şükela:  tümü | bugün
 • dunyanin en buyuk atleti. olimpiyatlarda 9 altin madalya kazanmistir. ustelik bunlarin dordunu de ust uste dort olimpiyatta uzun atlamada kazanmistir. (los angeles ,seul,barcelona,atlanta). barcelonada ben johnson dopingli cikinca altin madalyayi o almistir. bu kadar basarisina ragmen amerikada bile sevilen bir sporcu olamamistir, bazilari bunu kizilderili kani tasimasina baglar.

  bu zamana kadar onunla ilgili bir entrynin bile girilmemis olmasi da, turkiye'nin hicbir kentinde olimpiyat duzenlenemeyeceginin (ve duzenlenmemesi gerektiginin) en acik kanitidir.
 • 1984 los angeles olimpiyatlarında 7. kulvardan çıkıp 9.99 sn ile kazanandığı ve 1991 tokyo dünya şampiyonası'nda 6 finalistin 10 saniyenin altında koştuğu ve onun 9.85 sn ile dünya rekoru kırdığı yarışlar unutulmaz. bu kadar kötü çıkış yapan bir 100 m koşucusunun başarılı olması her açıdan otoriteleri hayrete düşürmesidir. muhtemelen son 60 m'yi onun kadar hızlı koşan bir atlet halen yoktur.
 • uzun atlamada 8.40 atlayip dunya sampiyonu olanlari gorunce tokyoda 8.91 atlayip gumuste kaldigi sampiyonayi huzunle hatirliyorum.. (onu gecmeye and icmis olan mike powell 8.95 atlayip sampiyon olmustu)
 • 1991 tokyo olimpiyatında yaptığı rekora göre saatte 43.3 km gibi inanılmaz derecede yüksek bir hızla koşmayı başarabilmiş, ve bu rekoru ile hala dünyanın en hızlı koşan insanı olan kişi.
 • carl lewis'in gerçek anlamda efsanevi vukuatlar gerçekleştirdiği şampiyona helsinki 83'tür. uzun atlamada ilk hakkında 8.72 atlar. ikinci hakkında bunu 8.79'a çıkartır fakat çıkış tahtasının yaklaşık 20 cm gerisinden atlamıştır. yani düzgün bassa mike powell'ın şu anda sahip olduğu rekordan daha iyi bir derece yapabilirdi. uzun atlama şampiyonluğundan 2 saat sonra 200 metre finaline çıkar. rakiplerine büyük bi fark atar ve bitime 20 metre kala kollarını açarak yarışı tamamlar. derecesi 19.75'tir. yani o anki dünya rekoru olan 19.72'den saniyenin yüzde üçü kadar daha yavaş. niye rekor için kasmadığı sorulunca, "i run against opponents, not against absents" der.
 • en efsanevi draft yillarindan biri olan 1984'te, chicago bulls tarafindan 208. sirada draft edilmis. evet bildigimiz kosucu carl lewis! tabii hic nba'de gormedik kendisini.
 • kendisi en ünlü vegan sporcudur aynı zamanda. soya gücü, tofu hızıyla koşmaktadır enzim enzim, ılgıt ılgıt...
 • 80 ve 90'lı yıllara ait bu kadar büyük bir atletizm efsanesinin sözlükte bile az tanındığını görmenin şaşırttığı atlettir. tarihte iz bırakan sporcular başlığındaki #19910518 entryde adını yazdığım, ucundan kıyısından okulun atletizm takımında sprint ve uzun atlama yaptığım yıllarda (84 olimpiyatları öncesinde) odamda posterlerinin olduğu üstaddır kendisi. saygılar sunarım
 • gelmiş geçmiş en büyük atletlerden biridir carl lewis.. 91 yılındaki inanılmaz uzun atlama finalinde mike powell'a hayatında ilk kez kaybederken yaptığı derecenin* dahi yanına yaklaşılamıyor şu aralar.. -ki o güne özel mike powell bildiğin uçmuştu ve dünya rekorunu kırmıştı...* 4 olimpiyat üst üste uzun atlamada altın kazandı kendisi.. 100 ve 200 metrelerde de, 4x100 bayrak yarışlarında da olimpiyat altınları aldı, sayısız sefer dünya şampiyonlukları kazandı.. böyle bir atleti canlı izleyebildiğim için şanslı sayılırım.. gerçi zamanımızda da usain bolt için düşünülebilir böyle şeyler ama carl lewis bana atletizmi sevdiren figürlerden biridir her daim, efsane sırıkla yüksek atlamacı sergei bubka ile birlikte...
hesabın var mı? giriş yap