olduğu için, morfin alışkanlığı ordan yadigarmış, jung afrikada ilkel kabileleri incelemiş onların dillerini bile öğrenmiş.. kimse bilir mi bu yönlerini? hayır..

  freud seksomanyak bi analist, jung ise onunla kavga eden bi öğrenci.. kimsenin işine gelmiyo çünkü derinlemesine düşünmeye..

  freud dünyada en yanlış anlaşılan adam olmaya aday acılı bi hayat geçirmiş bir adam.. jung ise insan denen canlının zihninin karmaşıklığını çözemememiş topu, metafiziks el öğelere atmış ve somut gerçeklerin dünyası akademide itibar kaybetmiş bi adam..

  rüyalar, totemler, divanlar, bayan z.ler, kompleksler ve elde var yine kocaman bir sıfır..
 • okunası kuramcıdır. medya çalışmalarında sık sık adına rastlanır.
 • philip k. dick adlı tapılası kurgu yazarı üstünde çok etkisi olduğunu düşündüğüm psikolog/teorist.

  yalnızca ben demiyorum bunu. misal şuradan üç beş bişi okunabilir bu konuda fikir vermesi açısından.
hesabın var mı? giriş yap