şükela:  tümü | bugün
 • alman arkeolog. 125 sene önce zeus sunağının bergama'dan alınıp almanya'ya götürülmesinin baş sorumlusu.
 • aslen arkeolog degil insaat muhendisi olan ve butun bir bergama antik sehrini almanya'ya -devlet adamlarinin izni ile de olsa - kaciran kisi.

  turkiye'ye (ya da osmani'ya) ilk gelisi 1865 yili civari sagligi icin iklimi sert gelen berlin'i terk edisinin ardindan olmustur. arkeolog olmadigi icin ilk gorevi zaten baslamis olan pergamon, milet, zincirli, tralleis kazilarinda kendi kendine bir sekilde edindigi arazi etutu idi. pratik sekilde ogrendigi turkce ve rumca arazide, devlet dairelerinde isini kolaylastiriyor, rahat iliski kurmasini sagliyordu. yillar gectikce kazilar ilerleyip ortaya cikan cevherler coktan batmis osmanli'nin degil ama almanya, ingiltere ve fransa gibi imparatorluklarin istahini kabartiyordu. cikartilan tarihi eserlerden bir kismi osmanli'ya verilse de cogunluk kaziyi yapan imparatorluklara kaliyordu. humann'nin bergama ve diger antik sehirlerde yaptigi bu hummali calismalar kendisinin berlin kraliyet akademisi'ne kabul edilmesini sagladi. butun bu surecte humann elbette yalniz degildi veya bir hirsiz gizliliginde calismiyordu. aksine her seyin kaydini tutuyor, gunlugune yaziyor ve butun bunlar yetkililerin gozu onunde onlarin onayi ile oluyordu. basta her seyi gorup ama sesini cikarmayan hatta yeri geldiginde yardim eden ilk turk muze muduru osman hamdi bey'i de hatirlamak lazim.

  ölümü izmir'de oldu ve bir kilisenin bahcesine gomuldu. ancak 1950lilerde donemin basbakani ve bugun kimi kesimlerde yeniden itibar goren adnan menderes, alman basbakanindan gelen ricayi kirmayarak humann'nin mezarini bergama'ya tasitarak antik kentte zeus sunagi'ndan geriye kalan kalintilarin altina gomdurttu. bu durum yani bir ulkenin tarihini kendi ulkesine tasiyarak o ulkenin gecmisini calmis birinin yine o ulkenin topraklarinda itibar gormesi de bizim dogu ezikligimizin bir gostergesi iste.

  gidenlerin belki de en bilinenleri:

  (bkz: zeus sunagi) : https://en.wikipedia.org/wiki/pergamon_altar

  (bkz: milet pazaryeri kapisi) : http://archaeology-travel.com/…the-pergamon-museum/

  kaynak: anadolu'nun gozyaslari, yasar yilmaz

  (bkz: pergamon)
 • -bu nasıl bir iştir arkadaş,
  -anadolu medeniyetine ve anadolu insanına yapılmış en üst seviye vurgun
  -tüm bergama'yı söküp parça parça lego gibi almanyaya taşıyacaksın ,
  bergama'da bir sütün bile bırakmayacaksın sonrada gelip izmir'de vefat edip bergamaya gömüleceksin tam bir ironi değil mi. sanki anadolu toprakları için çok matah bir iş yapmış gibi adeta bergama zeus sunağı yerine kendi mozalesini anıtını bırakmışlar alın size der gibi
  -ironi ancak anadolu medeniyetine ve türk halkına yapılmış bir ironi
  carl human'ın mezarı

  bergamayı gezmiş görmüş olmama rağmen dikkatimi çekmemişti ulan zaten nasıl dikkat çeksin koskoca sunağı götürmüşler yayla gibi ortalık adam şoke oluyor
 • umarım mezarında rahat etmesin. mezarı parcalansın. tüm dunyada oradan oraya sürüklensin.bir daha asla bulunmasın.

  bir orospu çocuğu alman hırsız. üstelik mezarı türkiye'de. adnan menderes denilen yaratık da bir taşın altından çıkmasın lan.

  bu adamın mezarını çuval içerisinde almanya'ya göndermeyen siyasetçi de siyasetçi değildir benim için.
hesabın var mı? giriş yap