şükela:  tümü | bugün soru sor
  • carlo linneo ve carl von linne olarak da bilinen bitki bilimci.
    hakkinda detayli bilgi

http://www.linnaeus.uu.se/online/index-en.html
    adresinden edinilebilir.

bir romanda kendisinin"çiçek saati" yaptigindan bahsediliyormus. çiçeklerin birbirinden farkli olan acilma ve kapanma saatlerini gözlemleyip onlari 24 saatlik bir düzene göre dizmiş. romanda hikaye edildigine göre bu çiçeklerin acilis ve kapanis saatlerine bakarak zamani anliyormus.
  • kendisi daha çok ilk taksonomist olarak tarihe adını yazdırmıştır.
    charles darwin'den önce evrim teorisini tarihin ilk tasnif kitabında açık açık dile getirmiştir. (bkz: systema naturae)
  • taksonomi'nin kurucusu, insanı bir hayvan olarak tanımlayarak primat takımı içine yerleştiren ve türümüzü homo sapiens olarak isimlendiren, 18. yy içinde yaşamış, isveçli biyolog.

bunu yaparken evrimsel bir amaç gütmemiştir. yaratılışçıdır.
  • üniversitede taksonimiye giriş dersinde adını sıkça duyduğum taksonominin babasıdır. sol frame de görünce o günleri mi hatırladım, yoo; biraz gülümsedim, biraz tebessum ettim hepsi o.
  • “kuşku yok ki descartes maymun görmemiş.”

insanın kuzenleri başlıklı yazısında doğa bilimleri bakımından antropomorf maymunlarla insan arasındaki ayrımı tam olarak saptamanın zorluğundan bahseder.
    ona göre insani olana ilişkin en belirgin işaret dildir.
    pigme maymunla insan arasındaki ara hayvandır.
    kendini bilebilme dışında, insanın kendine has özel hiçbir kimliği yoktur. insan kendisine öğretilmediği taktirde tanıma, konuşma, yürüme, beslenme yetisinden yoksundur. o ancak insanın üstüne yükseldiği taktirde kendisi olur.
    insan kendini maymunda görmeyi reddeden maymundur.

özetle; insan olmaklılık insan olmaklılığa dair anlam taşıyıcılarını edinmektir demeye çalışıyor, daha fazlası değil.
  • canlıları üreme özelliklerine göre ayıran bir sistem kurmuştur. canlı ve cansız varlıkları keskin bir biçimde ayırmış ve ayrı birer inceleme sahası olarak botanik, zooloji gibi bilimleri kurmuştur.